Дикі тюльпани під російськими бомбами. Як знищують Опукський заповідник в Криму
Опукський природний заповідник
Влад МІРОШНИЧЕНКО, спеціально для BSNews
Не секрет, що із перших днів окупації Криму, Російською Федерацією системно реалізовується головна мета – військове освоєння півострова. Саме його військово-стратегічна цінність була основним «двигуном» спроб підпорядкування Криму військово-політичним цілям РФ, починаючи з моменту розпаду СРСР.
Саме через призму мілітаризації Криму окупаційною владою приймаються рішення щодо інших, менш важливих для окупантів питань: розвитку економіки та соціальної сфери, прав людей тощо. Не стало винятком і питання розвитку та збереження природо-заповідного фонду.
У 2015 році АТ «Российский институт градостроительства и инвестиционного развития «Гипрогор», була розроблена «Схема территориального планирования Республики Крым».
У 6-й книзі російської "Схеми територіального планування Криму", що повністю присвячена природоохоронній діяльності, двічі зустрічається таке: «Исходя из интересов РФ в области обороны и безопасности границы ООПТ (особо охраняемые природные территории) могут быть скорректированы»[2].
Як зазначають експерти правозахисної організації «Екологія Право Людина», метою розробки такого аналітичного документу було виявлення аспектів, що можуть зробити заповідні території Криму перешкодою в реалізації політики РФ на півострові, особливо у військовій сфері[3].
Існує реальна загроза розвитку військової інфраструктури саме на території прибережних аквальних комплексів Криму, до яких належать, між іншим, такі цінні об’єкти ПЗФ, як: мис Казантип, мис Карадаг, мис Опук та інші[4].
Росіяни вже мали досвід розташування військових об’єктів на території об’єктів ПЗФ у радянські часи. Такі об’єкти (зокрема, природні заповідники) мають спеціальний охоронний статус із обмеженим доступом, що дозволяє ефективніше приховувати військові об’єкти на їх території[5].
Це повністю відповідає логіці окупантів, для яких питання ПЗФ Криму є питанням, що знаходиться поза порядком денним. І, варто підкреслити, що правдивість висновків українських екологів щодо мети розробки схеми територіального планування Криму та планів росіян щодо об’єктів ПЗФ на півострові, підтвердилась уже протягом перших років окупації.
Одним із найбільш вражаючих прикладів впливу тотальної мілітаризації півострова на природний фонд Криму є ситуація з Опукським природним заповідником, де в 2016 році навіть місцеві журналісти, що працюють в умовах окупації не змогли не помітити консервні банки та порожні коробки від сухпайків із написом «Армия России»[6].
Опукський
природний заповідник
Опукський природний заповідник ствoрений в 1998 року згіднo з Указoм Президента України від 12.05.98 р. № 459/98[7].
Заповідник рoзташoваний на південнoму узбережжі Керченськoгo півoстрoва і займає плoщу 1592,3 га, у тoму числі 62 га акватoрії Чoрнoгo мoря з oстрoвами Скелі-кoраблі. Йoгo ядрo фoрмує масив гoри Опук.[8] Адміністративно належить до Ленінського району АР Крим.
Заповідник включений до Списку водно-болотних угідь міжнародного значення (Рамсарський список). Україна, як підписант Рамсарської конвенції, зобов’язана визначити на своїй території водно-болотні угіддя, які мають велике природне, економічне та соціокультурне значення.
На такі угіддя поширюються положення конвенції щодо їх захисту, зокрема: сприяння захисту водно-болотних угідь та раціональному використанню водно-болотних угідь; сприяння збереженню водно-болотних угідь і водоплавних птахів через створення природних резерватів на водно-болотних угіддях і забезпечують належний нагляд за ними; компенсація втрати ресурсу водно-болотного угіддя, і, зокрема, створити додаткові природні резервати тощо.[9]
Після незаконної анексії Криму Росією, виконання положень цієї конвенції щодо природних заповідників Криму є неможливим. Оскільки анексія Криму засуджується та не визнається міжнародним співтовариством, неможливим є і проведення моніторингових, контрольних і відновлювальних заходів на території заповідників, що матиме значний деструктивний вплив у майбутньому.
В часи до окупації Криму включення Опукського природного заповіднику до Рамсарського списку значно сприяло співробітництву із міжнародними організаціями та іншими країнами у рамках програм моніторингу, охорони рослин і тварин, які мають міжнародний охоронний статус, або знаходяться під загрозою зникнення.
Наприклад, заповідник брав участь у проєктах фонду «Дарвіновська ініціатива» (Великобританія), лабораторії Брема у м. Сімферополь («Національна мережа моніторингу та збереження китоподібних», «Морекит–2003»), із Українським товариством охорони птахів у партнерстві з міжнародною природоохоронною асоціацією BirdLife International в Україні та українсько-французькому проєкті «Птахи Палеарктики – 2004»[10].
Зрозуміло, що про продовження такої співпраці в умовах окупації не може бути і мови.
Військові полігони
заповідника
Однією з найбільших проблем Опукського заповідника є те, що із 1592,3 га території заповідника, 580 займає військовий полігон 810-ї бригади морської піхоти ЧФ РФ (постійна дислокація – в бухті Козача м. Севастополь).
Полігон активно використовувався для військових навчань з радянських часів і до моменту створення Опукського природного заповідника в 1998 році та надання в 2001 році мису Опук охоронного статусу, що дозволило в свій час суттєво зменшити негативний вплив на екологію Керченського півострова [11].
