Аналіз морського експорту російської нафти доводить порушення режиму обмеження ціни — KSE Institute

08:00 28.04.2023

Аналіз морського експорту російської нафти у першому кварталі 2023 року має докази порушення режиму обмеження ціни, встановленого G7. 

Про це свідчить дослідження «Експорт російської нафти під міжнародними санкціями», підготовлене KSE Institute, пише видання Порти України.

Дослідження показало, що майже всю нафту, експортовану з порту Козьміно у першому кварталі 2023 року (96%), було продано вище граничного ліміту ціни в $60 за барель. Водночас відстеження судноплавства свідчить, що більшість відповідних рейсів здійснювалася за участі західних судноплавних чи морських страхових компаній. Подібна практика вказує на потенційно поширений спосіб обходу режиму обмеження цін.

Експортні ціни на російську сиру нафту становили $73 за барель у тихоокеанському порту Козьміно в першому кварталі 2023 року, тоді як західні постачальники транспортних послуг, ймовірно, беруть активну участь у торгівлі», — повідомив KSE Institute. 

Ціни та обсяги експорту російської нафти у першому кварталі 2023 року

Джерело даних: KSE Institute, International Energy Agency. Інфографіка: KSE Institute

Під впливом санкцій ринок експорту російської нафти зазнав докорінних змін. Європейські країни, які раніше були найбільшими покупцями нафти з РФ, тепер відіграють незначну роль. Кремль майже повністю переорієнтувався на Китай та Індію, де остання виступає як ключовий «новий» покупець за останні 12 місяців. У першому кварталі 2023 року на ці дві країни припадало близько 75% експорту сирої нафти, тоді як частка ЄС впала до 19%.

Ембарго ЄС викликало фрагментацію ринку російської нафти, де різні сегменти характеризуються різними умовами попиту та ціновою динамікою. На європейському напрямку попит практично зник, а ціни на російську нафту впали на $20-25 за барель — на $10-15 більше, ніж у Brent. Водночас там, де умови попиту суттєво не змінилися, зокрема на азійських ринках, ціни впали лише на $10 за барель, як і у Brent.

Зважаючи на ці обставини, аналітики KSE Institute закликають союзників посилити чинні санкції, зокрема провести аудиторські перевірки для встановлення порушників цінової «стелі»; ухвалити заходи з підвищення прозорості угод, в яких не беруть участі західні перевізники енергоносіїв; удосконалити адміністративний потенціал з контролю за дотриманням санкцій.

Збереження чинних санкцій є ключовим, однак подальше зниження граничних цін на сиру нафту та нафтопродукти також має сенс, враховуючи рішення ОПЕК про скорочення видобутку сирої нафти та подальше підвищення світових цін на нафту. Це має стати відповіддю на потенційне зростання бюджетних та експортних доходів РФ», — зауважує KSE Institute.

Загалом стратегія союзників України щодо утримання російської нафти на світовому ринку — і запобігання зростанню цін — за одночасного обмеження експортних та бюджетних надходжень РФ дає результати. Експорт нафти та нафтопродуктів із Росії скоротився майже на 30% у першому кварталі 2023 року порівняно з четвертим кварталом 2022 року, а доходи бюджету від вуглеводнів — на 47% за аналогічний період. Ключову роль тут відіграли помітно ширші знижки на російську нафту через ембарго ЄС.

Минулого тижня Управління контролю за іноземними активами (OFAC) Міністерства фінансів США опублікувало попередження «Можливе ухилення від обмеження ціни на російську нафту», в якому поінформувало судновласників, клуби взаємного страхування та реєстри прапорів про можливе порушення режиму обмеження ціни, зокрема на нафту, що експортується по трубопроводу «Східний Сибір — Тихий океан» (ESPO) і порти на східному узбережжі Росії.

Минулого тижня стало відомо, що танкерна компанія Gatik Ship Management, яка бере активну участь у перевезеннях російської нафти, втратила галузеве стандартне страхування свого флоту через порушення цінового обмеження.
 

Ще на цю тему