Росія продає нафтопродукти за тіньовими схемами в обхід санкцій
Росія вдається до низки сумнівних методів, щоб продавати нафтопродукт лігроїн покупцям, які побоюються порушення санкцій, і долати фінансові обмеження, встановлені Європейським Союзом та його союзниками.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Bloomberg .
Продавці російського лігроїну, який переважно використовується для виробництва пластмас та нафтохімії, стикаються з великими труднощами при виведенні продукту на ринок після набрання чинності санкціями на початку лютого. Це спричинило такі заходи, як маркування палива як бензину чи оформлення вантажу у портах без пункту призначення.
"Зараз для російського лігроїну немає чітких, спеціалізованих каналів збуту, оскільки його основні покупці, Південна Корея та Європа, не можуть купувати його безпосередньо, - сказав Армаан Ашраф, голова відділу зрідженого природного газу в галузевому консультанті FGE у Сінгапурі. - Продати російський лігроїн складніше, ніж її нафту".
Відсутність покупців, здатних поглинути великі обсяги лігроїну, посилило проблему для Росії. Китай та Індія споживають більше, але обидва мають достатні внутрішні запаси, тоді як Південна Корея - ключовий споживач до війни - уникає прямого імпорту після санкцій. Проте Бразилія почала купувати цей продукт.
За даними Kpler, у березні Росія відвантажила близько 1,34 млн тонн лігроїну, що відповідає обсягу того ж періоду минулого року, але залишається питання, чи зможе країна підтримувати такі потоки в найближчі місяці.
За даними FGE, російський бензин йде в резервуари для зберігання в Об'єднаних Арабських Еміратах та Західній Африці, що раніше було рідкістю. "Це має бути лігроїн або, можливо, навіть некондиційний бензин з великою кількістю лігроїну", - сказав Ашраф із FGE.
Цей захід має фінансовий стимул. Санкції встановили граничну ціну на російський лігроїн у розмірі 45 доларів за барель, але ринкові ціни в даний час вищі за цей рівень, тоді як бензин має набагато більшу межу в 100 доларів за барель.
Пункт призначення невідомий
За словами К'ярана Тайлера, старшого аналітика зі зрідженого природного газу в лондонській компанії Kpler, нові постачання російського лігроїну йдуть невідомим напрямкам, що може вказувати на спробу приховати його походження, а також відображати труднощі з пошуком покупців.
До введення санкцій майже жоден вантаж не відправлявся без пункту призначення, але у березні цей показник зріс майже до чверті експорту, свідчать дані Kpler. За словами Тайлера, російський лігроїн зіткнеться з постійними проблемами, коли справа доходить до пошуку покупців, оскільки більша частина його поставок буде реалізована лише до наступного кварталу. За його словами, це змусить російські нафтопереробні заводи знижувати операційні показники, аби скоротити експорт.
За даними FGE, можливо, потрібно буде збільшити знижки на російський лігроїн, щоб виправдати ризик, на який йдуть покупці.
Регіональні центри
Ключовим маршрутом для багатьох московських продуктів був захід, відомий як передокументація або змішування з неросійськими видами палива в торгових центрах, таких як Сінгапур та Фуджейра в ОАЕ. Ця практика набрала обертів після війни і не збирається слабшати відколи були введені санкції.
За даними Kpler, обсяги лігроїну, що відвантажується з Росії до Сінгапуру, зросли майже вчетверо і склали близько 164 тисяч тонн у березні порівняно з минулим роком. Вантажі до ОАЕ підскочили до 156 тисяч тонн з нуля.
Ще на цю тему
- 22.11.2024 Чехія готова повністю відмовитись від російської нафти
- 22.11.2024 Росія поставила Північній Кореї мільйон барелів нафти попри санкції ООН
- 22.11.2024 Росія з березня поставила КНДР понад мільйон барелів нафти в обмін на військову допомогу – BBC
- 20.11.2024 Один із найбільших нафтопереробних заводів Росії зупинив роботу через поломку
- 16.11.2024 В Росії НПЗ скорочують переробку нафти через збитки: є загроза закриття, - Reuters
- 07.11.2024 Російський «Лукойл» спростував продаж свого заводу в Болгарії
- 23.10.2024 Росія організує перевалку ЗПГ у Баренцевому та Беринговому морях через санкції
- 17.10.2024 ЗМІ: "Тіньовий флот" РФ залишає нафтові розливи у всьому світі
- 04.10.2024 Каспийский трубопроводный консорциум увеличит перевалку нефти в 2024 году на 2,4%
- 30.09.2024 Експорт нафтопродуктів з Індії досяг дворічного максимуму
- 12.09.2024 Роснефть в сентябре отгрузит из порта Приморск 0,2 млн тонн нефти Urals сверх экспортного плана
- 11.09.2024 Данії загрожують розливи нафти з російських танкерів