Окрім цього, за 3 кілометри на захід від мису розташовується колишній полігон військ ППО України, який після окупації Криму використовується російськими військами, та об’єкти 31-го Випробувального центру Чорноморського флоту Росії (на карті – полігон «Опук»), який займає 880 га земель.
Берегова частина військового полігону «Опук» (червоним)
На південному схилі гори Опук розташовується вимірювальний пост Ракетно-артилерійського полігону 31-го дослідного центру Чорноморського флоту Росії.
Вимірювальний пост Ракетно-артилерійського полігону 31-го дослідного центру Чорноморського флоту Росії.
У 2011 році піднімалося питання про передачу цієї території Опукському природному заповіднику, яке розглядалося Підкомісією з питань функціонування Чорноморського флоту Росії та його перебування на території України[12].
Проте, досягнути бажаного прогресу із цього питання тоді не вдалося, зокрема, через небажання РФ зменшувати кількість власних військових об’єктів на півострові.
Окрім берегової частини, військовий полігон «Опук» має також морську частину.
Акваторія військового полігону «Опук».
Можна помітити, що значна частина Опукського заповідника, зокрема унікальна Кояшська коса та частина мису Опук, сьогодні входять в акваторію військового полігону.
Постраждати від військових навчань може також пам’ятка природи «острови Скелі-кораблі», що також розташовується в акваторії полігону на відстані 4 км від мису Опук.
Проведення військових навчань кораблів ЧФ РФ, в тому числі із використанням ракетного озброєння, несе безпосередню небезпеку збереженню цієї унікальної пам’ятки, яка вже була пошкоджена у результати проведення військових навчань за радянських часів.
Острови Скелі-кораблі на карті
За словами директора департаменту стратегічної екологічної політики Мінприроди України Лесі Карнаух, до окупації Криму існувала неофіційна домовленість, що на території Опукського заповідника не відбуватимуться військові маневри та навчання[13].
Проте, починаючи з 2014 року в ЗМІ з’являються регулярні повідомлення про військові маневри та навчання, включно із запусками ракет, систем залпового вогню і використанням авіації на території заповідника та у безпосередній близькості до нього. Представники Мінприроди заявляли, що із використанням авіації Опукський природний заповідник фактично знищується[14].
Узунларський масив
Руйнівний вплив мілітаризації півострова відчувають також цінні природні об’єкти поблизу мису Опук – гора Кончекська, Узунларський масив і оз. Узунларське.
Гора «Кончекська», на якій проводяться навчання авіації ЧФ РФ (полігон для бомбардування).
Озеро є частиною Узунларського цілинного ковилового масиву, який тягнеться на 5 км вздовж Чорноморського узбережжя на захід від нього. Цей масив є унікальним, оскільки тут добре збереглися степові угруповання, де весняний аспект утворюють тюльпани та інші раритетні ефемероїди-геофіти[15].
Неабияку цінність мають дикі тюльпани Шренка, які є родоначальниками більшості сучасних тюльпанів, а також тюльпан Біберштейна[16]. Тюльпан Шренка занесений до Червоної книги не тільки України, але й держави-окупанта, що однак не зупиняє її від їхнього знищення під гусеницями військової техніки.
Найбільша кількість цих тюльпанів знаходиться на території Опукського заповідника та його околицях. Найбільше поле диких тюльпанів розташовується на захід від мису Опук, між озерами Кояшське та Узунларське.
На унікальному місці зростання диких тюльпанів чітко помітні ознаки дислокації військових підрозділів, ймовірно, під час проведення військових навчань на полігоні «Опук».
Поле тюльпанів
Окопи на території зростання диких тюльпанів, у тому числі червонокнижних диких тюльпанів Шренка (червоним)
Гора Опук разом з Узунларським озером є місцем гніздування та зимівлі багатьох видів рідкісних і зникаючих птахів. Це баклан довгоносий, огар (червона качка), балабан (сокіл кібець), сокіл сапсан, боривітер степовий, журавель степовий, дрофа, хохітва, лежень, зуйок морський та інші[17].
До окупації Криму територія Узунларського масиву, відповідно до українського Проекту організації території Опукського заповідника (1999), була передбачена для розширення заповідника за рахунок полігонів[18].
Загалом, площа охоронної зони мала становити 4611 га суші і 5346 га морської акваторії та включала в себе більшу частину військового полігону «Опук» і військовий полігон 810-ї бригади морської піхоти ЧФ РФ.
Проектом організації території Опукського природного заповідника та охорони його природних комплексів (2011 р.) було передбачено, що протягом 2015-2016 рр. мав бути розроблений проект розширення території заповідника за рахунок земель Міністерства оборони України і ділянки, що використовуються Чорноморським Флотом РФ.
Зрозуміло, що в умовах окупації півострова Російською Федерацією йдеться не про розширення території заповідника, а про його знищення.
Охоронна територія Опукського природного заповідника (Проект організації території, 1999)
Військові навчання
Починаючи з 2014 року підтвердження використання території Опукського заповідника для військових навчань з бойовими стрільбами, зокрема його прибережної частини та території, зарезервованої для його розширення, регулярно з’являються в російських ЗМІ.
На початку 2019 року журналістською групою російського державного телеканалу «Звезда» був знятий сюжет про військові навчання окупантів на території Криму. До сюжету, у тому числі, увійшли кадри військових навчань на полігоні «Опук» у прибережній зоні в безпосередній близькості до Опукського заповідника[19].
