В Україні розробляють Стратегію розвитку Військово-Морських Сил до 2035 року
Ідея щодо створення цього документа виникла у зв’язку зі складною ситуацією в Азово-Чорноморському регіоні, спричиненою тимчасовою окупацією Росією українського Криму та дестабілізацією обстановки на ключових морських напрямках.
Розробка стратегії відбувається в тісній співпраці з фахівцями з Великої Британії, Норвегії, Польщі, Сполучених Штатів Америки, Турецької Республіки та Швеції.
За основу перспективного розвитку та застосування Військово-Морських Сил України береться досвід провідних країн світу.
Напрацювання робочих матеріалів здійснюється відповідно до стандартів і практик НАТО. Враховуються вимоги Воєнної доктрини України та Стратегічного оборонного бюлетеня.
Про це повідомила прес-служба Міністерства оборони України.
— Наша мета на короткострокову і середньострокову перспективу — створення високотехнологічних, ефективних та боєздатних Військово-Морських Сил, які будуть спроможні гарантовано виконувати завдання щодо захисту ближньої морської зони, з протидії агресії РФ з морського напрямку, оборони морегосподарського комплексу, морських комунікацій у виключній морській (економічній) зоні України. Далі згідно зі Стратегією розвитку флоту до 2035 року будемо створювати ВМС для дій уже в дальній морській зоні, тобто за межами Чорного моря, — наголосив заступник начальника штабу командування ВМС ЗС України з євроатлантичної інтеграції капітан 1 рангу Андрій Риженко.
За словами офіцера, при плануванні і розробці цього важливого документа беруться до уваги багато факторів, зокрема географічні умови та театр бойових дій, загальна безпекова ситуація в Азово-Чорноморському регіоні, сили і засоби російського ЧФ як фактор воєнної загрози, анексований Крим, зведення керченського мосту, яке призвело не лише до значного порушення Конвенції ООН про Міжнародне морське право (UNCLOS), але й до суттєвого удару по економічній морській діяльності нашої держави.
При створенні Стратегії розвитку флоту до 2035-го враховуються й основні аспекти концепції війни на морі відповідно до документів НАТО, насамперед Доктрина морських операцій Альянсу AJP-03. Формування обрису майбутніх ВМС України повинно відбуватися таким чином, щоб флот міг гарантовано захистити національні інтереси України з морського напрямку. На ці цілі має бути чітко передбачений фінансовий ресурс, створена національна програма кораблебудування, будівництво об’єктів соціальної інфраструктури, навчально-матеріальної бази, розвиток військової освіти із обов’язковим запровадженням сучасних методів викладання.
— Деякі напрацювання Стратегії розвитку флоту вже вдалося втілити в життя. Насамперед це концепція «москітного» флоту, яка передбачає будівництво або придбання багатофункціональних, швидкісних, добре озброєних катерів. У нашому розпорядженні — малі броньовані артилерійські катери, на підході десантно-штурмові катери типу «Кентавр», прийняття до складу американських катерів класу Island. Далі планується будівництво ракетних катерів типу «Лань» та багатоцільових корветів проекту 58250, які стануть одним з елементів ударної бойової складової флоту. Також у нас уже є окремий прогрес у реформуванні системи управління національних ВМС на оперативному та тактичному рівні, — зазначив капітан 1 рангу Андрій Риженко. — У 2018-му було сформовано та функціонує Морське командування і Командування Морської піхоти ВМС ЗС України.
Новостворені органи військового управління будуть відповідати за планування операцій підрозділів ВМС на морі та на узбережжі відповідно до принципів НАТО. Відпрацьовуватимуть їхню операційну спроможність у липні цього року під час проведення українсько-американських навчань «Сі Бриз-2018», коли будуть використовуватися документи оперативного мистецтва НАТО та ЗС США.
Важливу роль у загальній системі побудови Стратегії розвитку Військово-Морських Сил України до 2035 року відіграватиме впровадження цінностей, застосування відповідних моральних та мотиваційних чинників.
— При формуванні морально-ідейних цінностей ми повністю відходимо від радянських стереотипів та шаблонів і застосовуємо досвід флотів провідних країн світу. Створюємо абсолютно нову концепцію моральних категорій, якими користуватиметься особовий склад. «Вірність. Мужність. Сила» — відтепер такими словами характеризуватимуться сучасні Військово-Морські Сили України, — зазначив представник командування ВМС.
Командувач ВМС ЗС України віце-адмірал Ігор Воронченко:
— Наша головна мета — створення нових сучасних українських ВМС, які реагуватимуть на всі актуальні виклики та загрози з морського напрямку. Це вперше, коли вид ЗС України займається розробкою своєї стратегії розвитку, і я впевнений, що таке завдання нам під силу. Даний стратегічний документ є важливим у контексті сприяння відновленню й розвитку спроможностей Військово-Морських Сил України на захисті національних інтересів держави на морі та контрибуції до світової й регіональної безпеки.
Начальник штабу — заступник начальника штабу зі стратегії, політики і вимог ВМС США в Європі та Африці, 6-й флот ВМС США, контр-адмірал Деніел У. Дваєр:
— ВМС України опинилися в складних умовах після початку російської агресії, в результаті якої левова частка українського корабельного складу була захоплена і залишилася у Криму. Зараз доводиться вибудовувати флот із місцем базування на континентальній частині фактично з нуля. Утім ми бачимо, що українські ВМС суттєво змінюються. Після виходу з півострова проведена значна робота з аналізу наявних можливостей, оптимізації командної структури, нормативного забезпечення тощо.
Важливо те, що ви маєте достатньо підготовлений командний склад. Офіцери, з якими мені доводилося спілкуватися, є професійними та відповідальними, розуміють складність ситуації, адже їм доведеться займатися розбудовою флоту в нелегкий для країни час. Окрім того, вони мають власне бачення розвитку українського флоту, яке намагаються викласти у Морській доктрині-2035. Цей документ визначає цілі та напрями розвитку ВМС України на довгочасну перспективу, і це дуже важливо. США намагаються в міру можливостей надавати допомогу в організації розвитку ВМС України і різного роду підтримку.
Віталій Панчишин, «Народна армія»
Ще на цю тему
- 13.12.2024 ВМС України показали роботу американських патрульних катерів / Відео
- 29.11.2024 Катери ВМС України отримали «сліпучий камуфляж» / Фото
- 27.11.2024 Нідерланди вивели зі складу флоту тральщик, який поповнить ВМС України / Фото
- 13.11.2024 Заходи з протидії окупантам на морі обговорили командувачі ВМС України та Данії
- 29.10.2024 Окупанти виставлять в музеї українську субмарину «Запоріжжя», захоплену в Криму
- 14.10.2024 У ГУР показали роботу переданих Україні шведських катерів Combat Boat 90 / Відео
- 01.08.2024 У Туреччині спустили на воду другий український корвет «Гетьман Іван Виговський» / Фото
- 08.07.2024 США передали 4 патрульні катери українським прикордонникам / Фото
- 08.07.2024 В Україні незабаром затвердять нову морську стратегію України – Зеленський
- 06.07.2024 Новий український корвет «Гетьман Іван Мазепа» вийшов на ходові випробування / Відео
- 26.06.2024 ГУР України отримало броньовані катери CB90 / Фото
- 29.04.2024 Сьогодні 106-та річниця створення військово–морського флоту України