Forbes: F–16 можуть допомогти Україні знищити Чорноморський флот РФ
Майбутній парк ВПС України, який складається з колишніх данських, нідерландських і норвезьких винищувачів Lockheed Martin F-16, має значно посилити можливості в сфері протиповітряної оборони і завдання глибоких ударів.
Але маневрені надзвукові літаки також можуть дати ВПС перший справжній протикорабельний потенціал. Норвезькі F-16 були носіями протикорабельних ракет Penguin місцевого виробництва. Потім на початку 2000-х років ВПС Норвегії поступово зняли з озброєння ці застарілі ракети, пише ZN.UA.
«Незважаючи на поширену, але неправдиву думку, що норвезькі F-16 втратили сумісність з Penguin в ході комплексної програми модернізації на початку 2000-х років, немає жодних причин вважати, що літаки з Норвегії не зможуть стати на озброєння ВПС України з цими ракетами на борту», - пише американський військовий журналіст Девід Акс в статті для Forbes.
Він додає, що в ЗМІ вже з’являлися неперевірені повідомлення про те, що Норвегія нібито передала Україні партію Penguin ще в 2021 році. Але якщо українські ВПС захочуть полювати на вцілілі військові кораблі Чорноморського флоту Росії, у них є альтернатива норвезьким з інфрачервоним наведенням, радіус дії яких сягає 50 кілометрів.
«З мінімальною модифікацією українські F-16 зможуть нести протикорабельну ракету Harpoon американського виробництва, яка вже є в українському арсеналі», - пояснює автор.
Ракета Harpoon вагою 680 кілограм майже вдвічі важча, ніж Penguin. Вона має більшу дальність польоту - щонайменше 120 кілометрів. І в залежності від моделі, ця зброя оснащена радіолокатором або комбінацією радара і GPS.
Лише деякі військово-повітряні сили встановлюють Harpoon на свої F-16. Найвідоміший приклад - Тайвань. ВПС країни озброюють старі і модернізовані F-16 (моделі A/B і новітні моделі V) оригінальними моделями ракет Block I і новітніми Block II з додатковою системою GPS-наведення. Ці F-16 відіграють центральну роль у плані Повітряних сил Тайваню з розгрому китайського флоту в разі вторгнення.
Вінтажні F-16 Block 50/52 1990-х років постачаються з попередньо встановленим апаратним і програмним забезпеченням, що робить їх повністю сумісними з Harpoon у всіх його різних режимах запуску. Один режим відправляє ракету за певним пеленгом, але покладається на те, що спеціальна пошукова система боєприпасу виявить ціль. Інший режим дає ракеті і пеленг, і відстань до цілі, що підвищує ймовірність влучання.
«Але «гарпунами» можна озброїти практично будь-який F-16 за допомогою невеликих змін у програмному забезпеченні та встановлення так званого «Комплекта адаптера інтерфейсу Harpoon» - вінтажного блоку управління 1980-х років, який встановлюється на тому ж пілоні, на якому висить ракета», - пояснює автор, нагадуючи, що в України вже є ці протикорабельні ракети.
Данія, Нідерланди, Іспанія, Велика Британія і США передали їх ще на початку 2022 року. Український флот запускає ці ракети Block I і Block II з пускових установок, встановлених на вантажівках. В червні 2022 року українські сили використали одну з них, щоб потопити російський корабель забезпечення «Василь Бех».
Між ракетами Harpoon наземного базування і ракетами повітряного базування немає великої різниці. Ракети наземного базування мають прискорювачі, а ракетам повітряного базування вони не потрібні, оскільки літак-носій сам надає початковий імпульс.
«Українські ВПС можуть перетворити деякі або всі свої 60 з гаком літаків F-16 на платформи морського базування, встановивши на них комплекти інтерфейсів, які американці, безсумнівно, будуть раді надати, а також знявши прискорювачі з наявних Harpoon», - пише Акс, додаючи, що озброєні цими ракетами українські F-16 будуть загрозою для російських кораблів по всьому Чорному морю.
Ще на цю тему
- 23.11.2024 Литва профінансує виробництво українських далекобійних дронів – Умєров
- 22.11.2024 Швеція готує значну інвестицію у виробництво Україною власної далекобійної зброї
- 18.11.2024 МЗС Ізраїлю пропонує віддати Україні російську зброю, захоплену в ХАМАСу та «Хезболли»
- 16.11.2024 Україна розробила чотири види ракет, йдуть випробування, - Зеленський
- 16.11.2024 Зеленський: На виробництво дронів у бюджеті на наступний рік передбачені ₴775 мільярдів
- 15.11.2024 Норвегія фінансуватиме виробництво української зброї за прикладом Данії
- 15.11.2024 Вперше: У ЄС профінансують спільні закупівлі озброєнь
- 09.11.2024 США скасували заборону для підрядників ремонтувати в Україні американську зброю – Reuters
- 08.11.2024 Україна отримає від естонської компанії тестові ракети ППО, які можуть збивати дрони
- 07.11.2024 Литва хоче розширити права закупівлі зброї для України
- 06.11.2024 Коли ЗСУ отримають німецькі автоматизовані САУ RCH 155, на які треба лише два члени екіпажу
- 05.11.2024 Україна і Литва підписали меморандум про спільне виробництво безпілотників