Український суд визнав Будапештський меморандум міжнародним договором
Будапештський меморандум 1994 року про гарантії незалежності, суверенітету і кордонів України є міжнародним договором, дію якого може бути припинено в разі його порушення іншими сторонами.
Це випливає з рішення Окружного адміністративного суду Києва (ОАСК) від 24 квітня, яке опубліковано в Єдиному реєстрі судових рішень, повідомляє Гордон.
Позов в ОАСК подав керівник громадської організації "Відкрита Україна" Станіслав Батрин. Він вимагав установити факт бездіяльності Міністерства закордонних справ України, яке не вносить президенту Володимирові Зеленському пропозиції про скликання консультацій країн – підписантів Будапештського меморандуму, ідеться на сайті організації.
Суд констатував, що метою укладення Будапештського меморандуму стала протидія загрозам територіальній цілісності та політичній незалежності України. Встановлено, що меморандум відповідає терміну "міжнародний договір", визначеному в законодавстві України. Отже, МЗС має право вносити президенту або Кабінету Міністрів України пропозиції про вжиття певних заходів у разі порушення такого договору іншими сторонами.
Договір визнано таким, що підлягає виконанню, оскільки жодна сторона, за винятком Росії, не відмовлялася від участі в переговорах про виконання його положень.
Однак ОАСК відхилив позов "Відкритої України", вважаючи, що МЗС України має право самостійно ініціювати перед Зеленським і будь-яким іншим президентом України питання про заходи щодо захисту державних інтересів у разі порушення міжнародного договору, але це не є обов'язком зовнішньополітичного відомства. Адміністративний суд не вправі "втручатися в дискрецію суб'єкта владних повноважень", ідеться в рішенні.
Будапештський меморандум підписали 5 грудня 1994 року. Згідно з документом, країни-підписанти – Великобританія, Росія та США – зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету і кордонів України, а також утримуватися від застосування будь-якої зброї проти України, не тільки ядерної. Окрім того, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічного тиску. В обмін Україна відмовилася від свого ядерного статусу. Під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Леонід Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон і прем'єр Великобританії Джон Мейджор.
Росія 2014 року порушила умови меморандуму, анексувавши Крим і розпочавши збройну агресію на Донбасі, заявили у МЗС України.
Глава МЗС РФ Сергій Лавров вважає, що Росія Будапештської угоди не порушила, оскільки не застосувала щодо України ядерної зброї.
Ще на цю тему
- 14.08.2024 Стосується також українців: Туреччина вводить нове правило для в'їзду до країни
- 14.05.2024 Госдума утвердила вице-премьеров
- 09.04.2024 Проти атак РФ. Європейські країни підписали договір щодо захисту підводної інфраструктури
- 27.09.2023 Хто замінить Маляр та інших заступників Резнікова: оприлюднений список
- 19.09.2023 Кабмін звільнив одразу майже всіх заступників Міністра оборони, крім одного
- 21.06.2023 Україна та Румунія обмінюватимуться інформацією про екологічний стан Чорного моря
- 26.04.2023 Боятся путина? ЮАР выходит из юрисдикции МУС, чтобы не арестовывать фюрера
- 24.03.2022 Чубайс звільнився з посади спецпредставника путіна і покинув рф – ЗМІ
- 15.02.2022 Канада надасть Україні летальну зброю і позику в $400 млн
- 10.11.2021 Турция официально вступает в Парижское климатическое соглашение
- 07.10.2021 Туреччина останньою з країн G20 ратифікувала Паризьку кліматичну угоду
- 19.08.2021 Уруський: На IDEF 2021 обговорили залучення Туреччини до створення технопарків в Україні