Росія веде гібридну війну та влаштовує диверсії в Європі. Захід шукає варіанти відплати - The Financial Times
Росія за допомогою диверсантів і завербованих агентів влаштовує диверсії на військових і цивільних об'єктах по всій Європі. Західні уряди намагаються відреагувати на таку "гібридну війну".
Про це пише The Financial Times із посиланням на представників європейських силових структур, інформує Цензор.НЕТ.
Російські агенти, якими найчастіше керує військова розвідка ГРУ, намагаються роз'єднати союзників України та зірвати військові поставки для ЗСУ, а також випробовують рішучість Заходу.
"Росія намагається показати, що вона всемогутня і може бентежити наші суспільства, сіяти страх і знайти способи зробити наше життя більш нещасним. Це також перевірка нашої реакції, тому що якщо ми не відреагуємо, кількість нападів збільшуватиметься", ‒ розповів президент Латвії Едгарс Рінкевичс.
Він сказав, що союзники по НАТО "намагаються з'ясувати", як реагувати, не застосовуючи положення військового альянсу про колективну оборону.
"Ми не збираємося стріляти ракетами по Росії через досить незначний інцидент", - додав він.
Це питання піднялося на перше місце в порядку денному західних союзників України після нещодавніх інцидентів. Серед них ‒ ймовірний підпал складу у Великій Британії, пов'язаного з Україною, диверсія проти американських військових баз у Німеччині, спроби вивести з ладу європейську залізничну сигнальну мережу, а ще глушіння навігаційних систем цивільної авіації у країнах Балтії. Також компанія Microsoft попередила, що Росія спрямовує "зловмисну дезінформацію" проти Олімпійських ігор у Парижі.
Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що практично кожен союзник на зустрічі міністрів закордонних справ НАТО в Празі gjheibd питання про те, що "Кремль посилює гібридні атаки проти Альянсу, влаштовує підпали складів постачання, нехтує морськими кордонами і демаркацією в Балтії, збільшує кількість кібератак, а також продовжує поширювати дезінформацію".
"Ми знаємо, що вони задумали, і ми будемо реагувати як індивідуально, так і колективно, якщо це буде необхідно", ‒ наголосив Блінкен.
Міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен зазначила, що Москва намагається "залякати нас".
"Дуже важливо, щоб ми не дозволили цьому статися", ‒ підкреслила вона.
За словами одного західного радника з питань оборони, Росія застосовує різноманітні "розвинені" прийоми "гібридної війни", а захід, навпаки, настільки відстав у цьому питанні, що навіть "не має словника з терміном "гібридна війна".
"Москва також постійно спостерігає за нашою реакцією і перевіряє, які з її дій працюють, перш ніж робити нові", ‒ додав радник.
Однією з проблем є те, що інциденти часто виглядають випадковими та спрямовані проти цілей, не пов'язаних з Україною ‒ як, наприклад, пожежа, що спалахнула в магазині IKEA в Литві минулого місяця, яка, на думку прем'єр-міністра Польщі Дональда Туска, могла бути справою рук іноземних диверсантів.
Ще однією проблемою у формулюванні відповідної реакції є те, що диверсії часто роблять завербовані громадяни, через що важче довести пряму відповідальність Росії. Кремль послідовно відкидає звинувачення європейських урядів у "гібридних атаках".
Один західний офіцер контррозвідки сказав, що Москва почала частіше залучати підставних людей через нещодавнє масове вислання з Європи сотень російських дипломатів і шпигунів. За його словами, багато нових агентів РФ залучає із кримінальних угруповань.
Польща є особливою мішенню для диверсій, оскільки через неї до України надходять західні військові вантажі. За останній місяць влада заарештувала десятки людей за звинуваченнями у шпигунстві та диверсіях. Більшість із них є завербованими представниками організованої злочинності, і Туск заявив, що із затриманими "працювала російська розвідка".
