Уряд Молдови спільно із партнерами підготував план надання допомоги Придністров’ю
Президентка Молдови Мая Санду заявила, що уряд країни спільно із партнерами підготував план надання гуманітарної допомоги громадянам, які проживають у молдавському Придністров’ї, після того, як російський "Газпром" припинить поставки газу.
Про це пише "Європейська правда" із посиланням на NewsMaker.
Як проінформувало видання, 30 грудня Санду зустрілася з прем'єр-міністром Доріном Речаном, спікером парламенту Ігорем Гросу і віцепрем'єром із реінтеграції Олегом Серебряним.
Вони обговорили ситуацію в енергетичному секторі. Відтак, Санду проінформувала, що для громадян, які проживають у Придністров’ї, уряд спільно з партнерами "підготував план надання гуманітарної допомоги".
"Два роки тому "Газпром" перестав виконувати свої контрактні зобов'язання перед споживачами Правобережжя, а тепер оголосив про припинення постачання газу і на Лівобережжя. Правий берег уже забезпечили газом на опалювальний сезон, і зараз ми вживаємо заходів, щоб забезпечити безперебійне електропостачання", – заявила президентка Молдови.
Санду додала, що Кремль "знову використовує енергетичний шантаж".
"Кремль намагається дестабілізувати ситуацію, вплинути на парламентські вибори і підірвати наш європейський курс. У такі моменти важливо зберігати єдність, солідарність і віру в Молдову та її народ. Також важливо раціонально використовувати енергію", – підсумувала очільниця країни.
28 грудня російський "Газпром" офіційно оголосив, що з 1 січня 2025 року припинить поставки газу до молдовського Придністров’я у зв’язку з "невиконанням платіжних зобов'язань".
Зазначимо, Молдова отримує газ із Росії за контрактом, який діє до кінця жовтня 2026 року. З осені 2022 року "Газпром" обмежив постачання газу до 5,7 млн кубометрів газу на добу, що значно менше, ніж споживання Молдови в зимовий період.
У підсумку з кінця 2022 року весь російський газ відправляють у Придністров'я, де його використовують для генерації електроенергії на Молдовській ГРЕС, а решту – для побутових потреб.
Варто зазначити, що Україна не має наміру продовжувати контракт на транзит російського газу в європейські країни, який закінчується 1 січня 2025 року. У зв'язку з цим у Молдові з 12 грудня діє режим надзвичайного стану в енергетиці, що триватиме 60 днів.
Альтернативний маршрут, яким Росія може поставити газ до Молдови – трансбалканський газопровід через Туреччину.
Однак оскільки "Газпром" – як стверджує прем'єр Молдови Дорін Речан – визначив підставою припинення постачання не проблеми з транзитом, а "неплатежі" з боку підконтрольного Росії Придністров'я, то це суттєво ускладнює відновлення постачань.
Кишинів не визнає борг Тирасполя і не планує його оплачувати.
Ще на цю тему
- 03.01.2025 У Придністров'ї запроваджено віялові відключення світла
- 28.12.2024 Молдова починає економити електрику в години пік
- 24.12.2024 Молдові дозволили імпортувати електроенергію з ЄС за квотою України
- 18.12.2024 Енергокриза у Молдові: влада визначила, кого вивозитимуть з Придністров'я за найгіршого сценарію
- 16.12.2024 У Молдові розганяють чутки про "колапс енергетики" з вівторка, уряд спростовує
- 06.12.2024 Молдова оголосила надзвичайний стан в енергетиці: звільнено міністра
- 26.08.2024 У Молдові сталися перебої в енергосистемі після ракетної атаки РФ на Україну
- 21.10.2023 В Молдові скасували обмеження, запроваджені рік тому через дефіцит електроенергії
- 24.08.2023 Україна і Молдова прискорять інтеграцію з європейським ринком електроенергії
- 30.05.2023 У Молдові зафіксували перебої зі світлом на тлі відключень в Україні
- 03.02.2023 У Молдові скасували заборону на експорт електроенергії
- 29.12.2022 Молдова домовилася з Румунією про електроенергію на січень