До створеного Росією тіньового флоту щомісяця приєднуються до 35 танкерів
«Тіньовий» флот танкерів, якими здійснюється транспортування нафти і нафтопродуктів після вступу у дію нових санкцій проти Росії, щомісяця збільшується на 25-35 суден, повідомляє CNN.
Усього для перевезення російської нафти наразі використовуються близько 600 танкерів, або 10% світового танкерного флоту.
Старший аналітик компанії Kpler Метью Райт ділить судна, що перевозять російську нафту, на дві категорії: «сірі» й «темні». Як уточнює CNN, «сірі судна» були продані європейськими власниками фірмам на Близькому сході і в Азії після початку повномасштабного російського військового вторгнення до України у лютому 2022 року. «Темні судна» належать іранським і венесуельським компаніям.
У більшості випадків «темні судна» відключають систему автоматичної ідентифікації (AIS), яка дозволяє ідентифікувати судна, їхні габарити й маршрут, тому відстежити їх практично неможливо.
Попри те, що західні країни заборонили більшу частину імпорту російської нафти, заборони доставляти її покупцям для іноземних суден немає, зазначає CNN. За даними Kpler, на судна європейських власників у січні припало 36% обсягу торгових операцій із російською нафтою.
Після набуття чинності «стелі» ціни на морські постачання нафти, більшість російського ресурсу, на який поширюється ембарго, було переспрямовано до Китаю та Індії.
За оцінкою Міжнародного енергетичного агентства (IEA), у грудні 2022 року експорт російської нафти і нафтопродуктів до Індії склав 1,6 млн барелів на добу. За інформацією Bloomberg, Індія купує у Росії нафту з великим дисконтом, а після переробки спрямовує паливо в Європу. За даними The Wall Street Journal, такої системи дотримуються і країни Північної Африки.
На початку червня Євросоюз затвердив шостий пакет економічних та персональних санкцій проти Росії і Білорусі у зв’язку з російським військовим вторгненням до України. Основною складовою шостого пакета санкцій стала заборона на імпорт російської нафти морем. Ембарго набрало чинності з 5 грудня 2022 року для нафти та з 5 лютого 2023 року для нафтопродуктів.
Крім того, коаліція, до якої входять 27 країн Євросоюзу, США, Канада, Японія, Велика Британія та Австралія, встановила цінову стелю на морські перевезення російської нафти поза ЄС, після чого найбільші західні страхові компанії перестали страхувати судна, які транспортують нафту з Росії за ціною, вищою $60 за барель.
Одним зі шляхів, яким Росія намагається обійти ці обмеження, стало формування так званого тіньового флоту танкерів, які таємно завантажують нафту та здійснюють її транспортування.
Ще на цю тему
- 22.11.2024 Чехія готова повністю відмовитись від російської нафти
- 22.11.2024 Росія поставила Північній Кореї мільйон барелів нафти попри санкції ООН
- 22.11.2024 Росія з березня поставила КНДР понад мільйон барелів нафти в обмін на військову допомогу – BBC
- 20.11.2024 Один із найбільших нафтопереробних заводів Росії зупинив роботу через поломку
- 16.11.2024 В Росії НПЗ скорочують переробку нафти через збитки: є загроза закриття, - Reuters
- 07.11.2024 Російський «Лукойл» спростував продаж свого заводу в Болгарії
- 23.10.2024 Росія організує перевалку ЗПГ у Баренцевому та Беринговому морях через санкції
- 17.10.2024 ЗМІ: "Тіньовий флот" РФ залишає нафтові розливи у всьому світі
- 04.10.2024 Каспийский трубопроводный консорциум увеличит перевалку нефти в 2024 году на 2,4%
- 30.09.2024 Експорт нафтопродуктів з Індії досяг дворічного максимуму
- 12.09.2024 Роснефть в сентябре отгрузит из порта Приморск 0,2 млн тонн нефти Urals сверх экспортного плана
- 11.09.2024 Данії загрожують розливи нафти з російських танкерів