Архівні документи і матеріали з Криму відкрили для загального доступу
Внаслідок окупації Автономної Республіки Крим Росією у 2014 році Україна як держава втратила контроль над близько 2 мільйонами одиниць зберігання документів національного архівного фонду. Проте державна архівна служба України продовжує відновлювати доступ до документів і презентувала онлайн-доступ до архівних документів Криму.
Голова Держархівслужби Анатолій Хромов розповів, що у співпраці з американською корпорацією Family Search International на офіційному сайті держоргану створили окрему рубрику з 400 тисячами копій документів фонду архівних установ АРК.
Американські партнери передали в Україну сканкопії метричних книг, які допоможуть користувачам досліджувати свої родоводи за матеріалами архіву Криму. Також з вдалося відновити 300 копій мікроплівок страхового фонду документації, на яких зафіксовані дані з метричних книг на базі держархіву Севастополя.
Під час презентації онлайн-доступу перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джеппар нагадала, що для Росії Крим є лише військовою базою, а всі заяви окупантів про «дбайливе ставлення до народу Криму» насправді виконують чітку військову задачу. І під час анексії Криму у 1783 році, і під час депортації кримських татар у 1944 році окупанти знищували архівні документи, щоб стерти етнічну ідентичність народу, щоб заперечувати зв’язки людей з їхньою батьківщиною.
Йдеться не лише про архіви національного фонду, а й архіви управлінь Служби безпеки України, міністерства внутрішніх справ у Криму. Над цими документами в Криму нависла пряма загроза якщо не знищення, то викрадання, вивезення. Москва завжди так робила, — сказав голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Постійний представник президента України в АРК Антон Кориневич підкреслив, що питання збереження та накопичення документів Криму, як органів державної влади, так і фізичних та юридичних осіб є важливими для державної політики з деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території.
Раніше Служба безпеки України опублікувала архівні фото кримських татар, яких розстріляли у 1937-1938 роках за спротив більшовикам і боротьбу за свободу півострову від радянської влади.
Ще на цю тему
- 28.12.2024 Кабмин Украины может утвердить правописание крымскотатарского языка в начале 2025 года – Чубаров
- 16.10.2024 У Києві відбудеться виставка, присвячена Криму та кримськотатарській мові
- 04.10.2024 В американському університеті відбулась виставка про культуру та мистецтво кримських татар
- 25.06.2024 В Киеве проведут празднование Дня крымскотатарского флага и представят реконструкцию крымской усадьбы
- 14.05.2024 В Киеве состоится публичный диалог «Геноцид крымскотатарского народа и пути преодоления его последствий»
- 29.08.2023 США закликає Росію припинити переслідування кримських татар у Криму та звільнити всіх політв’язнів
- 05.06.2023 Меджлис обратился к властям Украины для закрепления правового статуса – Бариев
- 15.12.2021 У Києві презентують платформу з вивчення кримськотатарської мови для дітей
- 11.11.2021 У Києві презентували Конвенцію про захист прав людини кримськотатарською мовою
- 28.09.2021 Ердоган дав надію мільйонам кримських татар - Діаспора
- 24.09.2021 Лідери кримських татар привітали свій народ з переходом на латиницю
- 22.09.2021 Кабмін затвердив алфавіт кримськотатарської мови на основі латиниці