Кадри військових навчань військовослужбовців РФ на полігоні «Опук»
Офіційні повідомлення окупантів, пропагандистських телеканалів РФ і ЗМІ щодо військових навчань на території півострова, свідчать, що узбережжя Опукського заповідника і територія, зарезервована для його розширення, регулярно використовуються для проведення військових маневрів. Це свідчить про відновлення активності на полігоні 810-ї бригади морської піхоти ЧФ РФ.
Про проведення військових навчань на цьому полігоні в 2015 році повідомляв також Infornapalm. У матеріалах, зокрема, були ідентифіковані військовослужбовці цієї бригади[20].
Військовослужбовці 810-ї бригади морської піхоти ЧФ РФ
Навчання ЧФ РФ на полігоні «Опук»
У вересні 2016 року на території Опукського природного заповідника відбувся заключний етап командно-штабних навчань «Кавказ-2016» за особистої присутності Міністра оборони РФ Сергія Шойгу. На youtube – каналі Міністерства оборони РФ опубліковано підсумкове відео навчання. На одному із кадрів відео на фоні запуску ракет чітко помітно мис Опук[21].
Командно-штабні навчання «Кавказ-2016», стрільби із ракетного комплексу «Бастіон» на фоні мису Опук.
Джерело:https://www.youtube.com/watch?time_continue=225&v=_dF0Db8UWZE&feature=emb_title
На зображенні вище чітко видно як під час військових навчань «Кавказ-2016» відбувається стрільба із ракетного комплексу «Бастіон».
З усіх ознак, можна стверджувати, що стрільби відбувалися на ділянці узбережжя між озерами Кояським і Узунларським. Ця територія офіційно не відноситься до території військового полігону «Опук», що свідчить про доовільне використання військовими РФ прилеглої території для проведення військових навчань.
У зв’язку з цим, існує ймовірність, що окупантами для проведення навчань може бути використана частина прилеглої території Опукського природного заповідника, яка не відноситься до військового полігону.
Командно-штабні навчання «Кавказ-2016» на полігоні «Опук»
Джерело: https://www.gazeta.ru/army/photo/ucheniya_kavkaz-2016_v_krymu.shtml
Командно-штабні навчання «Кавказ-2016» на полігоні «Опук»
Джерело: https://www.gazeta.ru/army/photo/ucheniya_kavkaz-2016_v_krymu.shtml
Командно-штабні навчання «Кавказ-2016» на полігоні «Опук»
Джерело: https://www.gazeta.ru/army/photo/ucheniya_kavkaz-2016_v_krymu.shtml
За результатами дослідження, було встановлено, що протягом 2014-2019 на військовому полігоні «Опук» загалом було проведено не менш 99 військових навчань, маневрів і тренувань (детальна інформація – Додаток 1).
Окрім підрозділів ЧФ РФ, участь у військових навчаннях брали також підрозділи 4-ї армії ВПС і ППО Південного військового округу, Військово-космічні сили Південного військового округу, Новоросійська десантно-штурмова дивізія, Камишинська і Улан-Уденська окремі десантно-штурмові бригади, Каспійська флотилії, ВПС Західного військового округу.
Кожні військові навчання не обходились без участі кількох сотень, а подекуди і тисяч, військовослужбовців, десятків одиниць військової техніки, стрільби із автоматичної зброї і метання гранат.
Полігон «Опук» найчастіше з усіх кримських полігонів використовується окупантами для тренування висадки морського десанту.
Усе це буквально знищує рідкісну флору та фауну, але найбільшу загрозу несе інше. Значна частина військових маневрів включала проведення бойових стрільб, бомбометання, запусків керованих і некерованих ракетних снарядів, що становлять найбільшу загрозу для природно-заповідного фонду.
Протягом 2014-2019 років у безпосередній близкості із Опукським заповідником було зафіксовано загалом 89 випадків проведення бойових стрільб практичних бомбометань і ракетних пусків під час військових навчань і маневрів:
- 27 випадків виконання авіацією практичних бомбометань і пусків некерованих і керованих ракетних снарядів по берегових, морських і повітряних цілях. Регулярно були задіяні літаки-розвідники Су-24МР; фронтові бомбардувальники Су-24М, Су-34; винищувачі Су-30СМ, Су-27СМ3, Су-30М2, Су-27, Су-30, Миг-29; штурмовики Су-25СМ, Су-25СМ3; літаки-амфібії Бе-12; гвинтокрили Ми-8, Ка-27, Ка-52, Ми-28Н, Ми-35М, Ка-27ПЛ, Ми-8АМТШ;
- 16 випадків артилерійських стрільб із використанням наступної техніки: гаубиці Д-30, Мста-Б, «Гвоздика», «Нона» 2-С9, «Мста-С»; РСЗВ «Град»; протикорабельні комплекси «Бастион», «Бал», «Берег»; ракетні комплекси «Хризантема»; артилерійські установки 2С9 «Нона-С»; зенітні розрахунки «Панцирь»; комплекси протиповітряної оборони «Стрела»;
- 4 випадки бойових стрільб із використанням танків Т-72Б3;
- 18 випадків артилерійських стрільб по берегових і морських цілях військових кораблів, зокрема: БДК ЧФ РФ «Азов», «Николай Фильченков», «Цезарь Куников», «Орск»; сторожові кораблі ЧФ РФ «Пытливый», «Ладный»; фрегати ЧФ РФ «Адмирал Эссен», «Адмирал Григорович», «Адмирал Макаров»; малі ракетні кораблі «Мираж», «Орехово-Зуево»;
- 2 випадки стрільб крилатими ракетами «Калибр» і «Калибр-ПЛ» підводними субмаринами «Ростов-на-Дону», «Колпино» і «Новороссийск»;
- 2 випадки практичних стрільб із мінометів «Поднос» і «Сани».
