UA EN

ФДМ виставить на приватизацію конфіскований у російського олігарха Миколаївський глиноземний завод

18:20 29.03.2023

Фонд державного майна (ФДМ) планує виставити на приватизацію конфіскований у російського олігарха Олега Дерипаски Миколаївський глиноземний завод (МГЗ).

Про це сказав голова ФДМ Рустем Умеров в інтерв’ю Forbes.

За словами Умерова, ФДМ планує продати усі активи, які конфісковують у російських олігархів за законом про санкції, і зробити це максимально швидко.

Фонду держмайна вже передали активи президента-втікача Віктора Януковича та російського бізнесмена Володимира Євтушенкова, а також Демурінський ГЗК, який належав російському бізнесмену Михайлу Шелкову. Демурінський ГЗК готуємо виставляти на приватизацію. Щодо інших активів ще ведемо роботу з прийняття в управління», — розповів він.

Миколаївський глиноземний завод, який до війни оцінювали у $1 млрд, можуть виставити на продаж ще до кінця 2023 року — у другому-третьому кварталі.

«Юридично в управління ФДМ Миколаївський глиноземний завод ще не дійшов. Щойно отримаємо його в управління, плануємо швидко виставляти на аукціон», — зазначив Умеров.

Одночасно ФДМ шукає спосіб перезапустити роботу підприємства.

Завод зараз не працює, будемо шукати вихід, як зробити так, щоб він запрацював. До моменту оголошення аукціону Фонд буде діяти так само як і на Демурінському ГЗК. Там для того, щоб запустити підприємство, потрібно було 40 млн грн. Ми подивились на наявні активи та вирішили виставити існуючу продукцію, яка збереглася на ГЗК, на Prozorro. І за ці кошти запустили підприємство та виплатили заробітні платні”, — сказав Умеров.

У лютому Вищий антикорупційний суд (ВАКС) ухвалив рішення передати у державну власність України низку підприємств, які раніше належали російському олігарху Олегу Дерипасці. Рішення суду стосується 350 об’єктів власності Дерипаски, зокрема, Миколаївського глиноземного заводу, а також надровидобувних компаній «Глухівський кар’єр кварцитів», «Хустський кар’єр» та «Жежелівський кар’єр». Вартість переданого Україні майна становить понад 10 млрд грн.

Один із найбагатших російських олігархів, мільярдер та наближений до президента Росії Олег Дерипаска контролює або володіє значними частками груп компаній «Русал» (один із найбільших світових виробників алюмінію), «Базовий елемент», «Ен+ груп». Володіє військово-промисловою компанією, яка здійснює контроль над російськими підприємствами, що виготовляють бронетехніку, яку в подальшому збройні сили Росії використовують у війні проти України.

У березні 2022 року Перечинський районний суд Закарпатської області заарештував корпоративні права ТОВ «Миколаївський глиноземний завод», згодом Закарпатський апеляційний суд підтвердив відповідну судову ухвалу. Разом були арештовані гроші на рахунках Миколаївського глиноземного заводу в Ощадбанку, «Райффайзен Банку», МР Банку.

Арешти накладені у межах кримінального провадження щодо ухилення від сплати податків і розтрати майна в особливо великих розмірах менеджментом заводу. Досудове розслідування з 25 березня здійснює Національна поліція.

Миколаївський глиноземний завод — одне з найбільших у Європі підприємств кольорової металургії та єдиний виробник глинозему в Україні, що використовується для виробництва алюмінію. На початку 2000‑х контроль над підприємством отримав російський олігарх Олег Дерипаска.

Наприкінці лютого 2022 року МГЗ заявив про зупинку на рециркуляцію, згодом алюмінієвий гігант Rusal Олега Дерипаски повідомив на сайті Гонконзької фондової біржі, що тимчасово припинив виробництво на МГЗ.

У 2016 році Україна ввела санкції проти компаній Олега Дерипаски ОК «Русал» і пов’язаної з нею кіпрської Judson Trading Limited. Наступного року МГЗ повідомив, що «Русал» продав МГЗ сировинному трейдеру Glencore. Однак 2018 року стало відомо, що Олег Дерипаска залишив контроль над підприємством, зокрема як бенефіціар двох співвласників МГЗ — ТОВ «Компанія «Алюміній України» та ТОВ «Гуардон Україна».

До приватизації МГЗ структурним підрозділом підприємства був Дніпро-Бугський морський порт, через який завод забезпечується сировиною — імпортними бокситами.

Ще на цю тему