Зворотна структурна перебудова економіки Криму в умовах окупації – повернення до СРСР / 2014-2021
Моніторингова група редакції BlackSeaNews
та «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень»
представляє оновлений цикл публікацій
«Соціально-економічна ситуація в окупованому Криму 2014 – 2021»:
Зворотна структурна перебудова економіки Криму в умовах окупації – повернення до СРСР / 2014-2021
«Трофейна економіка». Мілітаризація Криму як фактор промислового зростання / 2014-2021
«Трофейна економіка». Пограбування вкраденого українського шельфу Чорного моря / 2014-2021
«Трофейна економіка». Скільки риби видобуває Росія в захоплених водах навколо Криму / 2014-2021
Кримська «трофейна економіка». Розпродаж українського майна / Оновлений огляд 2014 - 2021
Окупований туризм. Як змінився туристичний потік в Криму / 2014-2021
Економіка окупованого Криму. Експортна катастрофа / 2014-2021
Банківська система в Криму – що насправді відбувається на окупованому півострові / 2014-2021
Інвестиції в Криму. Що фінансує «кримська» Федеральна цільова програма РФ / 2014-2021
«Міграційна зброя РФ. Надшвидка заміна довоєнного населення Криму російським»
Стан водопостачання в окупованому Криму / 2014-2021
* * *
Соціально-економічна ситуація в Криму після окупації і спроби незаконної анексії його Російською Федерацією характеризується стрімким поверненням до радянських часів – починаючи від галузевої структури економіки і закінчуючи стандартами бухгалтерського обліку та звітності й соціального забезпечення населення.
Незважаючи на міф про Крим як «всерадянську оздоровницю», що існував в СРСР, реальна природа економічних процесів у Криму за радянських часів насправді була іншою.
За радянських часів з точки зору зайнятості населення, використання території, державних інвестицій, обсягів випуску продукції Крим був:
у першу чергу - великою військовою і військово-морською, авіаційною та військово-космічною базою, яка забезпечувала домінування СРСР в Чорноморському регіоні та його вплив у Середземномор’ї і на Близькому Сході;
по-друге, промисловим і науковим центром загальносоюзного значення у військовому приладобудуванні й суднобудуванні;
по-третє, одним з центрів харчової промисловості СРСР зі спеціалізацією на переробці риби, овочів, фруктів і винограду.
Основу кримської промисловості становили підприємства військового приладобудування - Севастополі, Євпаторії, Сімферополі, Феодосії, та військового суднобудування і судноремонту - Севастополі, Феодосії та Керчі.
На суднобудівних заводах Криму були побудовані десятки великих кораблів військово-морського флоту, а на приладобудівних заводах вироблялися та випробовувалися керовані торпеди, системи управління для озброєнь, радіоапаратура, складні парашутні системи, втому числі для космічних кораблів і десантування танків тощо.
При цьому показники, що пов’язані з оборонним відомством і військово-промисловим комплексом - кількість зайнятих, обсяги виробництва тощо, - взагалі ніколи не відображалися у відкритій державній статистиці.
З припиненням «холодної війни», під час перебудови і в період після розпаду СРСР головні напрямки спеціалізації економіки Криму радянського періоду були повністю або переважно втрачені в ході політичних і стихійних ринкових процесів.
Вивільнені з цих галузей трудові ресурси були поглинуті переважно малим бізнесом, який у Криму був не стільки класичним видом підприємництва, яке створює середній клас, скільки засобом виживання і самозайнятості населення. Нова структура економіки Криму склалася к 2001 року, і до 2010 року головними драйверами кримської економіки були харчова та хімічна промисловість. Питома вага сільського господарства продовжувала знижуватися, а його місце все більше займала торгівля і сфера послуг.
Із-за міжнародних санкцій вже за рік після окупації керівництво РФ вже з початку 2015 почало усвідомлювати неможливість початкових амбітних планів економічного розвитку окупованого Криму і у зв’язку з цим сконцентрувалося – не зраджуючи риториці економічного розвитку – тільки на його «військовому освоєнні».
Маркером цього стало те, що створене через два тижні після незаконної анексії - 31 березня2014 року - міністерство РФ у справах Криму було ліквідоване вже 15 липня 2015.
