Меджліс: Для деокупації Криму потрібне об’єднання зусиль України і міжнародного співтовариства
Над корінним народом Криму, як і 77 років тому, нависла загроза знищення, тому лише об'єднанням зусиль України і міжнародного співтовариства для деокупації Криму можна відвести нову біду від кримськотатарського народу і уникнути повторення геноциду 1944 року.
Про це йдеться в заяві Меджлісу кримськотатарського народу до 77-х роковин геноциду кримськотатарського народу, яку 18 травня опублікував голова Меджлісу Рефат Чубаров на своїй сторінці у Facebook, передає Центр журналістських розслідцувань.
У Меджлісі нагадали, що 77 років тому, 18 травня 1944 року, комуністичним режимом СРСР було здійснено злочинну депортацію кримськотатарського народу з його Батьківщини – Криму – у віддалені райони Центральної Азії, Сибіру та Уралу.
При цьому, попри катастрофічні людські втрати, понесені в перші роки вигнання внаслідок голоду, масових захворювань, знущань і каторжних робіт в місцях спецпоселень, цілеспрямовану мовну та культурну асиміляцію, кримськотатарський народ зміг вистояти і повернутися на свою Батьківщину завдяки своїй самовідданій боротьбі.
«Сподівання і реальні можливості відновлення в умовах демократизації незалежної України колективних прав кримськотатарського народу, відродження і розвитку кримськотатарської мови, національної культури, повернення справжньої історії Криму і його корінного народу, опинилися під загрозою з 2014 року, коли Російська Федерація захопила і незаконно спробувала анексувати Крим, який є невід’ємною частиною України», – йдеться у заяві.
У Меджлісі вказали, що здійснення з боку державних органів РФ, яка окупувала Крим, системного тиску на кримськотатарський народ, включаючи заборону його представницьких інститутів – Меджлісу кримськотатарського народу та Курултаю кримськотатарського народу, організація етнічно і політично вмотивованих переслідувань, прискорене заселення півострову громадянами РФ з метою штучної зміни демографічного і етнічного складу населення Криму є свідомою політикою етноциду кримськотатарського народу.
«В умовах ХХI століття, коли над корінним народом Криму, як і 77 років тому, нависла загроза знищення, лише об’єднанням зусиль України і міжнародного співтовариства по деокупації Криму можна відвести нову біду від кримськотатарського народу і уникнути повторення геноциду 1944 року», – вважають автори заяви.
В зв’язку з цим Меджліс закликав міжнародне співтовариство об’єднатися навколо Кримської платформи і якомога швидше вжити термінових і жорстких заходів примусу РФ до дотримання норм міжнародного права.
«Усунення загрози знищення кримськотатарського народу вимагає термінового відновлення колективних прав корінного кримськотатарського народу, включаючи його право на самовизначення в формі національно-територіальної автономії Криму в складі незалежної України. Меджліс кримськотатарського народу закликає Президента України як гаранта державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина законодавчо забезпечити відновлення колективних прав кримськотатарського народу», – йдеться у заяві.
Як повідомлялось, 18 травня в Україні і в окупованому Криму вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу. Однак через пандемію коронавірусу цього року не проводяться масові меморіальні заходи до 77-х роковин злочинної депортації сталінським режимом кримських татар з їх історичної Батьківщини – Кримського півострова.
Меморіальні заходи, присвячені пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу, в Україні щорічно проходять 18 травня. В цей день згадують трагічні події 1944 року, коли корінний народ Криму – кримських татар – вислали за межі півострова в Середню Азію і віддалені райони Росії. Всього було депортовано понад 180 тисяч осіб. В дорозі і в перші роки в місцях депортації від голоду і хвороб загинули 46% кримських татар.
У Криму щорічно з нагоди річниці Дня депортації проходили масові заходи, в тому числі траурний мітинг в центрі кримської столиці. Але після анексії півострова Росією в березні 2014 року, проведення подібних акцій в центрі Сімферополя заборонили.
Ще на цю тему
- 18.04.2025 В першому кварталі в окупованому Криму зафіксовано 44 випадки допитів – КРЦ
- 12.04.2025 Кримський політв’язень Рустем Гугурик у критичному стані: колонія в Бурятії ігнорує його хвороби
- 08.04.2025 У РФ кримським татарам загрожує по 17 років ув'язнення у справі «другої джанкойської групи»
- 04.04.2025 Окупанти допитали дружину політв’язня Вадима Сірука щодо підпалу могили російського «воєнкора» в Криму
- 04.04.2025 Участникам «четвертой Джанкойской группы» продлили арест на три месяца
- 25.03.2025 Учасникам «шостої Бахчисарайської групи» продовжили арешт на три місяці – «Кримська солідарність»
- 21.02.2025 В окупованому Криму російські силовики вручили попередження правозахиснику Айдеру Сулейманову і двом активистам
- 15.02.2025 Засуджений РФ кримчанин Абдуллаєв провів у ШІЗО колонії понад тисячу днів – правозахисники
- 11.02.2025 Троє політв’язнів з Криму у «справах Хізб ут-Тахрір» вийшли на волю після 9 років у російській колонії
- 07.02.2025 В окупованому Криму «суд» заарештував трьох затриманих кримських татар
- 06.02.2025 Российские силовики пришли с обыском к крымскотатарскому активисту Сейтнеби Рамазанову – правозащитники
- 05.02.2025 Суд РФ залишив активістів із Бахчисарая під вартою до 23 травня