Висновки
Починаючи з 2014-го року на території Опукського заповідника, його околицях і території, зарезервованої для подальшого заповідання, були відновлені та активно використовуються військовий полігон 810-ї бригади морської піхоти ЧФ РФ та об’єкти 31-го Випробувального центру Чорноморського флоту Росії (полігон «Опук»).
На особливо цінних природно-заповідних територіях регулярно проводяться військові маневри та навчання із застосуванням артилерії, систем залпового вогню, авіації та корабельного озброєння.
Особливо загрозливим є факт, що військовослужбовці РФ самовільно використовують для проведення військових маневрів територію, що межує із полігоном, але не відноситься до нього. Такі дії завдають непоправної шкоди екології та природній спадщині Опукського природного заповідника, зокрема:
- бойові снаряди, що використовуються росіянами, знищують рослинність і сильно забруднюють грунт сіркою, яка при контакті з водою перетворюється на сірчану кислоту[22];
- бомбометання впливає на заповідну фауну, зокрема, унеможливлює гніздуванні рідкісних і зникаючих птахів;
- проведення військових маневрів ставить під загрозу рідкісну заповідну флору, яка налічує 32 види;
- поля зростання рідких диких тюльпанів біля підніжжя гори Кончикської та на території між оз. Кояшське та Узунлурське, що не входять до території заповідника, але зарезервовані для його розширення, можуть бути безповоротно втрачені;
- акваторія оз. Узунларське, що використовується як військовий полігон, заповнена слідами від бомбометання, осколками, снарядами та їх частинами, що за умови продовження військових навчань спричинить безповоротну втрату покладів лікувальних грязей[23];
- унікальні ландшафти Опукського природного заповідника можуть бути зруйновані під натиском російської військової техніки, авіації та флоту;
- регулярні військові навчання на морському полігоні «Опук» військових кораблів ЧФ РФ загрожує збереженню державної пам’ятки регіонального значення «острови Скелі-кораблі».
Повністю оцінити наслідки мілітаризації півострова на природу та екологію Криму можливо буде лише після деокупації.
А беручи до уваги той факт, що деякі наслідки військового впливу на територію Опукського природного заповідника мають довгостроковий характер, зробити переконані висновки щодо їх наслідків можливо буде лише у невизначеному майбутньому.
Це лише підсилює переконання, що Україна повинна докласти усіх можливих зусиль із залученням світового співтовариства та профільних міжнародних організацій, щоб зупинити руйнування природно-заповідного фонду півострова та вимагати від Росії компенсувати негативні наслідки окупаційної політики у сфері природоохоронної діяльності та екології.
За умови зростання військової активності Росії на півострові, зникаючі види фауни та флори, а також унікальні ландшафти не тільки Опукського, але й інших заповідників Криму, будуть назавжди втрачені.
* * *
Додаток 1.
Перелік військових навчань РФ на території
військового полігону «Опук» протягом 2014-2019 рр.
|
Дата |
Опис |
1 |
12.12.2019 |
Навчання артилеристів і розрахунків БПЛА https://flot2017.com/okkupanty-provodyat-ucheniya-artilleristov-i-raschetov-bpla/ |
2 |
11.12.2019 |
Фрегат ЧФ РФ «Адмирал Эссен» виконав ракетну стрільбу комплексом «Калибр» по береговій цілі. |
3 |
09.12.2019 |
Комплекси «Бал» і «Бастион» ЧФ РФ провели військові навчання із нанесення ракетних ударів по морських цілях. |
4 |
19.11.2019 |
Дивізіони мобільних берегових протикорабельних комплексів «Бастион» і «Бал» ЧФ РФ виконали марш на територію полігона. |
5 |
25.10.2019 |
Військові навчання морської авіації і ППО ЧФ РФ виконали практичні бомбометання; задіяно 7 літаків (Су-30СМ, Су-27 і Су-24М) ЧФ РФ і ППО ЧФ РФ; застосовано 12 авіабомб ОФАБ-250−270 https://eadaily.com/ru/news/2019/10/25/12-aviabomb-tipa-ofab-250270-sbrosili-v-krymu-su-24m-ucheniya |
6 |
22.10.2019 |
Дивізіони мобільних бригад протикорабельних комплексів «Бал» і «Бастион» ЧФ РФ провели електронні запуски ракет по морських цілях; задіяно понад 20 одиниць техніки і 100 військовослужбовців. |
7 |
18.10.2019 |
Морська піхота ЧФ РФ провела навчання із стрільбою зі стрілкової зброї, гранатометів і озброєння БТР-82АМ. Задіяно 300 осіб і 40 одиниць техніки. |
8 |
15.10.2019 |
Армійська авіація Південного військового округу у складі гвинтокрилі Ми-35 провела навчання зі знищення наземних цілей. |
9 |
09.10.2019 |
Підводна субмарина «Колпино» ЧФ РФ виконала стрільби крилатими ракетами «Калибр» по території полігону «Опук» |
10 |
16-27.09.2019 |
Двосторонні бригадні тактичні навчання ЧФ РФ; задіяно 3 тис. військовослужбовців, 12 кораблів, 300 одиниць військової техніки, 30 літаків і гвинтокрилів. |
11 |
26.09.2019 |