Інші посадовці заявили, що Москва розгортає подібні, так звані "активні заходи" з 1920-х років, і як найкраще їм протидіяти ‒ це питання таке ж старе, як і сама тактика. Але сучасне мислення, як показано в нещодавній доповіді ЄС-НАТО і в розслідуванні парламенту Великої Британії, зазвичай передбачає триступеневий процес.
Як протидіяти Росії: перший крок - визнати, що атаки відбуваються, і заявити про них.
Другий етап передбачає стійкість національних об'єктів ‒ зміцнення критично важливої інфраструктури, кіберзахист комп'ютерних систем і підвищення медіаграмотності людей, щоб протистояти дезінформаційним кампаніям.
Третій крок реагування є найскладнішим, оскільки він вимагає стратегії стримування, яка б містила реальну відплату, але водночас уникала, як висловився один високопоставлений західний військовий, "неетичних або незаконних засобів, які використовує Росія".
Одним із можливих заходів, як запропонував міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський, є обмеження віз російським дипломатам, щоб вони не могли виїжджати за межі країни, в якій вони акредитовані.
"У той час, як Прага вислала більшість російських дипломатів в останні роки, і в чеській столиці їх залишилося лише сім, сотні продовжують бути акредитованими у Відні, звідки вони можуть подорожувати в будь-яку точку Європи, і я не можу зупинити це" ‒ сказав він.
Агресивніша відповідь може містити інформаційну кампанію "око за око" всередині Росії, яка збільшує витрати на війну в Україні.
"Якщо ви пересічний росіянин, не повинно минати і дня, щоб вам не нагадували про величезну кількість жертв, яких зазнали російські війська", – вважає колишній радник Державного департаменту США Еліот Коен.
У будь-якому випадку, за словами західних чиновників, головною проблемою залишається те, що російські атаки в середині ЄС є непередбачуваними, мають різноманітні форми і асиметричні дії, тому відплата у відповідь може призвести до ескалації конфлікту з Росією.
Рінкевичс навів приклад перерізання підводного кабелю в Балтійському морі. Одним з допоміжних заходів було б посилення морського патрулювання НАТО. Екстремальнішим ‒ закрити море для російських суден, навіть якщо це було б рівнозначно "оголошенню війни".
"Ми повинні мати можливість обговорювати всі види інструментів відплати. Я не кажу, що всі вони можуть бути використані. Але якщо ми обмежимо себе, не обговорюючи їх, ми просто запросимо Росію до подальших дій ‒ а вони є майстрами "гібридної війни", ‒ підсумував Рінкевичс.
Ще на цю тему
- 14.01.2025 Возле норвежско-польского газопровода обнаружили подозрительное судно РФ
- 14.01.2025 У Гельсінкі почався саміт балтійських членів НАТО щодо безпеки інфраструктури
- 14.01.2025 Екіпаж танкера Eagle S, який підозрюють у пошкодженні кабелю, готувався до інших диверсій – ЗМІ
- 14.01.2025 Швеція направляє військові кораблі до Балтійського моря для захисту підводної інфраструктури
- 14.01.2025 Швеція виявила ознаки пошкодження кабелю Nordbalt у Балтійському морі
- 10.01.2025 Польща ідентифікувала російську групу, яка намагалась вплинути на вибори — віцепрем'єр-міністр
- 10.01.2025 США намагаються послабити сили хуситів у Червоному морі
- 10.01.2025 Спецслужбы РФ намерены реализовать в Молдове «грузинский сценарий» – экс–глава контрразведки
- 08.01.2025 У Данії і Швеції стежать за двома російськими суднами, які два дні кружляють в одній протоці
- 08.01.2025 У Фінляндії заявили про дефекти танкера, пов'язаного з пошкодженням морських кабелів
- 08.01.2025 США обвинили Россию в разжигании гражданской войны в Судане
- 08.01.2025 Країни Північної Європи посилили нагляд за підводною інфраструктурою і т.з. «тіньовим флотом РФ