Швеція оцінить безпекові ризики, пов'язані зі вступом до НАТО - прем’єр
Швеція цінує свій нейтралітет, який дозволив їй уникати бойових дій два століття, але нинішня ситуація на континенті може змусити країну переглянути позицію.
Про це сказала прем’єр-міністр Швеції Магдалена Андерссон на спільній з німецьким колегою Олафом Шольцом пресконференції у Берліні, передає кореспондент Укрінформу.
Швеція не є членом військового альянсу, і глава уряду вважає це правильним, адже це допомагало її країні зберігати мир упродовж 200 років.
Але зараз безпекова ситуація в Європі змінилася через напад росії на Україну. Тому в шведському політикумі ведеться дискусія щодо перегляду позиції та оцінки безпекових ризиків, сказала Андерссон. «Коли дискусія завершиться, ми побачимо, яким є для Швеції найкращий шлях», - заявила вона.
Політик згадала погіршення безпекової ситуації в регіоні Балтії останніми роками та зазначила, що у зв’язку з цим було вирішено підвищити видатки на оборону, які суттєво зросли з 2015 року. Швеція вирішила спрямовувати 2% ВВП на потреби оборони (це є метою країн НАТО) і посилила військову співпрацю з іншими країнами як партнер Північноатлантичного альянсу.
Андерссон зауважила, що Швеція не є насправді нейтральною з моменту, коли набула членства в ЄС, адже там діють засади солідарності. «Якщо буде вчинено напад на одну з країн ЄС або там станеться криза, ми підтримаємо цю країну, в тому числі якщо це потребуватиме відправлення військ», - пояснила прем’єр.
Вона підкреслила важливість розуміння того, що напад росії стосується не лише України, а й усієї європейської безпекової архітектури. Центральним пунктом порядку, зазначила політик, залишається те, що країни самі, а не рф чи якась інша держава, вирішують, яку безпекову політику їм проводити.
Відповідаючи на запитання, чи могла б позаблокова Швеція бути прикладом для України, Андерссон сказала, що це мають вирішувати Президент Зеленський і народ України.
Канцлер Шольц своєю чергою заявив, що Німеччина відчуває відповідальність не тільки перед партнерами по НАТО, щодо яких є чіткі зобов’язання на випадок агресії, але й перед партнерами по ЄС. Безпека, заявив канцлер, має будуватися спільними зусиллями, але зараз Європа стикнулася з порушенням усіх домовленостей і правил, використанням сили для зміни кордонів, для створення загрози суверенітету незалежних країн.
«Напад на Україну не може бути виправданий нічим», - підкреслив глава німецького уряду.
Шольц також виголосив уже традиційний заклик на адресу путіна – негайно зупинити війну та вивести війська з території України.
Ще на цю тему
- 27.11.2024 Туск пропонує створити програму для захисту Балтійського моря від загроз РФ
- 27.11.2024 Греція виступила за посилення оборонної ролі ЄС та співпрацю з НАТО — Reuters
- 27.11.2024 Країни НАТО мають змінити траєкторію війни РФ проти України – Рютте
- 25.11.2024 НАТО впроваджує нові технології для захисту підводної інфраструктури
- 25.11.2024 Кипр решил вступить в НАТО
- 23.11.2024 Рютте та Трамп у Флориді обговорили питання глобальної безпеки
- 21.11.2024 Фінляндія закликає НАТО та ЄС захистити критичну інфраструктуру після пошкодження підводних кабелів
- 21.11.2024 Найбільші країни ЄС випустять спільні оборонні облігації, щоб зупинити «імперські амбіції» Росії
- 14.11.2024 У Польщі офіційно відкрили базу протиракетної оборони США
- 09.11.2024 Північноатлантична рада НАТО засудила дії Росії й КНДР з розширення війни проти України / Заява
- 30.10.2024 З 1 листопада у Латвії стартують перші повномасштабні навчання бригади НАТО
- 30.10.2024 ЄС і НАТО створять нову робочу групу для посилення співпраці