Навчання артилерійських розрахунків ЧФ РФ, зокрема: Мста-Б, гаубиці «Д-30», РСЗВ «Град», міномети «Поднос». |
12 |
26.09.2019 |
Авіація ВПС І ППО РФ Південного військового округу відпрацьовували бомбові і ракетні удари по наземних цілях; задіяно близько 10 екіпажів бомбардувальників СУ-24 і штурмовиків СУ-25СМ https://structure.mil.ru/structure/okruga/south/news/more.htm?id=12254136@egNews |
13 |
26.09.2019 |
Заходи бойової підготовки артилерійських підрозділів і частин ЧФ РФ https://structure.mil.ru/structure/okruga/south/news/more.htm?id=12254138@egNews |
14 |
21.09.2019 |
Бригадні тактичні навчання ЧФ РФ; задіяно 3 тис військовослужбовців, підрозділи біологічного захисту, 12 кораблів, 30 літаків і гвинтокрилів, 300 одиниць військової та спеціальної техніки: протикорабельні комплекси «Бастион», «Бал», «Берег», гаубиці «Гвоздика». https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12253451@egNews |
15 |
18.09.2019 |
Двосторонні навчання підрозділів морської піхоти і берегової оборони ЧФ РФ; задіяно гвинтокрили Ми-8. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12252954@egNews |
16 |
06.09.2019 |
Авіаційні підрозділи 4-ї армії ВПС і ППО Південного військового округу виконали бомбометання і пуски некерованих ракет по береговим цілям; задіяно близько 10 екіпажів фронтових бомбардувальників Су-24М і багатоцільових винищувачів Су-30СМ. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12251124@egNews |
17 |
05.09.2019 |
Тактичні навчання бригади прибережної оброни ЧФ РФ; задіяно 300 військовослужбовців і 100 одиниць військової техніки |
18 |
30.08.2019 |
В рамках двосторонніх командно-штабних навчань, 20 гвинтокрилів Ми-8АМТШ 4-ї армії ВПС і ППО Південного військового округу забезпечили висадку десанту із застосуванням 24 бойових кораблів; 100 одиниць військової техніки; літаки Су-30СМ, гвинтокрили Ка-52,Ка-27, Ми-8; 2 тисяч військовослужбовців |
19 |
30.08.2019 |
ЧФ РФ провів масштабні навчання на території полігону «Опук». Задіяно понад 10 військових кораблів (в тому числі фрегати Адмирал Григорович», «Адмирал Макаров», малі ракетні кораблі «Мираж», патрульний корабель «Дмитрий Рогачёв», БДК і морські тральщики), близько 20 одиниць авіаційної техніки, 1000 військовослужбовців. Виконані ракетні, артилерійські стрільби і бомбометання; висадку десанту на ділянку узбережжя. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12250127@egNews |
20 |
30.08.2019 |
На території полігону відбулася масштабна висадка десанту з 20 гвинтокрилів Ми-8АМТШ 4-ї армії ВПС і ППО Південного військового округу. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12250021@egNews |
21 |
27.08.2019 |
Підрозділи морської піхоти ЧФ РФ здійснили маршкидок на території полігону «Опук» із захопленням ділянки узбережжя; задіяно артилерію, авіацію та військові кораблі. https://www.militarynews.ru/story.asp?rid=1&nid=515783&lang=RU |
22 |
14.08.2019 |
На території полігону відбувся навчальний бій малого ракетного корабля (МРК) «Орехово-Зуево» і береговими протикорабельними ракетними комплексами «Бастион» із електронними ракетними стрільбами по берегових і морських цілях. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12247462@egNews |
23 |
08.08.2019 |
Підрозділи морського інженерного полку ЧФ РФ провели мінування та розмінування ділянки території https://structure.mil.ru/structure/okruga/south/news/more.htm?id=12245956@egNews |
24 |
12.07.2019 |
У рамках тактичних навчань ЧФ РФ, артилерійськими установками «Нона» 2-С9 була проведена стрільба по десантному підрозділу; морською піхотою проведено стрільбу з автоматичної зброї та метання гранат. |
25 |
12.07.2019 |
Тактичні навчання підрозділів морської піхоти ЧФ РФ із бойовою стрільбою. Задіяно 500 військовослужбовців і 50 одиниць військової техніки https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12240962@egNews |
26 |
11.07.2019 |
Військові навчання із висадки десанту; задіяно 20 літаків Ил-76, 2 тис військовослужбовців. |
27 |
08.07.2019 |
Військовослужбовці морської піхоти ЧФ РФ виконують стрибки з парашутом із гвинтокрилів МИ-8; задіяно 300 військовослужбовців. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12240319@egNews |
28 |
20.06.2019 |
Морська авіація ЧФ РФ відпрацювала бомбометання по наземним і морським цілям; задіяно понад 30 одиниць техніки: літаки-розвідники Су-24МР, фронтові бомбардувальники Су-24М, винищувачі Су-30СМ, Ан-26, літаки-амфібії Бе-12, гвинтокрили Ми-8 і Ка-27 |
29 |
07.06.2019 |
Фронтові бомбардувальники СУ-24М і винищувачі СУ-30СМ виконали бомбометання та стрільбу некерованою зброєю. https://structure.mil.ru/structure/okruga/south/news/more.htm?id=12235326@egNews |
30 |
09.04.2019 |
Танкові та артилерійські підрозділи ЧФ РФ провели практичні стрільби на дальні дистанції; задіяно танки Т-72Б3, РСЗВ «Град». |
