UA EN

Україна підписала кредитну угоду з ЄС про макрофінансову допомогу до €35 мільярдів

12:40 04.12.2024

Міністр фінансів України Сергій Марченко, голова НБУ Андрій Пишний та віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс підписали меморандум про взаєморозуміння та кредитну угоду між Україною та ЄС щодо залучення до 35 млрд євро макрофінансової допомоги (MFA).

Про це повідомило Міністерство фінансів України, передає Укрінформ.

«Міністр фінансів України Сергій Марченко підписав Меморандум про взаєморозуміння та Кредитну угоду між Україною та Європейським Союзом щодо залучення до 35 млрд євро макрофінансової допомоги (MFA). Підписантом від України також виступає голова Національного банку України Андрій Пишний, від ЄC – віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс», — ідеться у повідомленні.


Кошти надаватимуться у межах ініціативи G7 щодо механізму додаткових кредитів для збільшення надходжень до бюджету України.

Зазначається, що остаточний обсяг MFA буде визначено після затвердження суми кредитів всіх сторін ініціативи. Враховуючи запропоноване фінансування Сполученими Штатами у 20 млрд доларів США, макрофінансова допомога від ЄС може складати 18 млрд євро.

Особливістю цієї угоди є те, що погашення позики здійснюватиметься виключно за рахунок майбутніх прибутків від заморожених суверенних активів РФ в ЄС. Це означає, що кошти MFA для України фактично надаватимуться на безповоротній основі, без залучення внутрішніх фінансових ресурсів країни.

Програма передбачає виконання 14 заходів для отримання допомоги у сферах макрофінансової стабільності, державних підприємств, державного управління, енергетики, верховенства права, боротьби з корупцією та оборонної промисловості.

"Наступний важливий крок у залученні коштів за рахунок заморожених активів країни-агресора. Останніми місяцями ми активно працювали з Європейським Союзом та іншими сторонами в межах ініціативи, щоб досягти конкретних результатів у забезпеченні фінансових потреб України у 2025 році й надалі", – прокоментував міністр фінансів Сергій Марченко.

Надання коштів відбуватиметься через новий Механізм кредитного співробітництва для України (Ukraine Loan Cooperation Mechanism – ULCM), який забезпечить безповоротну форму макрофінансової допомоги.


Як повідомляв Укрінформ, з 50 млрд доларів, які планується залучити за рахунок знерухомлених російських активів, перша частина у розмірі 22 млрд доларів надійде в Україну в 2025 році. Решта коштів надходитиме протягом 2026-2027 років.

Ще на цю тему