UA EN

Російські авіакомпанії скасовують міжнародні рейси через ризик арешту літаків

12:30 30.09.2023

Росавіація рекомендувала місцевим авіакомпаніям не використовувати літаки "Державної транспортної лізингової компанії" (ГТЛК), яка знаходиться під санкціями США та ЄС, для польотів за кордон через ризик їхнього арешту.

Телеграми з попередженням отримала низка російських авіакомпаній, які досі літають за кордон, повідомляє Бізнес.Цензор з посиланням на росЗМІ.

За словами співрозмовників агентства, ці перевізники мають лише невеликий парк літаків без подвійної реєстрації – така колізія виникла через відмову російської влади повертати літаки іноземного виробництва їх власникам.

За даними видання, ризики арешту літаків Airbus і Boeing, що належать структурам ГТЛК, можуть торкнутися п'яти російських авіакомпаній: "Аерофлот", "Росія", S7, АТК "Ямал" та "Аврора". Загалом йдеться приблизно про півсотні літаків.

У прес-службі S7 вже почали скасовувати виконання деяких міжнародних рейсів.

Наразі до 00:00 30 вересня за московським часом перенесені вильоти раніше затриманих рейсів з Іркутська до Бангкока, з Новосибірська до Дубаю, з Москви до Ургенча.

Як повідомлялося, після повномасштабного вторгнення РФ в Україну США та ЄС запровадили санкції, які забороняють постачання до Росії літаків та запчастин до них. Іноземні лізингодавці після цього почали відкликати лайнери з Росії, однак російська влада відмовилася це робити, зобов'язавши перереєструвати літаки в Росії.

Однак ці літаки зареєстровані їх власниками переважно на Бермудах та в Ірландії. Зараз у цих країнах залишаються зареєстровані близько 400 літаків, які використовують російські авіакомпанії.

За даними Росавіації, на 24 лютого 2022 року у бермудському реєстрі у російських авіакомпаній було зареєстровано 745 літаків, в ірландському – 36.

ГТЛК – найбільша в Росії лізингова компанія, у власності зарубіжних структур компанії перебуває 74 літаки, з них 37 "частково заблоковані" за кордоном, більшість у Європі. Ще 37 літаків перебувають у Росії та експлуатуються російськими перевізниками.

Цього року суд в Ірландії ухвалив рішення про ліквідацію SPV-компаній GTLK Europe DAC та GTLK Capital DAC. Повноваження щодо управління активами перейшли ліквідаторам. На дві європейські компанії припадало близько 30% активів групи ГТЛК.

Докладно про санкції можна дізнатися у Базі даних юридичних осіб, щодо яких запроваджено санкції України, Канади, Великобританії, ЄС та США у зв'язку з російською агресією проти України.
 

Ще на цю тему