Моніторинг свободи судноплавства
- Усі
- Крим в окупації
- Кривава нафта
- Мілітаризація Чорного моря
- Моніторинг свободи судноплавства
- Санкції
- Крим до окупації
- Довоєнний архів
Прогнозування ризиків для безпеки Європи: як зменшити доходи РФ від морського експорту сирої нафти та нафтопродуктів. Частина 2
30 грудня 2024
Моніторингова група «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» та редакції BlackSeaNews на основі результатів власного моніторингу публікує другу частину доповіді на тему прогнозування деяких ризиків для безпеки Європи у контексті зростаючої російської агресії та способів протидії їй.
Прогнозування деяких ризиків для безпеки Європи наприкінці 2024 – початку 2025 року. Частина 1
17 грудня 2024
Моніторингова група «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» та редакції BlackSeaNews на основі результатів власного моніторингу публікує доповідь на тему прогнозування деяких ризиків для безпеки Європи у контексті зростаючої російської агресії та способів протидії їй.
Верховна Рада має терміново прийняти закон про територіальне море України в Азовському морі, Керченській протоці та північно-східній частині Чорного моря
19 серпня 2024
Прийняття закону про територіальне море України в Азовському морі та Керченській протоці і північно-східній частині Чорного моря дозволить визначити межу суверенітету кожної з держав у цьому регіоні. Так вважає керівник Інституту національної безпеки, асоційований експерт Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Богдан Устименко. Публікуємо його думку і текст законопроєкту.
Гібридне море. Ситуація в Чорному морі в умовах російсько-української війни
13 серпня 2024
Якщо умовно «винести за дужки», наприклад, морські та повітряні атаки українських ракет та безпілотників на кораблі та порти базування Чорноморського флоту в окупованому Криму, на Керченську поромну переправу та нафтопереробні заводи на російському узбережжі морів, а також російські атаки з повітря – з того ж окупованого Криму та приморських регіонів Росії – ракетами та «шахедами» по різних регіонах України, в тому числі і особливо по портам Одеської області на Чорному морі і на Дунаї, то в решті сфер, як може здаватися, начебто і нема війни, тому що є майже звичайний морський трафік.
Російські атаки ракетами та БпЛА по регіонах України з території окупованого Криму в 2023 (база даних)
20 січня 2024
За даними нашого моніторингу за 12 місяців 2023 року російські збройні сили використали для ударів з окупованого Криму: не менш 245 одиниць крилатих ракет морського базування типу «Калібр» з кораблів ЧФ РФ (після 25.09.2023 застосування ракет «Калібр» не фіксувалося); не менш 1250 ударних БпЛА типу «Shahed-136/131» (з врахуванням тих, що були запущені з регіонів РФ); не менш 62 балістичних ракети типу «Іскандер»; не менш 25 протикорабельних ракет П-800 «Онікс».
Російські ракетні атаки та атаки БпЛА по регіонах України з території окупованого Криму в січні-листопаді 2023 (база даних)
22 грудня 2023
Моніторингова група на основі власного моніторингу публікує оновлену базу даних російськіих ракетних обстрілів та атак БпЛА по регіонах України з окупованого Криму. За 11 місяців 2023 року російські збройні сили використали для ударів з окупованого Криму: 230 одиниць крилатих ракет морського базування типу «Калібр» з кораблів ЧФ РФ (після 25.09.2023 застосування ракет «Калібр» не фіксувалося); не менш 750 ударних БпЛА типу «Shahed-136/131» (без врахування тих, що були запущені з регіонів РФ); 62 балістичних ракети типу «Іскандер»; 25 протикорабельних ракет П-800 «Онікс».
Робота українського тимчасового морського експортного коридору з портів Великої Одеси (база даних на 16/10/2023)
16 жовтня 2023
Моніторингова група «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» на основі власного моніторингу публікує базу даних суден, що прибули та вийшли до/з портів Великої Одеси по новому українському тимчасовому морському експортному коридору, який розпочав роботу з 16.09.2023. Станом на 16.10.2023 кількість суден, що прибули цим коридором за вантажами до портів Одеса, Чорноморськ та Південний – 31. Сумарний дедвейт (вантажопідйомність) – 1,3 млн тонн. 17 суден з 31 вже вийшли з вантажами і йдуть або вже прибули за призначенням.
