Смоленська катастрофа: Комісія заявляє, що літак Качинського був знищений вибухівкою
Урядовий літак Ту-154М з президентом Польщі Лєхом Качинським на борту зазнав катастрофи у квітні 2010 року в результаті детонації вибухового пристрою.
На цьому наголосив у середу, 24 лютого, в Сеймі РП голова Смоленської підкомісії з поновного розслідування Смоленської катастрофи, ексміністр національної оборони Польщі, депутат Сейму Антоні Мацеревич, передає Укрінформ.
«Головна теза, а точніше правда, є такою, що літак був знищений в результаті вибуху», - заявив Мацеревич.
Він додав, що до цього призвела «вибухівка, знайдена на елементах розбитого літака».
Eксміністр повідомив, що не знає, хто міг підкласти вибухівку, оскільки це має встановити прокуратура, а не комісія, яка не має слідчих повноважень.
Мацеревич зазначив, що комісія, перед 11-ю річницею Смоленської катастрофи, має намір представити польській і міжнародній громадській думці важливу інформацію на тему звіту з причин катастрофи.
«З точки зору дослідження, можна без цього (отримання Польщею фрагментів розбитого літака з РФ – ред.) опублікувати звіт, оскільки ми володіємо зібраними зразками з розбитого літака та зразками, на яких як у польських, такі в іноземних лабораторіях знайдено сліди вибухівки», - сказав Мацеревич.
Він розкритикував колишнього члена Смоленської підкомісії, данського експерта Гленна Йоргенсена, який в інтерв’ю польському тижневику Sieci нещодавно заявив, що не було докладено всіх організаційних зусиль для з’ясування причин та чинників, що призвели до катастрофи. Експерт зауважив, що Мацеревич запровадив «хаос і конфлікти» між членами підкомісії. За його словами, члени комісії станом на минулий рік самі не бачили кінцевого звіту своєї комісії. Водночас, голова комісії відкинув усі звинувачення, зазначивши, що Йоргенсен з вересня минулого року не є членом комісії, оскільки він не отримав сертифікат доступу до матеріалів з обмеженим доступом від служби військової контррозвідки Польщі.
Як повідомлялося, в авіакатастрофі 10 квітня 2010 року поблизу військового аеродрому «Смоленськ-Північний» (РФ) розбився польський урядовий літак з 96 особами на борту. В авіакатастрофі загинули президентське подружжя Лєха та Марії Качинських, все військове командування польської армії, значна частина польської політичної, релігійної та громадської еліти країни.
В 2011 році польська урядова комісія з розслідування причин катастрофи та Міждержавний авіаційний комітет у Москві основними причинами катастрофи назвали помилки екіпажу польського літака. Крім того, польська комісія значну відповідальність поклала на російських контролерів руху на аеродромі «Смоленськ-Північний», які подавали частково хибну інформацію екіпажу і не заборонили посадку Ту-154М на летовищі.
Після приходу до влади у Польщі в 2015 році правоконсервативної партії Право і Справедливість (PiS) Ярослава Качинського, новий уряд скасував рапорт своїх попередників, назвавши його нелегітимним, і в лютому 2016 р. відновив Смоленське слідство. Відтоді було проведено ексгумацію тіл усіх жертв катастрофи, а також ще раз досліджено усі записи «чорних скиньок» та елементи розбитого літака на предмет виявлення вибухових речовин. Зразки зібраних матеріалів надіслано у кілька міжнародних лабораторій, які мали підтвердити або виключити наявність залишків вибухових речовин.
У правлячій партії PiS неодноразово покладали відповідальність за катастрофу на росіян, натякаючи на можливу причетність до катастрофи російської влади. Крім того, вони звинувачували у недбальстві членів уряду експрем'єра Дональда Туска, дії яких також могли вплинути на доведення до катастрофи.
Голова комісії Мацеревич пообіцяв, що кінцевий звіт з розслідування причин катастрофи буде оприлюднено так швидко, як це можливо.
Ще на цю тему
- 26.10.2024 Розслідування Смоленської катастрофи: Міноборони Польщі зробить 41 подання до прокуратури
- 16.12.2023 Новое правительство Польши распустило комиссию, расследовавшую смоленскую авиакатастрофу
- 23.09.2021 Польша установила, что причиной Смоленской авиакатастрофы стали взрывы на борту самолета
- 18.09.2020 Польща хоче арештувати диспетчерів РФ, які працювали під час «Смоленської катастрофи» : Кремль відреагував
- 17.09.2020 Польша инициирует арест авиадиспетчеров работавших при крушении Ту-154 под Смоленском
- 12.04.2019 Польщу "здивувала" заява МЗС РФ про уламки літака Качинського
- 14.12.2017 Смоленская катастрофа: В Польше обрушились с обвинениями на РФ
- 17.02.2017 Польша: НАТО хочет расследовать катастрофу под Смоленском
- 02.02.2017 Польша подаст иск против России в Международный суд ООН
- 12.09.2016 Польша получила новую информацию по катастрофе президентского Ту-154 под Смоленском
- 08.04.2016 РФ заменила тела жертв Смоленской катастрофы - польские СМИ
- 27.11.2015 Польша готовит новое расследование авиакатастрофы под Смоленском