«Газпром» умовами транзиту через Україну після 2024 року підтвердив використання газу як геополітичної зброї – голова «Нафтогазу»
Нещодавня заява «Газпрому» про те, що продовження транзиту через Україну після 2024 року ставиться у залежність від придбання у нього компаніями з ЄС додаткових обсягів ресурсу за новими контрактами, є підтвердженням використання «Газпромом» газу як геополітичної зброї проти України та ЄС, вважає голова НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко.
«Росія продовжує використовувати газ як геополітичну зброю проти України та ЄС», – написав він на своїй сторінці у Facebook у понеділок.
Вітренко зазначив, що «якщо заяви Німеччини та Росії про будівництво «Північного потоку-2» лише для додаткових обсягів були чесними», то обсяги європейських покупців газпромівського газу і надалі мають йти через Україну за поточними контрактами.
«Найкращою гарантією, що так і буде, є перенесення точок передачі газу за цими поточними контрактами на кордон Україна-РФ, щоб потім покупці газпромівського газу з ЄС самі бронювали транзит через Україну», – зазначив голова «Нафтогазу», запевнивши в наданні таким покупцям конкурентних умов.
Він звернув увагу, що «Газпром» досі не створив на своїй електронній платформі точку передачі газу на кордоні Україна-РФ, а також не надав іншим експортерам із Центральної Азії та РФ користуватися своєю газотранспортною системою для експорту газу до європейських країн через Україну, висловивши у зв'язку з цим сумніви в намірах «Газпрому» продавати додаткові обсяги ресурсу в Європу через Україну.
«Дійсно хочете продавати додаткові обсяги в Європу? Тоді чому не робите цього? Нагадаю, що «Газпром» на 2021 рік забронював для транзиту через Україну на 25 млрд куб. м менше, ніж на 2020 рік. Так продавайте європейським компаніям для транзиту в Європу ці 25 млрд куб. м на кордоні РФ-Україна!», – закликав Вітренко.
Голова НАК наголосив, що відповіді на ці запитання Україна очікує від Росії найближчим часом і розраховує, що їх врахують німецькі та американські партнери, «коли будуть визначати, чи використовує Кремль «Північний потік-2» як геополітичну зброю і чи потрібно його зупиняти».
Як повідомлялося, раніше Вітренко заявляв, що «Нафтогаз» сподівається на переговори з європейськими компаніями з бронювання потужностей газотранспортної системи України за підсумками досягнутих домовленостей США і Німеччини про сприяння збереження українського транзитного маршруту. За його словами, така співпраця з європейськими компаніями є для НАК перспективним завданням.
Голова НАК зазначав, що під час роботи «Північного потоку-2» «Газпром» зможе відмовитися від зобов'язань транзиту газу через Україну після 2024 року, навіть якщо вони будуть на нього покладені, посилаючись на надлишок транзитних потужностей.
Голова правління «Газпрому» Олексій Міллер заявив, що «Газпром» готовий до продовження транзиту газу через Україну після 2024 року «виходячи з економічної доцільності та технічного стану української газотранспортної системи», і питання нових обсягів закупівель газу з Росії для транзиту необхідно вирішувати на ринкових умовах і за ринковими цінами.
Ще на цю тему
- 09.11.2024 ЗМІ: Дозвіл на будівництво «Північного потоку-2» в Німеччині видали з порушеннями
- 11.12.2023 Зменшення залежності від Росії: між Болгарією та Сербією побужували газогін
- 11.08.2023 Судно Азербайджанского пароходства уложило подводный трубопровод в Каспийском море по заказу Туркменистана
- 16.05.2023 Казахстан та Росія планують побудувати газопровід до Китаю
- 25.08.2021 «Північний потік-2». Кремль прокоментував програш справи у німецькому суді
- 19.08.2021 «Північний потік–2» як погане кіно, і Україна знає кінець цього фільму – Зеленський
- 19.08.2021 Німецьке ЗМІ назвало сім перешкод для «Північного потоку – 2»
- 03.08.2021 Проти Nord Stream 2 виступили глави парламентських комітетів дев’яти країн
- 02.08.2021 Палата представителей США приняла закон о восстановлении санкций против Nord Stream 2
- 30.07.2021 У Данії закликали перетворити «Північний потік-2» в піррову перемогу Росії
- 29.07.2021 Республіканці в Сенаті США вимагають санкцій проти Nord Stream 2
- 28.07.2021 Ексміністр оборони розповів, як запуск «Північного потоку-2» вплине на безпекову ситуацію в Україні