У НАТО кажуть, що Столтенбнрг залишиться генсеком ще на рік — EURACTIV

08:00 28.06.2023

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, ймовірно, залишиться на своїй посаді ще на один рік, оскільки Альянс прагне стабільності та єдності, намагаючись зберегти підтримку України проти російської агресії.

Про це повідомили чотири дипломати НАТО, пише ZN.UA з посиланням на EURACTIV.

Очікувалося, що Столтенберг, який очолює НАТО з жовтня 2014 року, піде у відставку цієї осені, але замість цього він залишиться на посаді ще на один рік, кажуть дипломати.

Термін повноважень Столтенберга вже продовжувався двічі: вперше – на ще один повний мандат, а другий раз – у березні 2022 року, одразу після вторгнення Росії в Україну. Цілком ймовірно, що мандат Столтенберга буде продовжено 28 червня.

Жодне з останніх імен, які називалися в якості потенційних наступників – такі як прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен, міністр оборони Великої Британії Бен Воллес або прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес – поки що, схоже, не змогло дістати переважну підтримку серед 31 члена НАТО.

Оскільки новий керівник НАТО має бути затверджений консенсусом після непрозорого і складного процесу відбору, жодна кандидатура не висувається без попередньої політичної згоди між членами НАТО, особливо з боку «четвірки» найбільших союзників – Франції, Німеччини, Великої Британії та США. Воллес був першим, хто виключив себе з перегонів, припустивши, що Вашингтон хотів би, щоб Столтенберг залишився на посаді.

Дипломати НАТО всередині альянсу вказують на доведену здатність Столтенберга керувати військовим альянсом під час криз.

«Небезпечно змінювати капітана під час шторму», – сказав один високопоставлений чиновник НАТО, відповідаючи на запитання про майбутнє рішення.

За словами дипломатів НАТО, продовження дає західному військовому альянсу більше часу для того, щоб зосередитися на короткостроковій і довгостроковій підтримці України, замість того, щоб занурюватися в особистісні дебати. Якби український контрнаступ розпочався раніше навесні, війна вже могла б досягти переломного моменту і дати перевагу Києву до саміту НАТО у Вільнюсі в середині липня, сказали троє дипломатів НАТО. Це залишило б достатньо часу для того, щоб відкрити двері для нового керівника НАТО, але затримка змусила союзників по НАТО переглянути свою стратегію, кажуть вони.

Нагадаємо, в лютому 2023 року прессекретар Столтенберга заявила, що генсек «не має наміру домагатися подальшого продовження свого мандата» після майже дев’яти років перебування на посаді. У Сполучених Штатах заявляють, що не просувають свого кандидата на пост генерального секретаря НАТО, а «тісно консультуються» з союзниками.

Через відсутність консенсусу серед членів Альянсу щодо кандидатури нового генсека, в адміністрації президента США схиляються до думки переконати Столтенберга залишитися на посаді ще на один рік. 

У листопаді 2022 року New York Times повідомляло про п’ятьох можливих кандидатів на посаду генсека. У списку був міністр оборони Великої Британії Бен Волес та чотири жінки: віцепрем'єр Канади з українським корінням Христя Фріланд, прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас, президент Словаччини Зузана Чапутова та Колінда Грабар-Кітарович, яка була президентом Хорватії.

Пізніше до списку потенційних кандидатів доєдналися прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен та президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Останнім часом аналітики багато уваги приділяють саме кандидатурі Фредеріксен.
 

Ще на цю тему