Використання Росією території окупованого Криму для агресії проти України та створення загрози країнам регіону в 2023
02 жовтня 2023
У наступні 5-7 місяців слід очікувати зростання використання ударних БпЛА з території окупованого Криму; провокації РФ стосовно комерційних суден, які беруть участь у транспортуванні українського збіжжя; створення РФ мінно-небезпечних зон на маршрутах «зернового коридору» під легендуванням «мінної небезпеки» з боку України... На основі власного моніторингу «Російські ракетні остріли та атаки БпЛА по регіонах України з території окупованого Криму » публікуємо аналітичний огляд та прогнози подальшого використання Росією окупованого Криму для агресії проти України та загрози країнам регіону
Російські ракетні атаки та атаки БпЛА по регіонах України з території окупованого Криму в січні-вересні 2023 (база даних)
30 вересня 2023
За 9 місяців 2023 року російські збройні сили використали для ударів по регіонах України з Криму: 230 одиниць крилатих ракет морського базування типу «Калібр» з кораблів Чорноморського флоту Росії; 590 ударних БпЛА типу «Shahed-136/131», 40 балістичних ракет типу «Іскандер», 17 протикорабельних ракет П-800 «Онікс»... Моніторингова група «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» та редакції BlackSeaNews на основі результатів власного моніторингу публікує базу даних «Російські ракетні остріли та атаки безпілотних літальних апаратів (БпЛА) по регіонах України з території окупованого Криму в січні-вересні 2023 року».
Оновлена база даних щодо долі суден, що знаходилися в портах України станом на 24/02/2022
26 вересня 2023
Станом на 26/09/2023 зі 100 суден, що були заблоковані в українських портах на 24/02/2022, залишаються 50 суден: 29 з них – в портах Миколаївської області, 14 – в Херсоні, 5 – в Маріуполі. В портах Одеської області з різних причин залишаються 2 морських судна з числа 41, що були блоковані 24/02/2022. З цих 50 суден 15 належать компаніям-судновласникам з країн ЄС (з них 8 – Греції, 3 - Мальти, по 1 судну – Болгарії, Німеччини, Естонії, Данії), 14 – судновласникам Туреччини, 8 – судновласникам України. Серед інших судновласників – компанії з Норвегії та Китаю, Великої Британії, Чорногорії, Бангладеш, Маршаллових островів, Лівану, Єгипту, Сінгапуру.
«Зерновий коридор» в Чорному морі у червні - липні 2023. Підсумкова статистика і база даних
26 липня 2023
Протягом дії "Чорноморської зернової ініціативи" ми розглядали показник кількості суден, що прибувають до українських портів, як індикатор рівня воєнних ризиків в Чорному морі. Він свідчить, що рівень воєнних ризиків особливо різко збільшувался з квітня 2023 року і наразі досягає максимального значення. "Чорноморська ініціатива увійшла в історію як важливий дипломатичний успіх", – сказав президент Туреччини. Для цієї самої "історії" ми публікуємо підсумкову статистику "зернового коридору".
В очікуванні наступної кризи чорноморського судноплавства
19 липня 2023
Стратегічні інтереси Росії в Чорному морі, зростаючі обмеження на здатність Росії виробляти конвенційне озброєння, а також успішний досвід руйнівних кібератак Росії проти України дають підґрунтя для здійснення кібератак на чорноморські порти союзників — в тому числі Румунії, Болгарії і України — що є відносно привабливою для неї альтернативою конвенційним ударам з Чорного моря.
Встановлені факти прибуття до українських портів іноземних торговельних суден, що попередньо заходили до портів Росії
30 червня 2023
Прямий рейс грецького судна PROFESSOR Bз російського порту "Кавказ" до українського Ізмаїлу в умовах війни в березні-квітні 2023 року спочатку здався нам якимось випадковим збігом обставин, але моніторинг виявив, що це є не масовою, але досить поширеною практикою. Варто прийняти спеціальні урядові рішення щодо неможливості суб'єктам морського бізнесу фрахтувати для перевезення вантажів до/з українських портів судна, що виконують рейси до портів РФ. Або просто заборонити таким суднам заходити до портів України.
У травні 2023 року нафту та нафтопродукти з російських портів Чорного моря вивозили 250 танкерів (база даних)
31 травня 2023
Моніторингова група «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» та редакції BlackSeaNews на основі результатів власного моніторингу публікує базу даних морського експорту нафти та нафтопродуктів з російських портів Чорного та Азовського морів у травні 2023 року. Всього за травень 2023 нафту та нафтопродукти з російських портів на експорт (без врахування Болгарії та Румунії) вивозили 250 танкерів. Вони вивезли в цілому близько 15,5 млн тонн вантажів.
Російські ракетні атаки та атаки БпЛА по регіонах України з території окупованого Криму в січні-травні 2023 (база даних)
31 травня 2023
За 5 місяців 2023 року російські збройні сили використали для ударів по регіонах України з окупованого Криму: 93 одиниці крилатих ракет морського базування типу «Калібр» з кораблів Чорноморського флоту Росії, головна база якого знаходиться на окупованому Кримському півострові. Це приблизно до 19 ракет на місяць. 37 ударних БпЛА типу «Shahed-136/131» (7 на місяць), 21 одиницю балістичних ракет типу «Іскандер», 3 протикорабельних ракети П-800 «Онікс». Моніторингова група «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» та редакції BlackSeaNews на основі результатів власного моніторингу публікує базу даних