Блокування українських портів призвело до падіння ВВП на 30%, - експерт
Блокування українських портів повністю повторює тактику, яку застосовувала фашистська Німеччина у Великобританії. Саме через закриті морські шляхи ВВП України обвалився на понад 30%, тож це питання має бути вирішене з залученням міжнародної спільноти.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на економічного журналіста Василя Январьоева.
"Практики щодо ведення війни у німецьких нацистів та їх російських нащадків дуже схожі. Так, намагаючись поставити на коліна Великобританію, Адольф Гітлер наказав адміралам Еріху Редеру та Карлу Дьоніцу задушити супротивника морською блокадою. До кінця року англійці втратили п’яту частину свого торговельного тоннажу, води біля британських портів мінувались нацистами, а самі вони зазнали серії потужних ударів з повітря. Але попри серйозні економічні труднощі, збройний опір британців з часом ставав все більш ефективним", - йдеться у матеріалі.
Володимир Путін старанно копіює методи Адольфа Гітлера: блокування українських портів, до якого агресор вдався з самого початку війни, мало на меті зруйнувати економіку України.
"Великі обсяги української зовнішньої торгівлі, зокрема, майже 80% її експорту, у довоєнні часи проходило саме через порти. І саме їх блокування призвело до того, що падіння ВВП минулого року перевищило 30%, що стало найгіршим показником за весь час незалежності", - додає він.
Окремо видання відзначає той факт, що Росія користується можливістю безперешкодного торговельного судноплавства зі своїх чорноморських портів. Тож вирішення питання може лежати у обмеженні цих можливостей.
"Таким чином, питання може стояти так: або нульовий транзит для російських вантажів через протоки Босфор і Дарданелли, або ж повернення у Чорному морі до статус-кво 2021 року, тобто до вільного й безпечного пересування усіх суден, з будь-яких пунктів відправлення, під будь-яким прапором", - резюмував він.
Нагадаємо, раніше експерт американського аналітичного центру Atlantic Council заявила, що Туреччина має докласти зусиль, щоб зберегти свою роль як ключового члена НАТО в Чорному морі. І вирішити серйознішу проблему - зберегти свободу судноплавства, заблоковану Росією.
Також віце-прем'єр-міністр із відновлення Олександр Кубраков та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба звернулися до міжнародної спільноти із закликом вплинути на Росію та розблокувати морське торгове судноплавство для України.
Ще на цю тему
- 08.11.2024 Білгород-Дністровський порт вдалося продати з тринадцятої спроби
- 16.08.2024 Близько 70% усієї агропродукції експортують через порти Великої Одеси
- 07.09.2023 Науседа: через порти Балтії щорічно можна було б пропускати 10 млн тонн зерна з України
- 24.03.2023 Одеський припортовий завод отримає компенсацію за зберігання арештованого російського аміаку
- 13.03.2023 Фонд держмайна з другої спроби продав Білгород-Дністровський порт
- 03.02.2023 ДБР виявило російські мінеральні добрива вартістю 9 млн грн в порту на Одещині.
- 21.11.2022 ДП «Білгород-Дністровський МТП» збільшило обробку вантажів у 100 разів
- 02.09.2022 У серпні український експорт зріс на 25%: що вивозили найбільше
- 15.08.2022 Хорватія запропонувала два порти для відправлення українського експорту
- 01.07.2022 Фонд держмайна провів перший з початку війни аукціоні з оренди
- 08.02.2022 ZIM додала порт Чорноморськ до ролкерного сервісу з Китаю та Кореї / Фото
- 03.09.2021 У Верховній Раді хочуть провести «морський день»