Наближені до Путіна мільярдери продовжують заробляти мільярди на торгівлі з Європою ‒ The Insider
Попри запроваджені санкції, компанії, пов’язані з російськими мільярдерами з близького оточення диктатора Владіміра Путіна, продовжують експорт своєї продукції до країн Європейського Союзу.
Як з’ясувало видання The Insider, навіть бізнесмени, що офіційно перебувають під санкціями, знаходять способи отримувати мільярдні прибутки від торгівлі із Заходом. Ключовим інструментом для обходу обмежень є законодавча лазівка, яка дозволяє компаніям вести бізнес у ЄС, якщо підсанкційні особи володіють менш ніж 50% акцій, пише ZN.ua.
Згідно з правилами Євросоюзу, санкції не поширюються автоматично на компанії, якщо підсанкційний бізнесмен не контролює понад половину підприємства. Водночас, якщо частка таких осіб сумарно перевищує 50%, компанія вважається підконтрольною підсанкційним особам і підпадає під обмеження. Для уникнення санкцій олігархи, як правило, знижують свою частку в компаніях або оформлюють активи на підставних осіб, родичів чи менеджерів.
Наприклад, Олег Дерипаска, скоротивши свою частку в компанії En+, тепер контролює 35% акцій. En+, своєю чергою, володіє 57% акцій алюмінієвого гіганта «Русал». Завдяки цій схемі компанії Дерипаски зберігають доступ до європейських ринків, хоча сам олігарх перебуває під санкціями. За даними Forbes, його статки з початку повномасштабної війни в Україні зросли до 2,8 млрд доларів, що на півтора рази більше, ніж у 2022 році.
Отримані від європейських контрактів прибутки, за даними журналістів, можуть напряму підтримувати агресію Росії. Зокрема, Дерипаска фінансує власну приватну військову компанію, яка бере участь у війні проти України.
Віктор Вексельберг, ще один акціонер «Русала», також уникає обмежень і продовжує вести бізнес у Європі. Попри його регулярні зустрічі з Владіміром Путіним, які демонструють лояльність до російської влади, компанії, пов’язані з Вексельбергом, беруть участь у виробництві ракет, що використовуються під час обстрілів території України. Санкції на олігарха накладені, але його компанії уникають обмежень завдяки використанню підставних осіб і структур.
Схожу схему застосовує Алішер Усманов. Він знизив свою частку в холдингу USM до 49%, що дозволяє компаніям уникати санкцій. До USM входить «Металоінвест», найбільша залізорудна компанія Росії, яка постачає продукцію до країн Європи. Ще одним акціонером «Металоінвесту» є депутат Держдуми Андрій Скоч, бізнес якого оформлено на його батька й дочку. При цьому Варвара Скоч має кіпрське громадянство та перебуває у шлюбі із сином першого віцепрем’єра РФ Дениса Мантурова. Така структура дозволяє компаніям користуватися протекцією російського уряду.
Із 2022 по 2024 рік статки Усманова зросли до 13,4 млрд доларів, а сім’ї Скоча ‒ до 6,7 млрд. За два роки їхні активи збільшилися сумарно на 4 млрд.
Андрій Гур’єв, власник 48,5% акцій компанії «Фосагро», також залишається активним на європейських ринках. Попри санкції, які накладені на самого Гур’єва, його компанія експортує фосфорні добрива до Європи. Партнером Гур’єва є Володимир Литвиненко, відомий як автор дисертації Путіна. Литвиненко передав частину акцій своєї дружині, що дозволяє уникати санкцій.
Аналогічно діє Андрій Мельниченко, який зменшив свою частку в «Єврохімі». У квітні 2024 року підприємство поставило 23 тонни аміаку в Бельгію, а його продукція також експортується до Словенії, Італії, Франції, Німеччини та інших країн.
Роман Абрамович, якому належить 28,64% акцій металургійної компанії «Євраз», продовжує постачати продукцію до Європи, зокрема до Франції та Чехії. Також він є міноритарним акціонером «Норнікеля», великої гірничо-металургійної компанії, яка експортує свою продукцію та має виробництва в Європі.
Геннадій Тимченко, якого вважають «гаманцем Путіна», виступає як молодший партнер мільярдера Леоніда Міхельсона. Тимченку належать частки в «Новатеку» (23,49%) і «Сибурі» (17%). Сам основний власник компаній Міхельсон не під санкціями ЄС, тому й на підприємства, прибуток з яких отримує Тимченко, обмеження не поширюються. Ці ТОВ «НХТК», дочірнє підприємство «Сибура», постачає газ, пропан-бутан та іншу продукцію до країн ЄС, зокрема Бельгії, Польщі, Латвії, Нідерландів і Словаччини. Лише за перше півріччя 2024 року підприємство експортувало товарів на 119 млн доларів.
Нагадаємо, Рада Євросоюзу ухвалила 15-й пакет економічних та індивідуальних санкцій проти РФ за ведення війни проти України. Обмеження націлені на т.з. «тіньовий флот» Владіміра Путіна, а також на послаблення військово-промислового комплексу РФ.
Докладно про санкції можна дізнатися у Базі даних юридичних осіб, щодо яких запроваджено санкції України, Канади, Великобританії, ЄС та США у зв'язку з російською агресією проти України.
Ще на цю тему
- 23.12.2024 Швейцарія долучилася до 15–го пакета санкцій ЄС проти РФ
- 23.12.2024 Литва планує продовжити санкції для громадян Росії та Білорусі до 2026 року
- 23.12.2024 Крупнейший банк Италии ограничит платежи в евро из России в ЕС
- 23.12.2024 У BMW заявили, що зупинили нелегальний експорт своїх авто до Росії
- 23.12.2024 ЄС готує 16–ий пакет санкцій проти РФ до третьої річниці Великої війни
- 21.12.2024 Десять країн ЄС пропонують посилити санкції проти російської енергетики
- 21.12.2024 МЗС України вважає, що санкції проти російського «Газпромбанку» мають зберігатися в повному обсязі
- 20.12.2024 Орбан блокує продовження санкцій ЄС проти РФ до інавгурації Трампа, - Bloomberg
- 20.12.2024 РФ ввозит западное высокотехнологичное медицинское оборудование в обход санкций
- 19.12.2024 У Держдепі пояснили мету додаткових санкцій щодо Nord Stream 2
- 19.12.2024 Транспортная структура «Росатома» открыла дочернюю компанию во Вьетнаме
- 19.12.2024 США запровадили санкції до російських компаній і суден, пов'язаних з Північним потоком