Попри ворожі обстріли вітчизняні аграрії вийшли на довоєнні цифри експорту
Великою кров’ю аграріям вдалося посіяти, зібрати та продати врожай другого року повномасштабного вторгнення армії РФ в Україну.
Врожай третього року російської навали продати буде легше, а от посіяти та зібрати — важче, пише видання НВ.
Судячи з цього графіку, українські аграрії щороку стрибають вище своєї голови. Але у 2024‑му їм довелося стрибнути вище голів російської армії, яка учинила злочинне полювання за кораблями та елеваторами зернотрейдерів.
Менш ніж за десятиріччя обсяг українського агроекспорту подвоївся. Фото: NV
Через це одна лише агрокомпанія Нібулон втратила близько 60 % від своєї потужності. «Були спроби евакуювати флот із Миколаєва, — каже Володимир Славінський, директор із торгівлі Нібулона. — Росіяни потопили деякі плавзасоби. Загинули моряки нашої компанії».
У такий садистський спосіб окупанти намагалися, та й досі намагаються зупинити локомотив української економіки, унеможливити її агроекспорт, що становить чи не 65 % від усього товарного експорту України. Утім цього разу хлібороби виграли двобій у варварів. У 2023 / 2024 маркетинговому році, що добігає кінця 30 червня, вітчизняні аграрії спромоглися експортувати понад 53 млн тонн врожаю. Це співставно з довоєнним роком, хоч і менше, ніж у минулому сезоні.
«Але у грошовому еквіваленті виручка буде більшою, ніж торік, — заспокоює Микола Горбачов, президент Української зернової асоціації (УЗА). — Тому що зараз ціни зростають, і середньозважена ціна нашого агроекспорту буде відсотків на 25 вищою, аніж торік».
Микола Горбачов, президент УЗА, під час міжнародної конференції Grain Ukraine розказує про досягнення та перспективи галузі. Фото: NV
Окрім кукурудзи, ячменю та пшениці, де Україна покриває від 8 % до 13 % світового ринку, основними маржинальними продуктами стають м’ясо птиці, цукор, біоетанол та інші продукти переробки. З великими перешкодами, але українські виробники стрімко заповнюють ці та інші ніші на ринку Євросоюзу. Цьому сприяє безмитна та безквотова торгівля між Україною та ЄС, за що цю угоду в українському уряді називають «торговельний безвіз». Щоправда, він і посилив транзитні конфлікти в регіоні.
«У нас були і будуть ці тертя, — каже Дмитро Скорняков, гендиректор агрокомпанії Harveast. — Нам просто так все не здадуть. Але якщо ми не будемо постачати в Європу, то ніколи не зароблятимемо великих грошей в аграрці. Нам слід розуміти: ми йдемо туди, і це потребує змін».
Перша радикальна зміна правил гри на агроринку чекає сектор уже наступного року. І ось чому. Логістики стає забагато, і тому вона дешевшатиме, агропродукції стане менше, і вона дорожчатиме. «При дуже високій конкуренції за товар дохідність усіх секторів, крім виробництва, буде знижуватися, — пояснює Євген Осипов, гендиректор агрохолдингу Кернел. — Менше товару — більша конкуренція. Це підтримує українську аграрку, а саме — виробника».
Ще на цю тему
- 25.11.2024 Країни-учасниці саміту з продовольчої безпеки виділять $44 млн на Grain from Ukraine
- 25.11.2024 Окупанти до кінця року почнуть вивозити крадене зерно з Херсонщини в кримські порти
- 23.10.2024 Цьогоріч Україна вже експортувала 53,9 млн тонн агропродукції
- 15.10.2024 За 8 місяців до Італії експортували понад 2 млн тонн української продукції
- 10.10.2024 Російський балкер Zafar знову повіз з Криму крадену українську пшеницю хуситам
- 07.10.2024 Окупанти знову вивезли українське зерно з окупованого Маріуполя, - ЦНС
- 04.10.2024 Єгипет уклав угоду на імпорт пшениці упродовж пів року
- 28.08.2024 Судно із гуманітарним зерном завантажили у порту Південний
- 23.08.2024 Росіяни налагодили новий логістичний маршрут для вивезення українського зерна з окупованих територій
- 17.08.2024 Врожай перевищив прогнози: В Україні завершили збирання пшениці
- 15.08.2024 Гауляйтер Херсонщини отримав ще одну підозру за викрадення зерна
- 02.08.2024 Партизани зафіксували вивезення українського зерна із Севастополя до Сирії