UA EN

Битва на морі: що залишилося від Чорноморського флоту РФ

11:20 16.04.2024

На минулих вихідних виповнилося два роки з моменту знищення Силами оборони України флагмана Чорноморського флоту рф, крейсера “Москва.” Представник Військово-морських сил ЗСУ України, Дмитро Плетенчук заявив, що російський Чорноморський флот “розбитий на третину”. Проте, він все ще становить загрозу в регіоні, саме через наявність носіїв крилатих ракет.

Про можливості чф рф розповідає “Флот 2017”.

Чорноморський флот рф мав відіграти одну з ключових ролей у широкомасштабному вторгненні в Україну. Російське командування не сумнівалося в успіху, оскільки Україна після окупації Криму у 2014 році практично не мала своїх бойових кораблів. Однак через два роки війни третина кораблів Чорноморського флоту вже виведена з ладу — або потоплена, або зазнала критичних ушкоджень. Регулярно під удар потрапляє й головна база флоту — Севастополь, внаслідок чого кораблям, які залишилися, довелося перебратися до Новоросійська. Успіхи ЗСУ підірвали боєздатність чф рф, хоча до початку великого вторгнення таке здавалося неймовірним.

Станом на зараз російські кораблі змушені перебувати в східній частині Чорного моря, в портах Новоросійська, Сочі та Туапсе. В окупованому Севастополі їхня присутність зведена до мінімуму. Спікер ВМС Дмитро Плетенчук заявляє, що туди з різних причин заходять лічені одиниці російських кораблів. За два роки великої війни нашим військовим вдалося припинити домінування росії в західній частині Чорного моря, а також розблокувати так званий «зерновий коридор».

Вважається, що безповоротні втрати Чорноморського флоту становлять 27 кораблів. Серед них ракетний крейсер “Москва”, знищений два роки тому, великі десантні кораблі, ракетні катери, підводний човен «Ростов-на-Дону» й патрульний корабель. Пошкоджені та знаходяться на ремонті 15 кораблів.

Загалом у складі Чорноморського флоту станом на 2022 рік було близько 270 суден різного типу, включаючи допоміжні кораблі та катери. Крім того, ще на початку лютого 2022 року росія перекинула до Криму шість великих десантних кораблів зі складу Балтійського («Мінськ», «Калінінград» та «Корольов») та Північного флотів («Петро Моргунов», «Георгій Побєдоносець») та «Олєнєгорський Горняк»). Тоді росія заявляла, що кораблі прибули до Чорного моря для участі у навчаннях, хоча було очевидно, що це є підготовкою до десантної морської операції на півдні України.

Тому зі знищених кораблів як мінімум чотири — відносяться до Балтійського чи Північного флотів. І ще принаймні два великі десантні кораблі та один тральник були пошкоджені, але після ремонту їх вдалося відновити й вони повернулися в стрій.

Ще мінімум п’ять кораблів Чорноморського флоту знаходяться в Середземному морі: фрегат «Адмірал Григорович», корвет «Меркурій», підводні човни «Краснодар» та «Новоросійськ», малий ракетний корабель «Орехово-Зуєво». Ці судна увійшли до Середземного моря ще до початку вторгнення й не встигли повернутися до Чорного, оскільки Туреччина закрила прохід через Босфор для військових кораблів. Проте Туреччина не пропускає через Босфор й два українських тральники «Чернігів» та «Черкаси», які нам були передані Великобританією ще 2021 року.

Станом на квітень 2024 року Чорноморський флот може виконувати тільки одну задачу — обстрілювати територію України крилатими ракетами «Калібр». Концепція російських ракетних атак полягає в тому, щоб запускати одночасно десятки ракет з різних напрямків. Так російське командування намагається навантажити українську систему протиповітряної оборони, яка не здатна захищати небо над всією територією нашої країни одночасно. Частину ракет росія запускає з кораблів з акваторії Чорного моря.

Наприклад, саме «Калібрами» у липні 2022 року було обстріляно центр Вінниці: тоді загинули 27 людей, в тому числі чотирирічна дівчинка. Цими ж ракетами було обстріляно Одесу в липні 2023 року (крім «Калібрів», росія використовувала ракети «Онікс», «Іскандер-К», «Іскандер-М», а також ракети Х-22). Внаслідок тієї атаки було зруйновано Спасо-Преображенський собор, інші будинки в історичному центрі міста, зокрема житлові. В результаті тієї атаки загинула одна людина, ще 18 людей зазнали поранень.

Зважаючи на це, головною ціллю для атак ЗСУ – хоч морськими дронами, хоч крилатими ракетами – є підводні човни. Завдяки західним союзникам Україна знає, коли росіяни готові запустити “Калібри”. А підводні човни запускають «Калібри» з-під води, підійшовши достатньо близько до українського узбережжя. Через це час реагування на запуск суттєво скорочується.

Перед вторгненням в Україну на озброєнні Чорноморського флоту було сім підводних човнів. Дві з них – «Краснодар» та «Новоросійськ» знаходяться в Середземному морі, ще одна – «Алроса» – стоїть на ремонті. У вересні 2023 року Україна знищила підводний човен «Ростов-на-Дону», вдаривши по ньому ракетами Storm Shadow. Нині у Чорноморського флоту залишилося три боєздатних підводних човни: «Старий Оскіл», «Великий Новгород» та «Колпіно».

Не менш важливими для підриву боєздатності Чорноморського флоту є атаки військових об’єктів на території окупованого Криму. Один з прикладів — атака ракетами Storm Shadow Севастопольського морського заводу («Севморзавод») – головного ремонтного підприємства Чорноморського флоту 13 вересня 2023 року. У момент атаки на заводі було кілька військових кораблів — частина з них була серйозно пошкоджена.

Наприкінці грудня 2023 року кримські журналісти повідомляли, що із бюджету росії на ремонт «Севморзаводу» після української атаки виділили 57 мільйонів рублів.

Майже через два місяці під удар потрапив суднобудівний завод «Залів» в Керчі. В цей час там будувався малий ракетний корабель «Аскольд», який внаслідок влучання ракет отримав критичні ушкодження.

Але першою вдалою ракетною атакою по російським кораблям стало знищення великого десантного корабля “Саратов” в порту Бердянська, ще 24 березня 2022 року.

Таким чином, після двох років повномасштабної війни Сили оборони України завдали серйозної поразки Чорноморському флоту рф. Він більше не здатний повною мірою виконувати жодне зі своїх завдань, а проведення десантних операцій та блокада українського узбережжя взагалі неможливе.

Ще на цю тему