Російським авіакомпаніям дозволили брати в оренду іноземні літаки разом із екіпажем
Державна дума РФ схвалила в другому та третьому читаннях закон, який розширює можливості "мокрого" лізингу для російських авіаперевізників. Так, російські авіакомпанії тепер зможуть орендувати повітряні судна разом із екіпажем у іноземних операторів для виконання міжнародних рейсів.
Як інформує видання Цензор.Нет, про це пише The Moscow Times.
У законі уточнюється, що такі договори оренди мають відповідати як національному законодавству держав-учасниць, так і міжнародним угодам, підписаним Росією. Для допуску літака до перевезення потрібен дозвіл на експлуатацію, наданий уповноваженим російським органом.
У вересні 2024 року в Росії було ухвалено закон про "мокрий" лізинг. Він дозволяв орендувати літаки з екіпажем виключно між російськими компаніями і лише внутрішніх маршрутів. Ця схема дозволяє орендарю отримати додаткові літаки, а орендодавцю – можливість скоротити витрати на управління флотом та оплату праці.
З ініціативою поширити практику "мокрого" лізингу на міжнародні напрями виступила російська авіакомпанія "Аерофлот".
На думку російських авіаційних експертів, "мокрий" лізинг особливо актуальний в умовах західних санкцій, коли російські авіакомпанії стикаються з обмеженим доступом до нових літаків та запчастин.
Глава держкорпорації "Ростех" Сергєй Чемезов у березні попередив, що найближчими роками російським авіакомпаніям доведеться списати не менше 200 іноземних літаків, що залишилися в парку. Через санкції вони виявилися відрізані від офіційного сервісу та постачання оригінальних запчастин.
За словами Чемезова, ці борти мають бути виведені з експлуатації до 2030 року та замінені російськими аналогами.
Про масштаби проблеми свідчать і дані Росавіації: російські авіакомпанії вже втратили 58 іноземних літаків через відсутність доступу до обслуговування та комплектуючих. Загалом під загрозою перебувають до 30% існуючого флоту західних лайнерів у Росії – приблизно 700 літаків Boeing та Airbus, які сьогодні забезпечують 90% пасажирських авіаперевезень усередині РФ.
Проблеми авіації в Росії
Раніше стало відомо, що російські авіакомпанії домоглися дозволу продовжувати польоти на випущених у 1970-х літаках "Ан-26" через відсутність у країні нових лайнерів аналогічного типу як російського, так і зарубіжного виробництва.
У січні цього року повідомлялося, що Росія викупила в іноземних власників більше половини літаків для польотів за кордон.
Наприкінці минулого року повідомлялося, що російський авіапром з початку розв'язаної Росією повномасштабної війни проти України зміг виробити лише 7 придатних для цивільної авіації літаків SuperJet 100, тоді як у планах до 2025 року було заплановано 108 лайнерів.
Як повідомлялося, наприкінці листопада російська державна "Об'єднана авіабудівна корпорація" звільнила одразу двох директорів найбільших авіаційних заводів, задіяних у програмі будівництва літаків, які б мали замінити іноземні авіалайнери в умовах санкцій. Зокрема, своїх посад позбулися гендиректор ПАТ "Яковлєв" (займається виробництвом лайнерів Sukhoi Superjet) та директор АТ "Туполєв".
Відтак, в уряді РФ вирішили радикально урізати програму розвитку авіапрому.
Тим часом російські авіакомпанії почали втрачати літаки західних виробників унаслідок дії санкцій, які обмежили поставки в країну нових лайнерів і заборонили обслуговування наявних.
Наприкінці червня з офіційного сайту Росавіації зникли дані про кількість літаків у парку російських авіакомпаній.
У березні цього року повідомлялося, що Росія зіткнеться з падінням авіаперевезень 2025 року через дефіцит літаків у російських авіакомпаній. Так, за підсумками року обсяг перевезень на внутрішніх рейсах РФ упаде на 6,1% порівняно з 2024 роком і складе 79,5 млн пасажирів, а на міжнародних – знизиться на 6,7%, до 25,2 млн осіб.
Ще на цю тему
- 22.05.2025 В РФ на 22,4 млрд рублей сократят финансирование производства новых самолетов
- 20.05.2025 Пятый за неделю: самолет российской авиакомпании совершил аварийную посадку из–за поломки
- 14.05.2025 В Росії провалили роботу над створенням нового літака «Байкал»
- 06.05.2025 Восьмой с начала года российский «Суперджет» сломался в воздухе
- 06.05.2025 Генпрокурор Канады запустил конфискацию российского транспортного самолета
- 01.05.2025 Наслідки санкцій: У Росії дозволять використовувати літаки старше 50 років
- 30.04.2025 Одна з найбільших авіакомпаній Єгипту скоротить перевезення росіян через санкції
- 28.04.2025 Второй за неделю самолет «Победы» совершил экстренную посадку из-за разгерметизации
- 18.04.2025 Євросоюз відмовився відкрити небо для російських авіакомпаній
- 12.04.2025 РФ не може забезпечити довгострокову стійкість своєї цивільної авіації – розвідка
- 02.04.2025 Росія хоче отримати авіазапчастини на $500 млн, через санкції «завислі» в США
- 31.03.2025 В РФ «в скором времени» обещают начать летные испытания МС–21 с отечественными двигателями