«Найбільший пакет санкцій» Великої Британії виявився «декоративним» і навряд чи вплине на потік кровавої нафти з Росій – Клименко
Нещодавно уряд Великої Британії заявив про запровадження «найбільшого пакета санкцій» проти 30 танкерів так званого «тіньового флоту» Росії.
«Оскільки половина суден, проти яких сьогодні запроваджено санкції, лише за останній рік перевезли нафти і нафтопродуктів, таких як бензин, на суму понад 4,3 млрд доларів, це найбільший пакет санкцій Великої Британії у своєму роді», – пояснили в уряді країни.
Але «найбільший пакет санкцій» виявився «декоративним» і навряд чи вплине на потік кровавої нафти з Росій, повідомляє Андрій Клименко, керівник Моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень та головний редактор порталу BlackSeaNews, на своїй сторінці у Facebook.
«Велика Британія запровадила санкційний пакет щодо трьох десятків суден "тіньового флоту" Росії. Але це декоративні дії замість глобальних рішень. І це викликає саркастичну посмішку.
Річ у тім, що ці санкції передбачають заборону суднам, які перевозять російську нафту, заходити в її порти. Але вони туди й так не заходили і не збираються. Також росіянам заборонили користуватися послугами британських страхових компаній. Але вони й зараз користуються послугами страхових компаній Росії, а ще Індії й Китаю, тобто тих країн, які не підтримують режим антиросійських санкцій.
Ще один момент - треба розуміти, що насправді ніякого "тіньового флоту", тобто невидимого для інших країн, не існує. Це придумали наші американські друзі, які побоювалися, що світові ціни на нафту підуть у гору, і у них зросте ціна на бензин та дизпаливо. Зручний і загадковий штамп з "тіньовим флотом" підхопили світові ЗМІ і вона обросла неправдивими деталями. Зокрема, що "тіньовий флот" ніхто не бачить, бо нібито ці судна відключають передавачі АIS. Це брехня. Вони справді проводять маніпуляції з передавачами АIS, але в будь-яких міжнародних протоках, зокрема Босфор, Суецький канал, а також Каттегат, Скагеррак, Великий і Малий Бельт, які з'єднують Балтійське море з Атлантичним океаном, в протоці Ла-Манш ніхто не пропустить жодне судно з вимкненим передавачем АIS. Тому всі їх чудово бачать.
Тож для мене не важливі добрі жести від керівництва Великої Британії, як і від США - адже бачу, як, наприклад, щомісяця 100-105 танкерів з Балтійського моря йдуть, як і йшли. Як вони возили російську нафту, так і возять. Як Росія отримувала за неї гроші, так і отримує… І ніякого зменшення цього потоку через санкції щодо танкерів не спостерігається.
Треба розуміти, що сьогодні продаж нафти є для Росії основним джерелом фінансування війни. Це найбільша частка іноземної валюти, яку РФ отримує від Індії, Китаю, Сінгапуру, Малайзії і африканських країн. За цю валюту Росія купує все, що їй потрібно - від мікросхем до оптичних приладів. Це такий собі Perpetuum mobile фінансування війни. І саме його треба зупинити, бо інакше війна не зупиниться ніколи.
Для того, щоб обмеження були не імітацією, а дієвим механізмом проти Росії, перед нашими друзями, союзниками і партнерами треба ставити питання щодо радикального оновлення світової санкційної політики. І тут необхідно виходити з того, що міжнародне морське право, вільна торгівля, свобода транзиту - це все поняття з мирного часу. А на період війни в Європі, яку РФ веде проти України, необхідно частково зупинити окремі норми морського права і міжнародного права в цілому. Зараз необхідний жорстокий реалізм.
Що потрібно зробити, щоб зупинити морську нафту? - Заборонити Росії користування протоками.
Це питання неодноразово ставилось, в тому числі місяць тому, коли президент України зустрічався в Рейк’явіку, зокрема, з керівництвом уряду Данії. В резолюції того саміту зазначалося, що треба не дозволити "тіньовому флоту" Росії возити нафту, бо за кошти, виручені з її продажу, Росія фінансує війну в Україні. І це правда. А що далі? Заява, що будуть діяти з дотриманням норм міжнародного морського права? Але це не працює.
Як виглядає, наприклад, потік російської морської сирої нафти? Приблизно 60% йде з російських портів на Балтійському морі, а це приблизно 10-12 мільйонів тонн на місяць. 20% такої нафти йде з портів Чорного моря і ще 20% - з портів Далекого Сходу і Півночі. Виходячи з цієї статистики, саме в Балтійському морі треба вживати заходів для припинення цього потоку. І надія, що з чим можна щось зробити - вона є, оскільки це море, крім Росії, контролюється країнами-нашими друзями - членами ЄС та/або членами НАТО. А протока Ла-Манш контролюється Великою Британією і Францією.
Ну, побоютесь ви одразу перекрити все? - Так є близько 30% танкерів, які внесені до "чорних списках" міжнародних меморандумів портового контролю (Паризького, Токійського - у зв'язку з проблемами технічного стану). Скажіть, що ви забороняєте тим танкерам користуватися протокою задля запобігання аварій. І тоді вони вимушені будуть оминати Велику Британію, що займе чимало додаткових днів і транзит для Росії буде дорожчим.
Треба більше креативу і все вийде. Я впевнений, що так і буде. Але питання - коли.
А поки танкери з кривавою нафтою йдуть. І заробляють криваві долари, рупії і юані...»
Ще на цю тему
- 12.05.2025 Джерело: Суден «тіньового флоту» РФ, по яких ЄС вдарить санкціями – вже близько 200
- 12.05.2025 Російські компанії влаштували в порту Індонезії центр тіньової торгівлі нафтою – зовнішня розвідка
- 10.05.2025 Іран відправив до Китаю в обхід санкцій «зомбі-супертанкер» із нафтою
- 10.05.2025 Велика Британія запровадила найбільший пакет санкцій проти «тіньового флоту» РФ
- 08.05.2025 Євросоюз може ввести санкції проти підрозділу Lukoil в Дубаї
- 08.05.2025 Розвідка Британії: РФ загрожує зростання бюджетного дефіциту через падіння цін на нафту
- 06.05.2025 Російська нафта знецінилася до дворічного мінімуму
- 02.05.2025 Дешевше 60 доларів: ціна на нафту пробила психологічну позначку
- 01.05.2025 Габон и Барбадос потребовали снять свои флаги с танкеров «теневого флота» РФ
- 01.05.2025 Минфин РФ в три раза повысил оценку дефицита бюджета РФ в 2025году из-за снижения нефтегазовых доходов
- 30.04.2025 Латвийский евродепутат призвал полностью ограничить движение танкеров «теневого флота» РФ
- 30.04.2025 Грецькі компанії повертаються до перевезень російської нафти, оскільки ціни впали нижче за $60