Росія тримає у полоні 31 українського журналіста - правозахисники
Наразі відомо про 31 викраденого ворогом українського журналіста, що перебувають у полоні на території Російської Федерації.
Про це повідомила виконавча директорка ГО «Медійна ініціатива за права людини» Тетяна Катриченко на пресконференції у Медіацентрі Україна - Укрінформ.
«Станом на сьогодні медійна ініціатива за права людини встановила 31 медійника, викраденого Росією на окупованих територіях України. У багатьох випадках доля цих людей залишається невідомою. Інформацію про їхнє місце перебування і стан здоров'я не можуть отримати ані рідні, ані правозахисники», - зазначила вона.
Катриченко додала, що організація вивчає факти затримання цивільних громадян України на окупованих територіях, зокрема і журналістів.
За даними ГО «Медійна ініціатива за права людини», наразі в російських в'язницях перебувають: Азіз Азіров, Ернес Аметов, Осман Аріфмеметов, Марлен Асанов, Асан Ахтемов, Ремзі Бекіров, Олексій Бессарабов, Максим Буткевич, Владислав Гершон, Анастасія Глуховська, Ірина Данилович, Наріман Джелял, Владислав Єсипенко, Тимур Ібрагімов, Євген Ільченко, Георгій Левченко, Ірина Левченко, Олександр Малишев, Сервер Мустафаєв, Рустем Османов, Геннадій Осьмак, Вікторія Рощина, Максим Рупчов, Сейран Салієв, Яна Суворова, Амет Сулейманов, Руслан Сулейманов, Вілен Темер'янов, Дмитро Хилюк, Сергій Цигіпа, Рустем Шейхалієв, Дмитро Штибликов.
Активістка підкреслила, що Російська Федерація утримує таких осіб у жахливих умовах, у одиночних камерах, катує, до них не допускають представників міжнародних гуманітарних місій, юристів, та ігнорують право на зв‘язок з рідними.
Катриченко наголосила, що досі немає чітких відомостей про журналіста інформагентства УНІАН Дмитра Хилюка, якого окупаційні війська викрали 3 березня 2022 року біля власного будинку в селі Козаровичі на Київщині.
«Його вивезли через територію Білорусі в Новозибків Брянської області, куди вивезли переважно більшість громадян, які були затримані на території Київської області під час окупації. Довгий час РФ не підтверджувала затримання Дмитра і сотень таких же осіб з Київської області», - поінформувала вона.
Батько викраденого журналіста Василь Хилюк розповів, що 3 березня 2022 року російські окупанти викрали його та Дмитра з дому та 10 днів утримували чоловіків у закритому приміщенні окремо один від одного.
«Потім мене відпустили, а сина, на моїх очах забрали та сказали, що “скоро закінчиться війна і Дмитро повернеться додому”. Цього моменту чекаю вже два роки», - розповів Василь Хилюк.
За його словами, жодних звісток про стан сина та його місцезнаходження від російської влади не надходило.
«Ми хочемо дочекатись нашого сина додому, щоб побачити. Просимо, щоб журналістська та міжнародна спільнота допомогла і посприяла його звільненню», - сказав батько полоненого журналіста.
Автор розслідування про викрадення Дмитра Хилюка, керівник відділу розслідувань «Репортери без кордонів» Арно Форже наголосив, що організація робить усе можливе, щоб знайти Дмитра та дізнатися більше про його долю.
«Ми маємо інформацію, документи та маємо свідків, які стверджують, що Дмитро був вивезений через територію Білорусі, та про те, де він утримувався раніше. Маємо також інформацію за минулий рік. Знаємо, що його перевезли до Володимирської області РФ, до виправної колонії 7. Ми думаємо, що він ще перебуває там», - поінформував Форже.
Просте, важко дізнатися точно, де Хилюк перебуває зараз, це не вдається Міжнародному комітету Червоного Хреста, також не можна розпитати звільнених з полону, бо довгий час обміни військовополоненими не відбуваються.