Протягом 2016 відмова РФ від планів створення в Криму «нової вітрини Росії» стала остаточною. 28 липня 2016 був знижений статус окупованих Криму та Севастополя в складі Росії — указом Путіна було ліквідовано Кримський федеральний округ, створений відразу після анексії - 21 березня 2014 року. Так звані «суб’єкти федерації» Республіка Крим і місто Севастополь тепер включені до складу Південного федерального округу з центром в Ростові-на-Дону.
Цим актом, крім іншого, політичне й адміністративне управління було уніфіковане з військовим, оскільки всі частини збройних сил РФ в Криму були із самого початку включені в Південний військовий округ зі штабом в Ростові-на-Дону.
З 2016 року мілітаризація Криму стала не тільки головним змістом кримської політики РФ, але й основним драйвером економіки окупованого півострова. У результаті за майже 7 років окупації найбільш яскравою «історією успіху» РФ в Криму стало «військове освоєння» його території.
«Військове освоєння території» включає, перш за все, нарощування та облаштування гігантської військової бази, яка дорівнює або перевищує за чисельністю найбільші військові бази США у світі. Створюється надійна транспортна, енергетична й водна інфраструктура для військових цілей, у тому числі, подвійного призначення.
Відбувається «зворотна» структурна перебудова економіки Криму і Севастополя, спрямована на пріоритетне відновлення підприємств та об’єктів військово-промислового комплексу, що збереглися з часів СРСР.
Основні складові «зворотної» структурної перебудови економіки Криму такі:
- на півострові стрімкими темпами створене та нарощується найбільше в Європі міжвидове угруповання військ РФ;
- відновлюються всі наявні в Криму за часів СРСР численні військові аеродроми, пускові позиції ракетних установок, об’єкти ППО, радарні системи; радянські бази зберігання ядерної зброї;
- для дислокації нових військових частин іде будівництво нових і реконструкція старих військових містечок, а також житла для військовослужбовців та їх інфраструктури;
- через цільові військові замовлення в першу чергу відновлено роботу підприємств ВПК (військове приладобудування, суднобудування і судноремонт). Ці підприємства включені в структуру відповідних державних концернів РФ;
Зрозуміло, що як і в часи СРСР, традиційна економічна статистика не відображає показники, що пов’язані з військовою діяльністю. Тому для ілюстрації «зворотної» структурної перебудови автори використали доступну статистику введення в дію основних засобів за видами економічної діяльності.
Найцікавіший вид діяльності має в офіційному класифікаторі РФ код 84 і назву «Діяльність органів державного управління щодо забезпечення військової безпеки, обов’язкового соціального забезпечення». Основний інгредієнт цього російського коктейлю з військової безпеки та соціального забезпечення – код 84.22 «Діяльність, пов’язана із забезпеченням воєнної безпеки».
«...Ця група включає управління, контроль та регулювання питань, пов’язаних з обороною і діяльністю сухопутних, морських, повітряних та космічних збройних сил:
- бойових частин сухопутних сил, морського флоту, військово-повітряних сил, інженерних і транспортних військ, зв’язку, розвідки, матеріально-технічного забезпечення,
- особового складу штабів, резервних та допоміжних сил оборонної установи,
- військової логістики (забезпечення військовою технікою, продовольством та спорядженням, інженерно-технічними спорудами тощо),
- медичним обслуговуванням особистого складу армії в польових умовах...»
Тобто червоний сегмент на діаграмах, особливо на діаграмі 1, що стосується виключно Севастополя – головної бази Чорноморського флоту РФ, – свідчить про те, що...
тільки за 2014 - 2019 роки окупації в Севастополі введено в дію військових об’єктів, техніки та озброєння, підпорядкованих севастопольським штабам, на суму до 150 млрд рублів.
Питома вага військової діяльності – близько 70% – наочно свідчить про пріоритетну галузь економіки Севастополя.
У так званій «Республіці Крим» головні завдання дещо інші, і це знайшло відповідне відображення на діаграмі 2.
Наш аналіз російської інвестиційної діяльності на півострові свідчить про таке.
Головній сенс існування території окупованого Криму для РФ – забезпечення транспортного та критичного інфраструктурного транзиту з материкової частини РФ до військової бази в Севастополі.
