Зміна експортних правил у Японії це не лише про ракети для Patriot, а про значно більше, й часом напряму до України

21:00 22.12.2023

Нові правила затверджені японським урядом зачіпають й можливість експорту артилерійських боєприпасів, а також пряме постачання до України "оборонного озброєння" та нелетальних компонентів

Як повідомляе Війсковий портал«DEFENSE EXPRESS»
Японія змінила свої доволі жорсткі правила щодо експорту озброєння вперше з 2014 року, коли взагалі уряд країни скасував ембарго на продаж озброєння взагалі.

Й завдяки послабленням, які були прийняті сьогодні, 22 грудня, Токіо дозволив експорт озброєння, яке було виготовлено за ліцензією до країни-ліцензіара. Саме завдяки цьому цей процес став відомим, бо ці зміни відбулись зокрема й через зацікавленість США у можливості закупівлі в Японії зенітних ракет до Patriot, які там виробляються за ліцензією.

Але не менш важливо те, як пише Kyodo News News, що було дозволено продаж деталей озброєння до країн, які захищаються від агресії, й під цей перелік якраз потрапляє Україна. Головна вимога - ці компоненти не можуть самі по собі бути літальними. Але, наприклад, двигун для винищувача або танка - у межах нових правил. Окрім того, також дозволений до таких країн й експорт "оборонного обладнання".

Також видання зазначає, що загалом сили самооборони Японії мають на озброєнні 79 зразків ліцензованого озброєння та військової техніки, з них 32 - це американське озброєння. У цьому переліку з 79 зразків знаходяться й 155-мм артилерійські боєприпаси, які виробляється за ліцензією від BAE Systems.

САУ Type 19

Тобто фактично Японія дозволила експорт 155-мм снарядів до Великої Британії. А це вже означає доволі нелогічний, але працюючий механізм, коли снаряди від країни, що не хоче їх постачати на пряму до України відправляє їх на заміну снарядам, якими країна-донор посилює ЗСУ.

Зрештою це означає включення у загальний механізм підтримки України озброєнням з Японії, яка весь час із завершення Другої світової війни лише накопичувала зброю та стабільно тримала витрати на рівні 0,9-1% від ВВП на оборону. Але враховуючи те, що мова йде про надпотужну економіку, то це показники за останні роки на рівні близько 50 млрд доларів на рік й місце у топ-10, хоч і у кінці.

Але наразі Японія реалізує підвищення витрат на оборону на 1% від ВВП до 2027 року, що означає досягнення показника близько 100 млрд доларів на рік. І це буде приблизно третє місце у витратах після США та Китаю. І цей план поступово реалізується, й на 2024 рік вже затверджено оборонний бюджет у межах 55,9 млрд доларів.

А це означає необхідність "розігріти" виробничі потужності оборонної промисловості й тому послаблення експортних правил, разом із необхідністю у веденні спільних розробок та виробництва озброєння вкрай важливо для самої Японії та усього цивілізованого світу.

Ще на цю тему