31 |
26.03.2019 |
Висадка десанту і 30 одиниць військової техніки; артилерійські стрільби із кораблів «Цезарь Куников», «Азов». |
32 |
22.03.2019 |
Проведення батарейних артилерійних дуелей у рамках польового виходу ракетних військ і артилерії; задіяно понад 20 батарейних артилерійних підрозділів (РСЗВ «Град», гаубиці «Мста-С») https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12222588@egNews |
33 |
28.02.2019 |
Військові навчання морської піхоти ЧФ РФ із протидесантної оборони; задіяно понад 400 військовослужбовців і 60 одиниць військової техніки. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12219370@egNews |
34 |
02.02.2019 |
БДК «Цезарь Куников» провів артилерійські стрільби по берегових, повітряних і морських цілях. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12215500@egNews |
35 |
09.11.2018 |
Військові навчання із масованим ударом приблизно 10 літаків Су-25, Су-30 і Су-27; використано 400 авіаційних боєприпасів, в тому числі 30 авіабомб і понад 50 некерованих ракет |
36 |
24.10.2018 |
3 літаки-амфібії Бе-12 ЧФ РФ провели 20 вильотів із бомбометанням на полігоні. |
37 |
12.10.2018 |
10 авіаційних полків 4-ї армія ВПС і ППО провела масштабні військові навчання із пуском керованих і некерованих ракет; задіяні винищувачі Су-27СМ3 і Су-30М2, бомбардувальники Су-34 і Су-24М, літаки штурмової авіації Су-25СМ3, гвинтокрили Ка-52, Ми-28Н і Ми-35М |
38 |
09-10.10.2018 |
У рамках двосторонніх тактичних навчань з’єднань берегової оборони і морської піхоти ЧФ РФ артилерійські (РСЗВ «Град») і танкові підрозділи (Т-72Б3) виконали практичні стрільби осколочно-фугасними снарядами на полігоні Опук. Проведено висадку десанту на ділянку узбережжя із БДК «Орск» і «Азов». Задіяно понад 200 одиниць військової техніки і 3 тис військовослужбовців. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12199212@egNews |
39 |
01.10.2018
|
Проведені тактичні бригадні навчання 2000 військовослужбовців ЧФ РФ із проведенням артилерійських стрільб (електронних) і висадкою десанту |
40 |
28.09.2018 |
Інженерні підрозділи ЧФ РФ відпрацювали організацію оборони узбережжя |
41 |
25.09.2018 |
Винищувачі Су-30 4-ї армії ВПС і ППО Південного військового округу використали керовані ракети «повітря-повітря»; задіяно 12 винищувачів Су-30 |
42 |
24.09.2018 |
Артилерійські підрозділи ЧФ РФ виконали практичні стрільби на полігоні «Опук»; задіяно понад 200 одиниць військової техніки, зокрема: РСЗВ «Град», ракетні комплекси «Хризонтема», 152-мм гаубиці «Мста-С», установки 2С9 «Нона-С», міномети «Сани» і «Поднос». https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12196667@egNews |
43 |
04-05.09.2018 |
Основний етап полкових тактичних навчань із десантуванням і бойовою стрільбою; задіяно понад 700 військовослужбовців і 9 одиниць військової техніки полка ВПВ із Новоросійська. https://function.mil.ru/for_media/events/details.htm?id=5757@morfSimpleEvent |
44 |
20.08.2018 |
Військова авіація окремого морського штурмового авіаційного полку морської авіації і ППО ЧФ РФ провели бомбометання; були задіяні 10 екіпажів літаків Су-24М і Су-30СМ. |
45 |
14.08.2018 |
БДК «Николай Фильченков» виконав артилерійські стрільби по береговим цілям. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12190939@egNews |
46 |
20.07.2018 |
Десантний корабель ЧФ РФ «Азов» провів стрільби реактивними снарядами в акваторії полігону «Опук» |
47 |
14.07.2018 |
Морська авіація ЧФ РФ виконала бомбометання і провели стрільбу некерованими ракетами по береговим цілям; задіяно близько 10 екіпажів морського штурмового авіаційного полку ЧФ РФ. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12185650@egNews |
48 |
08.07.2018 |
БДК «Николай Фильченков» ЧФ РФ виконав артилерійські стрільби по береговим цілям. https://function.mil.ru/function/mto/news/more.htm?id=12184772@egNews |
49 |
21.06.2018 |
Військовослужбовці окремої бригади берегової охорони ЧФ РФ провели навчання із розгортання сил із застосуванням військової техніки. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12182021@egNews |
50 |
08.06.2018 |
ВПС і ППО Південного військового округу в рамках літньо-тактичних навчань відпрацювали авіаційні удари; задіяно близько 100 одиниць тактичної авіації: штурмовики Су-25СМ, винищувачі Су-27 и Су-30, бомбардувальники Су-24 и гвинтокрили армійської авіації Ка-52 «Аллигатор», Ми-28Н «Ночной охотник», Ми-35. |
51 |
05.06.2018 |
Штурмова авіація 4-ї армії ВПС І ППО Південного військового округу разом із ЧФ РФ виконали бомбометання по наземним цілям; задіяно штурмовики Су-25СМ. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12179220@egNews&_print=true |
52 |
16.04.2018 |
Проведені заходи із бойової підготовки артилерійських підрозділів ЧФ РФ із використанням БПЛА |
