Іспанія пропонує використати заморожені російські активи для підтримки України та посилення оборони ЄС
Іспанія запропонувала створити новий оборонний фонд для надання безповоротних грантів на зміцнення європейської оборони та надання підтримки Україні за рахунок заморожених активів російського центрального банку.
Про це повідомляє Bloomberg, передає Укрінформ.
Міністр економіки Іспанії Карлос Куерпо в суботу закликав своїх колег з ЄС створити такий тимчасовий інструмент для фінансування масштабних загальноєвропейських проєктів.
«Настав час для європейської солідарності, щоб підтримати Україну та східні прифронтові країни. Ми повинні разом інвестувати в оборону, яка є справді європейським суспільним благом, що приносить користь нашим громадянам і зміцнює нашу економічну безпеку», - сказав він у кулуарах зустрічі зі своїми колегами з ЄС у Варшаві.
На відміну від запропонованих до цього часу варіантів, які базуються лише на пільгових кредитах, Іспанія хоче надати гранти країнам ЄС - зокрема, східним, які є більш вразливими до російської загрози. Запропонований Іспанією інструмент спеціального призначення фінансуватиметься за рахунок внесків країн-членів, приєднаних до боргу ЄС, а також з фонду Європейського стабілізаційного механізму.
Крім того, Мадрид заявив, що частина заморожених активів російського центрального банку на суму 200 мільярдів євро (227 мільярдів доларів), які зберігаються в Європі, також може бути використана для фінансування військових проєктів на користь України.
Єврокомісар з питань економіки Валдіс Домбровскіс заявив журналістам після засідання, що Єврокомісія «готова вивчати нові шляхи і варіанти», а фокус Іспанії на підтримці сходу регіону «добре вписується в дискусію, яку ми ведемо».
Досі ЄС, де більшість активів зберігається в кліринговому центрі Euroclear, розташованому в Брюсселі, використовував заморожені російські активи для фінансування бюджету України в рамках кредитного пакету від «Великої сімки» на суму 50 мільярдів доларів. Але Європейська комісія - виконавчий орган ЄС - розглядає варіанти подальшого використання цих активів для підтримки Києва на тлі занепокоєння європейців щодо допомоги США.
Можливість створення такого фонду може стати доповненням до нового кредитного інструменту на суму 150 мільярдів євро (170 мільярдів доларів), який розробляється для зміцнення оборонно-промислового потенціалу Європи в деяких стратегічних галузях у співпраці з деякими з її найближчих партнерів, зокрема з Україною.
Ще на цю тему
- 02.05.2025 Глава МЗС Франції: ЄС хоче узгодити зі США наступний пакет санкцій проти Росії
- 01.05.2025 В США предлагают ввести 500% пошлин на импорт из стран, покупающих у РФ энергоносители и уран
- 01.05.2025 Соратник Трампа заявив, що має підтримку Сенату для «розгромних» санкцій проти РФ
- 01.05.2025 Євросоюз готує план щодо збереження санкцій проти РФ, якщо США вийдуть з мирних переговорів – Каллас
- 01.05.2025 КамАЗ стал убыточным после наплыва китайских грузовиков
- 30.04.2025 Латвія заборонила в’їзд Орбакайте і Бреговичу
- 30.04.2025 США запровадили санкції за постачання компонентів палива для балістичних ракет Ірану
- 30.04.2025 Мальта має згорнути програму «золотих паспортів» – рішення суду ЄС
- 29.04.2025 ЄС може ухвалити 17-й пакет санкцій проти Росії не раніше кінця травня
- 29.04.2025 ЄС ще на рік продовжив санкції за дестабілізацію Молдови
- 29.04.2025 МЗС відреагувало на визнання прямої участі КНДР у війні проти України
- 28.04.2025 Мальта продала паспорти ЄС росіянам, що фігурують у санкційних списках – FT