UA EN

Єврокомісія відреагувала на підозріле пошкодження кабелю між Естонією і Фінляндією

09:40 27.12.2024

Єврокомісія висловила солідарність із постраждалими країнами у зв’язку з підозрілим пошкодженням енергокабелю у Фінській затоці та пригрозила новими заходами для протидії "тіньового флоту" РФ.

Про це йдеться у спільній заяві від імені Єврокомісії і головної дипломатки ЄС Каї Каллас, повідомляє Європейська правда.

Вони відзначили, що "різдвяний" інцидент з підводною лінією електропередач Estlink 2 і кількома кабелями зв’язку є останнім із серії подій, схожих на диверсії проти критичної інфраструктури у Балтиці, та похвалили рішучі дії Фінляндії щодо підозрюваного судна.

"Ми співпрацюємо з фінськими органами стосовно триваючого розслідування. Висловлюємо повну солідарність з Фінляндією, Естонією та Німеччиною", – зазначають у заяві. 

"Рішуче засуджуємо будь-які умисні пошкодження європейської критичної інфраструктури. Підозрюване судно входить до "тіньового флоту" Росії, який становить загрозу для безпеки і довкілля та поповнює російський воєнний бюджет. Ми запропонуємо подальші заходи, у тому числі санкції, для протидії цьому флоту", – наголошує ЄК.

Крім того, Єврокомісія заявила про наміри посилити захист підводної інфраструктури шляхом вдосконаленого обміну інформації, використання нових технологій моніторингу, обладнання для ремонту. 

"На цей час загрози для електропостачання у регіоні немає", – додають у заяві. 

Нагадаємо, вдень 25 грудня стало відомо про аварійне відімкнення підводного кабелю EstLink 2, що сполучає енергосистеми Естонії і Фінляндії, з невідомих причин. Згодом з’ясувалося, що приблизно у той час там проходили два судна. 

В Естонії з’ясували, що проблеми є також з кількома кабелями зв’язку, через що уряд терміново зібрався на засідання.  

26 грудня у Фінляндії оголосили, що Estlink 2 скоріш за все пошкоджений якорем танкера Eagle S, який вважають належним до "тіньового флоту" Росії, і розслідування з’ясовує, чи йдеться про випадковість, чи умисел. 

Прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо похвалив фінські служби за рішучі дії та наголосив, що йдеться про небезпечну тенденцію, яку потрібно зупинити.

Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс заявив, що збільшення числа підводних інцидентів у Балтійському морі є попередженням як для НАТО, так і для ЄС.
 

Ще на цю тему