53 |
12.04.2018 |
Ракетні, десантні кораблі, морські тральщики ЧФ РФ і підрозділи морської піхоти відпрацювали висадку морського десанту. Військові кораблі виконали стрільбу по узбережжю артилерією і некерованими реактивними снарядами. |
54 |
23.03.2018 |
Зенітні розрахунки «Панцирь» ВПС і ППО південного військового округу виконали артилерійську стрільбу автоматичними пушками і керованими ракетами. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12168037@egNews |
55 |
20.03.2018 |
БДК «Николай Фильченков» і «Орск» ЧФ РФ виконали погрузку і висадку десанту на ділянку узбережжя; задіяно 300 військовослужбовців і 30 одиниць військової техніки. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12167525@egNews |
56 |
13.03.2018 |
Тактичні навчання десантно-штурмового батальйону Новоросійського підрозділу Повітряно-десантних військ із висадкою десанту; задіяно близько 300 військовослужбовців і 60 одиниць військової техніки. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12166534@egNews |
57 |
07.03.2018 |
Військове навчання БДК «Цезарь Куников» зі стрільбою з артилерійських установок |
58 |
20.02.2018 |
Авіація ВПС і ППО Південного військового округу провела бомбометання на полігоні; задіяно 10 екіпажів винищувачів СУ-27 і СУ-30. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12163769@egNews |
59 |
25.01.2018 |
Морська піхота ЧФ РФ відпрацювала навички боротьби із диверсійно-розвідувальною діяльністю; задіяно 700 морських піхотинців і 100 одиниць військової техніки. https://function.mil.ru/news_page/organizations/more.htm?id=12159550@egNews&_print=true |
60 |
20.01.2018 |
Морська авіація ЧФ РФ виконала бомбометання і стрільбу некерованими і керованими ракетами по наземних цілях; задіяно бомбардувальники Су-24 і винищувачі Су-30. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12158851@egNews |
61 |
20.12.2017 |
БДК «Орск» і «Ямал» ЧФ РФ виконали артилерійські стрільби по морських, берегових і повітряних цілях https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12155627@egNews |
62 |
25.10.2017 |
Військові навчання підрозділів окремої бригади морської піхоти ЧФ РФ. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12148369@egNews |
63 |
06.10.2017 |
Підводні субмарини «Ростов-на-Дону» і «Новороссийск» ЧФ РФ провели стрільбу практичними ракетами «Калибр-ПЛ»; використано дві ракети «Калибр-ПЛ» |
64 |
27.09.2017 |
Відбулися стрільби артилерійських підрозділів армійського корпусу ЧФ РФ; задіяні гаубиці «Мста-Б», Д-30, РСЗВ «Град» і міномети «Поднос» https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12143686@egNews |
65 |
24.09.2017 |
Окрема бригада берегової оборони армійського корпусу ЧФ РФ відпрацювала організацію оборони ділянки узбережжя із виконанням практичних артилерійських стрільб; задіяно приблизно 100 одиниць військової техніки. |
66 |
20.09.2017 |
Підрозділи артилерійського полку ЧФ РФ відпрацювали оборону морського узбережжя; задіяно 50 одиниць військової техніки (в тому числі РСЗВ «Град» і комплекси протиповітряної оборони «Стрела»). https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12142997@egNews |
67 |
07.09.2017 |
Морська авіація ЧФ РФ і літаки Військово-космічних сил і ППО Південного військового округу РФ провели запуски ракет і бомбометання; задіяні гвинтокрили Ми-8 і Ка-27ПЛ, літаки Ан-26 і Бе-12. |
68 |
30.08.2017 |
Корабель ЧФ РФ «Пытливый» виконав артилерійську стрільбу по узбережжю полігону «Опук». https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12140361@egNews |
69 |
22.08.2017 |
БДК «Азов» ЧФ РФ виконав артилерійську стрільбу по берегових, повітряних і морських цілях, і висадку десанту на ділянку узбережжя. |
70 |
17.08.2017 |
БДК «Николай Фильченков» провів артилерійські стрільби по берегових цілях. |
71 |
08.06.2017 |
БДК «Николай Фильченков» виконав артилерійські стрільби по берегових цілях. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12127708@egNews |
72 |
08.06.2017 |
Підрозділи морської піхоти Каспійської флотилії провели такчтині навчання на полігоні «Опук». https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12127664@egNews |
73 |
19.05.2017 |
БДК «Азов» і «Николай Фильченков» застосували артилерійський вогонь і некеровані реактивні снаряди по берегових цілях. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12124014@egNews |
74 |
20.04.2017 |
У рамках командно-штабних навчань ЧФ РФ були проведені стрільби по берегових цілях РСЗВ «Град», самохідних артилерійських комплексів і гаубиць. |
75 |
02.04.2017 |
Відбулися військові навчання артилерійських підрозділів і морської піхоти ЧФ РФ; задіяні гаубиці Д-30, РСЗВ "Град", 120-миллиметровые самохідні артилерійські гаубиці "Нона" і 122-міліметрвоі самохідні гаубиці "Гвоздика". https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12116768@egNews |
