Резніков розповів про роль данських систем Harpoon у захисті Чорноморського узбережжя

14:20 11.04.2023

Міністр оборони України Олексій Резніков заявляє, що отримані від Королівства Данія протикорабельні системи Harpoon відіграють важливу роль у захисті Одеси і Чорноморського узбережжя.

Як передає Укрінформ, про це Резніков наголосив під час спільної з виконувачем обов'язків міністра оборони Данії Троелсом Лундом Поульсеном пресконференції, повідомляє Міноборони.

10 квітня Резніков провів зустріч з Поульсеном в рамках його візиту до України. Він відзначив особливу роль Данії в питаннях підтримки України та Збройних сил України.

Під час прес-конференції Резніков подякував за важливі пакети військової допомоги, політичну та економічну підтримку від Данії.

«Данія допомагає нам з перших днів повномасштабного російського вторгнення. Зокрема було запущено декілька дуже важливих програм. Наприклад, утворено спеціальний фонд, в якому країни донори збирають кошти і ми маємо можливість використовувати їх для придбання необхідної зброї та амуніції. Важливу роль в захисті Одеси та Чорноморського узбережжя відіграють протикорабельні системи Harpoon, які Україна отримала завдяки лідерству та ініціативі Королівства Данія. Данським інженерам належить геніальне рішення – як ці системи корабельного базування можна використовувати на наземних установках. Завдяки, в тому числі, зброї із Данії відбулося звільнення острова Зміїний. Ми обговорили з моїм колегою Троелсом Лундом Поульсеном довготривалу перспективу взаємодії на наступні роки. Навіть після спільної перемоги треба посилювати нашу безпекову складову в Чорному і Азовському морях та, відповідно, посилювати спроможності нашого флоту», – зазначив Резніков.

Очільник Міноборони наголосив, що для України надважливими є питання розмінування, у тому числі акваторії моря.

За словами Резнікова, Данія має спеціалізовані дрони — підводні апарати, які мають сенсори, що здатні виявляти, фіксувати та передавати координати саперам, які зможуть проводити саперні роботи під водою. Також в Україні ще з 2014 року працює компанія, фонд якої представляє Данія. Вона має великі можливості з експертизи для проведення гуманітарного розмінування, тобто розмінування на ділянках, які не знаходяться в зоні бойових дій.

«Досвід Королівства Данія нам дуже потрібен. В наших планах утворити власний потенціал принаймні у п’ять тисяч українських фахівців, які будуть займатись розмінуванням. І це з розрахунком, що також будуть залучені фахівці з інших країн. Після перемоги та звільнення усіх наших територій, перед Україною стоять важливі завдання з розмінування, на десятки років вперед. Це буде викликом в питаннях відновлення України. Однак, сучасні технології, засоби виявлення мін, дрони (водні, підводні, авіаційні, наземні) – точно скоротять цей процес», – підкреслив Резніков.

Своєю чергою Поульсен наголосив на подальшій підтримці України та її захисників у боротьбі за свободу. Він відзначив волю й надзвичайну спроможність українців героїчно відбивати агресію росії.

«Ми допомагали Україні зброєю, військовим обладнанням і тренували українських солдатів у Данії. Сьогодні в Одесі українські воїни показали мені, як передані минулого року данські ракети Harpoon працюють для захисту України. Також завдяки цій зброї Україна змогла звільнити коридор морем та запустити експорт продуктів харчування. Щасливий і гордий побачити результати нашої співпраці. Ми постійно вивчаємо ваші потреби і розглядаємо варіанти як покращити підтримку України. Ваша боротьба – це також боротьба за свободу і демократичні цінності всієї Європи. Тому ми стоїмо поруч з вами», – наголосив Поульсен.

Серед військової допомоги, яку уряд Данії пообіцяв надати Україні, є артилерійські установки Caesar, танки Leopard-1 та Leopard-2.

Поульсен також прокоментував нагальну тему з надання Україні військових багатоцільових винищувачів F-16.

«Данія домовилась з Німеччиною про постачання танків Leopard-1. До цього літа ми зможемо надати приблизно 100 одиниць. Шукаємо можливості передати Україні Leopard-2. Окрім цього, розрахунки екіпажу Caesar вже проходять навчання на території Данії. У найближчі декілька днів ми також відвідаємо українських військових, щоб наочно побачити, як це відбувається. Фактично ми вже готові до передачі установок Caesar. Данія також знає про запит України щодо надання винищувачів F-16. Вважаю, що першим кроком має стати тренування ваших пілотів. Сподіваюсь, в нас буде подібна дискусія, але я мушу підкреслити, що рішення про передачу літаків має бути затвердженим спільно з іншими країнами-союзниками», – підкреслив Поульсен.

Окрім того, під час робочої поїздки на південь України Резніков за дорученням Президента Володимира Зеленського вручив бойовий прапор колективу однієї з військово-морських баз Військово-морських сил України.

Іноземні гості відвідали майданчик для спусків під воду, де оглянули зразки сучасного обладнання та спорядження водолазів. Серед представлених засобів данську делегацію зацікавило обладнання, яке свого часу Данія передала Україні, та досвід українських фахівців щодо його використання.
 

Ще на цю тему