UA EN

Зерновий коридор: завантаженість українських портів не перевищує 35% 

14:00 05.04.2023

Завантаженість задіяних в Ініціативі про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування українських портів наразі не перевищує 30-35% через перепони, які чинить Росія проведенню інспекцій суден біля Босфору. 

Про це повідомила прес-служба ДП «Адміністрація морських портів України», пише видання Порти України.

«Скорочення черги «зернового коридору» зі 150 до 90 суден — результат ефективного планування роботи українським бізнесом та прозорого формування АМПУ механізмів електронної черги. Але це не може задовольнити потребу портів та терміналів, яка складає близько 40 суден на добу», — вказала прес-служба.

Головною проблемою утворення черги з суден залишається деструктивна позиція Росії у проходженні інспекцій у Спільному координаційному центрі (СКЦ). Російська сторона продовжує планомірно та безпідставно гальмувати інспекцію суден та їх реєстрацію на участь у «Зерновій ініціативі». Щодня відбувається в середньому 5-6 інспекцій із 10 запланованих. Так у березні було затверджено всіма сторонами СКЦ здійснити 303 інспекції, але відбулось лише 168.

«Все це призводить до тижневого, або навіть місячного простою суден в територіальних водах Туреччини. Як результат — завантаженість українських портів впала до 30-35%, недоекспортовано майже 15 млн тонн продовольчих вантажів, вантажовласники та українські аграрії зазнають значних збитків, а нужденні країни світу не отримують вчасно вкрай необхідне українське збіжжя», — наголосили в АМПУ.

З жовтня 2022 року українські порти вимушені працювати менше ніж на половину своєї потужності, а обсяги недопостачання зернових на світовий ринок оцінюються у 2-3 млн тонн щомісяця. При цьому в черзі на інспекцію біля Босфору через саботаж представників Росії в СКЦ стоять близько сотні суден.

Наприкінці липня 2022 року представники України, Туреччини та ООН підписали у Стамбулі Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, яка покликана частково розблокувати українські морські порти Одеса, Чорноморськ і «Південний» для експорту зерна та добрив. Аналогічну угоду ООН та Туреччина підписали з Росією. Перше завантажене судно в рамках Ініціативи вийшло з Одеського порту 1 серпня.

17 березня було погоджено продовження дії Ініціативи з безпечного транспортування агропродукції через Чорне море під егідою ООН ще на 120 днів — до середини липня 2023 року.

«Зернова ініціатива» дозволила розблокувати порти Великої Одеси, які до війни на 80% були воротами для агроекспорту, підтримати українських аграріїв, збільшити надходження валютної виручки в Україну, стабілізувати світові ціни на продовольство та запобігти суттєвому погіршенню гуманітарної ситуації в державах, які знаходяться на межі голоду, зокрема Ефіопії, Сомалі, Афганістану.

Станом на 31 березня в рамках зернової ініціативи порти Великої Одеси відправили 857 суден із вантажем 26,2 млн тонн агропродукції до країн Африки, Азії та Європи.
 

Ще на цю тему