76 |
27.03.2017 |
У рамках завершення командно-штабних навчань, відбулися артилерійські стрільби армійського корпусу ЧФ РФ; задіяно близько 700 артилеристів і 100 одиниць військової техніки. |
77 |
20-21.03.2017 |
Масштабні військові навчання за участі Новоросійської десантно-штурмової дивізії, Камишинської і Улан-Уденської окремих десантно-штурмових бригад, ЧФ РФ і 4-ї армії ВПС і ППО Південного військового округу. Задіяно 2,5 тис десантників, близько 600 одиниць військової техніки, БДК «Цезарь Куников». |
78 |
7-10.09.2016 |
Відбувся заключний етап стратегічних командно-штабних навчань «Кавказ-2016»; задіяні всі види і роди військ. Зокрема, відбулися бомбометання авіації Західного військового округу (6 винищувачів МиГ-29) авіаційними бомбами П-50Т (випушено 12 бомб). https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12096233@egNews |
79 |
Початок червня 2016 |
Масштабні льотно-тактичні навчання авіації Південного військового округу; задіяно близько 2 500 військовослужбовців, екіпажі полку гвинтокрилів. |
80 |
28.04.2016 |
Штурмовий авіаційний полк ЧФ РФ нанесли удари авіаційними бомбами і некерованими ракетами по цілям на узбережжі. Задіяно багатофункціональні винищувачі Су-30СМ і бомбардувальники Су-24М. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12084144@egNews |
81 |
22.04.2016 |
Військові навчання ЧФ РФ із артилерійською стрільбою по береговим цілям військових кораблів і висадкою тактичного морського десанту; задіяно 15 кораблів ЧФ РФ. |
82 |
18.04.2016 |
Морська авіація ЧФ РФ провела військові навчання із висадкою морського десанту та запуском ракет «повітря-повітря». Задіяно, зокрема: гвинтокрили Ми-8 і Ка-27, бомбардувальники Су-24М. |
83 |
15.04.2016 |
Відбулися навчання по керуванню ракетними та артилерійськими ударами по цілям на узбережжі. Задіяно понад 800 військовослужбовців, 200 одиниць військової техніки (в т.ч. мобільні берегові комплекси «Берег») https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12083228@egNews |
84 |
29.10.2015 |
Морська авіація ЧФ РФ нанесла удар некерованими ракетами і бомбами по береговим цілям; задіяно понад 15 літаків і гвинтокрилі: бомбардувальники Су-24МР, Су-24М і винищувачі Су-30СМ, гвинтокрили Ка-27, Ка-27ПС, літаки-амфібії Бе-12. https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12062152@egNews |
85 |
07.09.2015 |
У рамках військових навчань ППО ЧФ РФ, монофункціональні винищувачі Су-30СМ і бомбардувальники Су-24М виконали бомбометання. |
86 |
09.06.2015 |
У рамках льотно-тактичних навчань понад десяти гвинтокрилів Ми-28Н і Ми-35М відпрацювали знищення умовного супротивник; використано понад 50 ракет і близько 1000 снарядів. Одночасно відбулися навчання зенітного ракетного полку. |
87 |
17.04.2015 |
БДК «Цезарь Кунников» і «Николай Фильченков» нанесли артилерійські удари по береговим цілям і виконали висадку десанту на ділянку узбережжя. |
88 |
24.01.2015 |
Морська авіація ЧФ РФ виконала бомбометання і стрільбу некерованими реактивними снарядами по наземних цілях; задіяно 15 одиниць авіа-техніки: бомбардувальники Су-24, літаки-амфібії Бе-12, гвинтокрили Ка-27 і сторожовий корабель «Ладный». https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12006145@egNews |
89 |
27.08.-27.10.2014 |
Двомісячний польовий вихід підрозділів бригади морської піхоти ЧФ РФ; задіяно близько 600 військовослужбовців і 150 одиниць військової техніки. https://function.mil.ru/news_page/person/more.htm?id=11997433@egNews |
Ще на цю тему
- 06.08.2024 Аксьонов заявив про звільнення підконтрольного РФ міністра МНС Криму Садаклієва
- 15.11.2021 Крымчанка будет представлять Болгарию на конкурсе «Мисс Земля 2021»
- 04.03.2021 «Чорний список» морських суден-порушників кримських санкцій за весь термін окупації 2014-2020 рік (іноземні, крім РФ) - база даних
- 01.03.2021 «Чорний список» морських суден-порушників кримських санкцій за 2020 рік (іноземні, крім РФ) - база даних
- 27.01.2021 Україна просить Інтерпол розшукати 109 російских літаків, які літали до окупованого Криму
- 18.08.2020 Спортсменка из Севастополя представит Россию на Кубке мира по гребле
- 02.06.2020 Новый «черный список» морских судов-нарушителей санкций за время оккупации Крыма
- 13.03.2020 Прокуратура АРК і главк СБУ створюють реєстр іноземців, які незаконно відвідували Крим
- 02.10.2019 Судно під прапором Камеруну зайшло в Феодосію для завантаження кальцінованою содою / Фото
- 30.09.2019 GRACE A: Сирія чи Ліван? Незаконні оборудки з прапором / Фото
- 12.06.2019 На Херсонщині затримали бойовика «Самооборони Криму»
- 04.06.2018 Судно RAMZI вывозит соду из оккупированного Крыма / Фото