Хто найбільші покупці російської нафти і скільки вони платять Росії

17:40 09.04.2022

Експорт нафти приносить Росії близько $500 млн щодня. Світ поступово відмовляється від російської сировини. Але є й такі, хто стають рятівниками Кремля

Країни Євросоюзу майже ухвалили 5 хвилю санкцій проти Російської Федерації. Очікувалося, що це призведе до повного ембарго на імпорт енергоресурсів. І, як наслідок, до суттєвого фінансового удару по російській економіці, пише НВ.

Росія є одним з найбільших в світі експортерів вуглеводнів. За даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), у 2019 році країна експортувала близько 54% видобутого вугілля, 31% природного газу та 70% нафти. Вугілля в основному купляли енергетики та металурги Китаю, нафта та природний газ спрямовувалися до Європи трубопроводами.

Але вже відомо, що заборона ЄС торкнеться лише вугілля. Це мінус $4 млрд на рік для російських вугільних компаній. Нафта та газ дають набагато більше. НВ Бізнес розбирався скільки саме Росія отримує грошей за нафту та хто фінансує російську військову машину.

За підсумками 2021 року експорт нафти з РФ склав близько 230 млн. тонн (-3,6% рік до року) на $110,1 млрд (+52,2%). Про це повідомляла Федеральна митна служба РФ. Таке зростання доходів без нарощування обсягів стало можливим завдяки високим світовим цінам. Додатково експорт готових нафтопродуктів склав близько 144,3 млн. тонн (+1,8%) на $70 млрд (+54,3%).

Сумарно це близько $180 млрд валютної виручки. Якщо цього року ціни залишаться на високому рівні, а ключові споживачі не введуть ембарго, то Росія матиме багато ресурсів для продовження війни в Україні та дотування внутрішнього ринку.

Хто купує нафту в Росії і чому так важливі дії саме від країн ЄС?

Росія є найбільшим у світі експортером нафти на світові ринки та другим за величиною експортером сирої нафти після Саудівської Аравії. Вона експортує 2,85 млн барелів на день через морські порти та трубопроводи.

За даними The Hill два світові регіони забезпечують 90% експорту російської нафти. Це Євросоюз та Китай. У 2021 році Європа викупила близько 42% російської нафти, Китай — 14%, ще 30% залишилося в Росії.

Деякі країни Східної Європи майже повністю залежать від російської нафти. Наприклад, Литва отримує 83% імпорту нафти з Росії, за нею йдуть Фінляндія (80%), Словаччина (74%), Польща (58%), Угорщина (43%) та Естонія (34%). Але залежність найбільших покупців — менша. Наприклад, частка Росії в імпорті Німеччини лише 30%.

За даними UN Comtrade database, за підсумками 2020 року (інформації за 2021 рік ще немає) серед європейських країн найбільшими покупцями російської нафти були:

• Нідерланди — 31,8 млн тонн;

• Німеччина — 21,8 млн тонн;

• Польща — 14,9 млн тонн;

• Італія — 12,6 млн тонн;

• Фінляндія — 9,2 млн тонн;

• Словаччина — 5,5 млн тонн;

• Угорщина — 3,8 млн тонн;

• Велика Британія — 3,1 млн тонн.

Крім того, в топі споживачів Китай, Японія та Південна Корея.

Потрібно виокремити Білорусь. Ця країна отримала майже 14,8 млн тонн нафти з Росії. Але в перерахунку на 1 тонну платить менше за інші країни. Це пов’язано з особливими стосунками двох країн, які гарантували дисконт для білорусів. Примітно, що саме Україна споживала більшу частину білоруських нафтопродуктів. «Після військового вторгнення Росії в Україну, білоруські НПЗ втратили основний ринок збуту. Працюють на мінімальних обертах, щоб не зупинитися», — каже НВ Бізнес Сергій Куюн, директор консалтингового агентства А-95. Він додає, що українські нафтотрейдери не мають наміру відновлювати імпорт із цієї країни. Росія поставила під удар не просто свого союзника, а країну, яка забезпечувала 6% експорту російської нафти. Куюн вважає, що Новополоцький НПЗ врешті решт зупиниться.

Станом на сьогодні лише 4 країни відмовилися від російської нафти. Це Австралія, Велика Британія, Канада та Сполучені Штати Америки, пише видання. У 2020 році російську нафту купували лише британці та американці - сумарно на $2 млрд. Якщо припустити, що їхні обсяги закупівлі не змінилися у 2021році, то з врахуванням зростання цін, вони могли заплатити росіянам близько $3 млрд.

Якщо додати Білорусь, то цього року РФ може втратити близько $7−8 мільярдів нафтових доходів.

Інші великі споживачі поки що мовчать. Навіть Литва, яка першою з країн ЄС відмовилася від російського газу, не ухвалює рішень щодо нафти. У 2020 році місцевий НПЗ, який належить польській компанії Orlen, закупив в РФ 2,6 млн тонн нафти майже на $740 млн. Минулого року ця сума могла збільшитися до $1 млрд. В січні Orlen уклав угоду з Saudi Aramco (Саудівська Аравія), яка зобов’язалася забезпечувати половину потреби Польщі в цій сировині. А сама країна прагне відмовитися від російської нафти до кінця цього року. Тому можливі зміни і в постачаннях до Литви.

З інших великих споживачів Німеччина заявила про прагнення припинити імпорт російської нафти до кінця 2022 року.

Нідерланди, Угорщина, Австрія на рівні країн виступають проти нафтового ембарго.

Але поки країни мовчать, європейські компанії добровільно уникають нових контрактів на російську нафту, щоб уникнути шкоди репутації або можливих юридичних труднощів, пише Reuters. Енергетичні компанії з Японії, Італії, Норвегії, Швеції та деяких інших країн почали відмовлятися від нових контрактів з російськими постачальниками.

А ось Індія та Китай, навпаки, купували російську нафту, користуючись великими знижками.

За даними Reuters, нафтопереробники Індії, яка є третім світовим імпортером і споживачем нафти в світі, закупили щонайменше 14 млн барелів російської нафти після вторгнення в Україну 24 лютого. Хоча за весь 2021 рік вони закупили лише 16 млн барелів російської нафти.

Хоча і тут є певний прогрес. Напередодні стало відомо, що найбільші державні НПЗ Китаю не укладають нові угоди з Росією. Хоча виконують умови контрактів, що існують.
 

Ще на цю тему