Ця «місія» складається з таких пріоритетів:
-
забезпечення військової логістики з території РФ – стабільних і швидких перевезень з Росії до військових баз та аеродромів, які знаходяться або керуються з Севастополя, військ, танків, ракет і снарядів, палива та інших видів постачання;
-
забезпечення військової логістики до військових баз РФ у Сирії та ескадри ВМФ РФ у Середземному морі;
-
забезпечення об’єктів військової бази інженерною інфраструктурою – системами водопостачання, каналізації, тепло-, енерго-, газопостачання та зв’язку (і за остаточним принципом – населення півострову);
-
забезпечення критичними послугами російських військовослужбовців, держслужбовців, працівників силових структур і членів їхніх родин (та за остаточним принципом – решти населення) – лікуванням, торгівлею та ін.
Станом на листопад 2021 можна зробити такі основні висновки
щодо зворотної перебудови кримської економіки:
1) Програма переозброєння Чорноморського флоту РФ новітніми ракетними кораблями, що мала пріоритет перед іншими флотами РФ, завершується. РФ розпочала посилення такими кораблями інших флотів – Балтійського, Північного, Тихоокеанського:
на 01.07.2021 в строю знаходиться 13 нових ракетних кораблів (потужність ракетного залпу – 104 крилаті ракети);
на 01.01.2022 кількість нових ракетних кораблів в строю збільшиться ще на 3 – тобто загальна кількість складе 16 з потужністю ракетного залпу 128 ракет;
в 2022 році планується введення до строю ще 2-х кораблів – тобто загальна кількість складе 18 з потужністю ракетного залпу 144 крилаті ракети.
2) Станом на 1 листопада 2021 формування на Кримському півострові військово-промислової бази для обслуговування потреб окупаційного угруповання військ РФ в основному завершено.
Оскільки оновлення корабельного складу ЧФ РФ теж майже завершено, головним напрямом роботи цієї військово-промислової бази буде судноремонт кораблів ЧФ РФ.
Окремий виняток з цієї основної спеціалізації – будівництво в Керчі двох великих десантно-штурмових кораблів з авіаційним крилом (вертольоти, БПЛА, літаки з вертикальним зльотом-посадкою).
Значно меншими за фізичними обсягами, але не менш важливими, залишаться такі напрямки спеціалізації, як ремонт та сервісне обслуговування військових літаків, вертольотів, а також ракетних систем ППО та берегових крилатих ракет.
3) За 2014-2021 роки військово-стратегічне значення Кримського півострова для РФ кардинально посилилося, і цей процес ще більше прискорився після завершення будівництва Керченського мосту в зв'язку з поліпшенням логістики.
4) За роки окупації АР Крим та міста Севастополь наявне населення півострова за рахунок міграції з РФ зросло щонайменше на 1 млн осіб (див.: «Міграційна зброя РФ. Надшвидка заміна довоєнного населення Криму російським»).
Таким чином, замість довоєнної чисельності постійного населення Кримського півострова 2 млн 350 тисяч 504 осіб маємо справу з де-факто наявним населенням, як мінімум, в 3 млн 100 тисяч осіб.
* * *
Зміст публікації є предметом виключної відповідальності авторів
Ще на цю тему
- 19.08.2023 Справжні особливості кримського курортного сезону 2023. «Туризм» в камуфляжі
- 05.08.2023 Крим під час Великої війни. (2) «Нові форми туризму»: екстремальний туризм під обстрілами. Кількість екстремалів
- 07.06.2023 Крим під час Великої війни. Ситуація в окупованому Криму в 2022-2023 роках. Воєнний контекст (1)
- 03.11.2022 Виробництво військової продукції РФ на захоплених кримських заводах у 2014-2022
- 23.11.2021 Економіка окупованого Криму. Експортна катастрофа / 2014-2021
- 23.11.2021 «Трофейна економіка». Скільки риби видобуває Росія в захоплених водах навколо Криму / 2014-2021
- 23.11.2021 Стан водопостачання в окупованому Криму / 2014-2021
- 23.11.2021 Правда про Кримський окупаційний бюджет, малий та середній бізнес, зарплати та пенсії в умовах окупації / 2014-2021
- 22.11.2021 Банківська система Криму – що насправді відбувається на окупованому півострові (оновлено)
- 21.11.2021 «Трофейна економіка». Мілітаризація Криму як фактор промислового зростання / 2014-2021
- 20.11.2021 Інвестиції в Криму. Що фінансує «кримська» Федеральна цільова програма РФ / 2014-2021
- 20.11.2021 Окупований туризм. Як змінився туристичний потік в Криму / 2014-2021