Болгарія продовжує блокувати початок переговорів щодо вступу Північної Македонії до ЄС
Болгарія заблокувала початок переговорів щодо вступу Північної Македонії до ЄС через суперечку щодо мови та національної ідентичності македонців.
Міністр закордонних справ Болгарії Катерина Захарієва заявила 17 листопада, що Болгарія не схвалить так звані переговорні рамки для Північної Македонії, оскільки країни так і не змогли подолати розбіжності.
«Пропонований проєкт не відображає вимог Болгарії і не може бути підтриманий в його нинішньому вигляді», – мовиться у повідомленні, передає Радіо Свобода.
Для остаточного схвалення переговорних рамок потрібна одностайність з боку всіх членів ЄС, що дає Болгарії право вето.
Скоп’є наполягає, що народ Північної Македонії не є частиною болгарського і що македонська мова – окрема південнослов’янська мова, хоч і близько споріднена з болгарською, – а не регіональний діалект болгарської, як твердить Софія.
Тим часом МЗС Болгарії вимагає, щоб вимоги Софії були офіційно внесені як елемент переговорних рамок, щоб таким чином їхнє виконання стало для Скоп’є передумовою подальших переговорів.
Болгарія відкинула рішення Ради ЄС оприлюднити окрему декларацію щодо її вимог поза межами переговорних рамок, бо, мовляв, така декларація не є юридично обов’язковим до виконання документом і не дає Софії гарантії виконання її забаганки.
Останніми двома тижнями посадовці двох країн провели низку переговорів у намаганні подолати розбіжності напередодні зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС, що має відбутися пізніше цього місяця. Спершу цю зустріч планували на 10 листопада, наразі вона відкладена на тиждень.
Суперечка з Болгарією стає ще одним випробуванням для Скоп’є, де 2018 року вже були змушені відмовитися від назви країни (яка спершу називалася Македонія, без означення «Північна»), а перед тим і відмовитися від свого національного прапора, – на догоду Греції, яка від самої незалежності Скоп’є блокувала переговори про зближення свого північного сусіди з ЄС і про його вступ до НАТО. Атени твердили, ніби назва «Македонія» сама по собі становить територіальну претензію до Греції, де Македонією називається традиційний регіон на півночі країни, – мовляв, тільки цей регіон має право на цю назву. Завдяки цим поступкам Скоп’є керівники країн ЄС у березні цього року формально схвалили майбутній початок переговорів про вступ до Євросоюзу Північної Македонії, а також Албанії; також у березні Північна Македонія вступила до НАТО.
Ще на цю тему
- 08.08.2024 Болгарія схвалила участь у місії НАТО з навчання українських військових
- 28.06.2024 Президент Румен Радев відмовився очолювати болгарську делегацію на саміті НАТО
- 22.03.2024 Проросійські націоналісти Болгарії представили законопроєкт про вихід з НАТО
- 27.02.2024 Болгария борется с информационной кампанией против НАТО
- 14.09.2023 У Болгарії збудують нову базу НАТО
- 14.07.2023 Присутність військ НАТО у Болгарії може збільшитись
- 04.10.2022 Президент Болгарії проти прискореного вступу України до НАТО
- 21.01.2022 Угроза национальной безопасности: в Болгарии отреагировали на новые требования России к НАТО
- 07.01.2022 Питання про додаткові сили НАТО буде обговорюватися - прем'єр Болгарії
- 22.12.2021 У Болгарії не хочуть розміщувати у себе додаткові сили НАТО - «щоб не збільшувати напругу»
- 20.12.2021 Болгария подключилась к помощи НАТО Украине
- 02.12.2021 Болгарія на два роки відкладає збільшення оборонних затрат до рівня стандартів НАТО