«Ми не можемо пообіцяти, що зможемо домогтися звільнення Дмитра. Проте ми гарантуємо, що робимо все можливе і будемо робити надалі», - акцентував Форже.
Перший секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ розповіла, що нещодавно було отримано інформацію щодо української журналістки Вікторії Рощиної.
«Батьку Вікторії міністерство оборони РФ підтвердило, що журналістка наразі перебуває на території Росії, а також те, що вона ув’язнена», - підкреслила вона.
За її словами, нещодавно проходили щорічні збори Європейської федерації журналістів, де Національна спілка журналістів України запропонувала загальну заяву на підтримку полонених українських журналістів.
«Там містяться вимоги до спілок журналістів та асоціацій журналістів інших країн, а це 300 000 наших колег, щодо сприяння та посилення тиску на Росію через їхні уряди, через їхніх дипломатів і створити міжнародний механізм звільнення професійних і громадянських журналістів», - наголосила Кущ.
Своєю чергою директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк зауважила, що наразі відбувається активна співпраця щодо полонених журналістів з Офісом генерального прокурора та комітетом Верховної Ради з питань свободи слова.
Вона висловила вдячність голові комітету Ярославу Юрчишину та народним депутатам, які ухвалили постанову, що закликає міжнародних партнерів посилити політико-дипломатичний тиск на Росію для повернення полонених та незаконно утримуваних журналістів, включно з громадянськими. За її словами, дана постанова є дуже важливою для лобіювання питання на міжнародній арені.
Також вона додала, що «Репортери без кордонів» встановили шокуючий факт, що МКЧХ мали доступ до Дмитра Хилюка. Ми збираємось використати цю інформацію, ставити прямі питання даній організації. Наступного місяця буде засідання ПАРЄ, де ми також маємо намір порушити це питання», - заявила Романюк.
Наостанок вона закликала донорську спільноту запровадити окрему фінансову підтримку для родин тих журналістів, які перебувають у полоні.
«Я вважаю, що це був би важливий крок і практичний символ солідарності та підтримки родин незаконно утриманих ворогом журналістів», - наголосила Романюк.
Як повідомляв Укрінформ, 24 травня делегати щорічних зборів Європейської федерації журналістів ухвалили звернення до Європейської комісії, урядів країн Європи посилити дипломатичний і санкційний тиск на владу Російської Федерації задля негайного звільнення всіх незаконно переслідуваних українських журналістів; ініціювати створення міжнародного механізму звільнення українських професійних і громадянських журналістів як цивільних осіб, незаконно затриманих Росією; разом із іншими міжнародними інституціями та гуманітарними місіями вжити заходів для встановлення місця перебування українських журналістів, які зникли безвісти на окупованій території
Ще на цю тему
- 27.11.2024 У Севастополі – вибухи, біля ВМУ ім. Нахімова дим / Фото
- 27.11.2024 Оперативна інформація станом на 08.00 27.11.2024 щодо російського вторгнення
- 26.11.2024 Оперативна інформація станом на 22.00 26.11.2024 щодо російського вторгнення
- 26.11.2024 Оперативна інформація станом на 16.00 26.11.2024 щодо російського вторгнення.
- 26.11.2024 Оперативна інформація станом на 08.00 26.11.2024 щодо російського вторгнення
- 26.11.2024 Оперативна інформація станом на 22.00 25.11.2024 щодо російського вторгнення
- 25.11.2024 Оперативна інформація станом на 16.00 25.11.2024 щодо російського вторгнення
- 25.11.2024 Безпілотники атакували завод російського ВПК у Калузі: також там горів НПЗ
- 25.11.2024 Оперативна інформація станом на 08.00 25.11.2024 щодо російського вторгнення
- 25.11.2024 Сили оборони уразили ворожу радіолокаційну станцію ЗРК «С-400» у Курській області – Генштаб
- 24.11.2024 Оперативна інформація станом на 22.00 24.11.2024 щодо російського вторгнення
- 24.11.2024 Оперативна інформація станом на 16.00 24.11.2024 щодо російського вторгнення