UA EN

Невідомі на ринку трейдери постачають вже половину російського експорту нафти до Індії та Китаю – Reuters

14:30 28.07.2023

Кількість маловідомих торгових фірм, на які покладається Росія для експорту великих обсягів сирої нафти до Азії, зросла за останні місяці. 

Оскільки санкції через війну в Україні призвели до того, що великі нафтові компанії і торговельні структури вийшли з бізнесу з російськими виробниками, саме маловідомі компанії забезпечують постачання російської нафти, пише ZN.UA з посиланям на Reuters. 

Щонайменше 40 посередників, включно з компаніями, які раніше не брали участі в цьому бізнесі, займалися торгівлею російською нафтою в період з березня по червень, згідно з підрахунками Reuters, зробленими на основі розмов з 10 джерелами з торгівлі, а також аналітиками центру Kpler та аналізу даних Refinitiv, Eikon і непублічних книг судноплавних компаній.

Нові гравці відвантажили щонайменше половину всього російського експорту нафти і нафтопродуктів, що становить в середньому 6-8 мільйонів барелів на добу в цьому році, перетворивши маловідомі компанії на одних з найбільших світових нафтотрейдерів, згідно з підрахунками Reuters.

Ці компанії почали з'являтися після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, причому, згідно з підрахунками, протягом минулого року в угодах брали участь до 30 посередників.
Ця мережа знаменує собою значний відхід від кількох добре відомих нафтових компаній, таких як BP і Shell, і провідних торгових домів, включаючи Vitol, Glencore, Trafigura і Gunvor, які десятиліттями працювали з російською нафтою і нафтопродуктами.

Немає жодних підстав вважати, що ці угоди порушують санкції, хоча вони можуть ускладнити відстеження російських нафтових транзакцій і цін для санкційних органів у Європі та Сполучених Штатах.

Раніше цього місяця ціни на нафту марки Urals підскочили вище цінового ліміту в 60 доларів за барель на російський експорт, запровадженого країнами «Великої сімки», Австралією та Європейським Союзом з 5 грудня з метою покарання фірм, що беруть участь у будь-якій торгівлі вище цього рівня.

За словами п'яти трейдерів, які беруть участь у торгівлі російською нафтою, коли ціни перевищують верхню межу, торговельна мережа, що швидко змінюєтьтся, може ускладнити ідентифікацію тих, хто бере участь у переміщенні нафти.

Звітність показує, що в травні Росія, яка входить до трійки найбільших світових виробників нафти, поставила рекордні обсяги до Китаю та Індії, які не ввели санкції проти Москви і стали її провідними покупцями.

За словами п'яти джерел, які беруть участь у торгівлі російською нафтою, разом з появою нових компаній, колись рідкісні багатосторонні угоди під час перебування кораблів у морі набули значного поширення. За їхніми словами, джерела описали щонайменше 10 таких угод, які відбуваються з невеликим обсягом публічної документації і мають на меті ускладнити відстеження російського експорту нафти.
Один покупець російської нафти порівняв злети і падіння нових трейдерів з короткими кар'єрами зірок TikTok, а інший трейдер описав їх, як «калейдоскоп». За словами покупця нафти, в деяких випадках один і той самий вантаж проходить щонайменше через трьох трейдерів.

За попередньої системи нафтові вантажі, як правило, оброблялися одним відомим трейдером від джерела до місця призначення. 

Reuters не змогло встановити кінцевих власників нових торгових компаній. Зростаюча мережа нових трейдерів перетинається з бурхливим ринком старих нафтових танкерів, що постачаються новими компаніями для перевезення російської нафти, яку західні вантажовідправники уникають.

Нові компанії відіграють ключову роль у збереженні і навіть зростанні російського експорту нафти, оскільки провідні виробники нафти «Роснефть», «Лукойл», «Сургутнефтегаз» і «Газпром нефть» перенаправляли поставки до Індії та Китаю.

Завдяки цій мережі експорт російської нафти з усіх морських портів у квітні і травні досяг багаторічного максимуму – майже 4 млн барелів на добу, згідно з підрахунками Reuters, зробленими на основі опитування 10 трейдерів, а також програм завантаження російських портів і даних Refinitiv.

У травні морські поставки російської нафти до Індії, яка до війни була не частим покупцем російської нафти, досягли рекордних 1,95 млн барелів на добу, тоді як Китай імпортував 2,29 млн барелів на добу.

Лише «Лукойл» продовжує продавати нафту через свій торговий підрозділ – Litasco, який він переніс з Женеви до Дубаю. Інші компанії продають нафту новим трейдинговим компаніям, які переважно зареєстровані в Китаї, Сінгапурі, Гонконгу або Дубаї, згідно з п'ятьма джерелами та місцевими реєстрами публічних компаній.

З березня по червень найбільшими трейдерами, які купували нафту у «Роснефть», «Сургутнефтегаз» і «Газпром нефть», були дубайська Petroruss, зареєстровані в Гонконзі Guron Trading, Bellatrix Energy і Covart Energy, зареєстровані в Дубаї Voliton, Demex Trading, Nestor Trading, Orion Energy і Patera зі штаб-квартирою в Сінгапурі, згідно з даними п'яти трейдерів, даними про відвантаження і реєстрами компаній.

Затримки платежів.

Ця стратегія несе ризик для російських виробників. Венесуела, яка використовує подібну систему для переміщення нафти, зіткнулася з проблемами платежів, шахрайством і збитками. Хоча до цього часу не було повідомлень про неплатежі, за словами п'яти трейдерів, які беруть участь у російському нафтовому бізнесі, затримки спричинили певні проблеми. За словами джерел, російські експортери чекали від трьох до п'яти місяців, щоб отримати оплату після того, як їхні вантажі були відправлені. Зазвичай покупці платять за вантаж приблизно через місяць після відплиття судна, сказали вони.
Одне з джерел повідомило, що такі затримки створюють фіскальний розрив для експортерів, яким доводиться платити податки російській державі ще до того, як їм заплатять за нафту.

Джерело в одній з найбільших російських нафтових компаній повідомило, що його компанія готова мати справу з більш високими кредитними ризиками з боку покупців заради стабільного і зростаючого експорту нафти.
«Минулого року ми зіткнулися зі скороченням видобутку через поганий маркетинг. Зараз все гаразд – у нас є покупці, у нас є продажі», – сказав співрозмовник.

Нагадаємо, що через збільшення ціни на нафту, російська марка Urals вже майже два тижні торгується на рівні або вище верхньої межі, встановленої країнами «Великої сімки», Австралією та ЄС (60 доларів за барель). США намагаються використати «м’яку силу», щоб припинити цю практику.
Через збільшення ціни на російську нафту, Індія почала переговори з традиційними експортерами нафти з Близького Сходу, оскільки, за словами представника індійського уряду, російський імпорт втрачає цінову перевагу.
 

Ще на цю тему