Рада ухвалила закон про нову систему вищої освіти - що зміниться для студентів
Верховна Рада ухвалила у другому читанні закон про розвиток індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення навчального процесу у вищій освіті.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у Телеграмі, передає Укрінформ.
Він уточнив, що законодавча ініціатива №10177 «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу у вищій освіті» була підтримана 306 голосами народних депутатів.
Метою законодавчої ініціативи є розширення можливостей здобувачів вищої освіти у формуванні індивідуальних освітніх траєкторій та автономії закладів вищої освіти в розробленні та реалізації освітніх програм.
Нормативно-правовий акт передбачає, що студенти самі формуватимуть освітню траєкторію, регулюватимуть темп і тривалість навчання, а також зможуть змінити спеціальність після року чи півтора навчання.
«Наприклад, студент ще не визначився з конкретною спеціальністю, тому вступає на міждисциплінарну програму «Соціальні науки». У її межах є кілька спеціальностей: соціологія, соціальна робота та політологія. Після року-півтора студент вирішує, що йому ближча політологія, вибирає цю спеціальність і продовжує цілеспрямовано її вивчати. Ті, хто від початку визначилися зі спеціальністю, зможуть надалі вступати одразу на неї», - пояснив Федоров.
Водночас, закон містить норму про те, що студенти контрактної форми навчання набудуть право на самостійне визначення тривалості навчання в університеті.
Бакалаврський освітній рівень (4 роки) студент може пройти за три роки або навпаки — поєднати навчання з роботою і завершити за шість-вісім років.
Водночас термін навчання може бути скорочений не більше ніж на 25%.
Запроваджується мінімальна кількість годин навчальних занять в одному кредиті ЄКТС (на бакалавраті мінімум 10 годин (з 30 годин на один кредит ЄКТС), на магістратурі - мінімум 8 годин.
Читайте також: Рада підтримала законопроєкт про загальновійськову підготовку
Зокрема, індивідуальний навчальний план може передбачати річне навчальне навантаження обсягом не менше 30 та не більше 80 кредитів ЄКТС.
Водночас відповідно до нового закону, заклади вищої освіти отримали розширення своєї автономії. Відтепер ЗВО зможуть самостійно визначати інструменти для досягнення компетентностей, встановлених навчальними програмами.
Окрім того, учасники академічної мобільності зможуть визнати результати навчання, здобуті у формальній, неформальній та інформальній освіті, процедура чого буде розроблена у окремих постановах. Варто підкреслити, що для деяких спеціальностей, як право, медицина чи правоохоронна діяльність, детально визначаються вимоги до компетентностей і результатів навчання. Для цих сфер передбачені державні кваліфікаційні іспити.
Ще на цю тему
- 14.11.2024 Україна веде переговори з Британією про навчання 5-7 тисяч студентів на рік, - Залужний
- 12.11.2024 Євросоюз виділяє €64 мільйони на реформу шкільного харчування в Україні - Матернова
- 17.10.2024 Міноборони сертифікувало першу приватну школу операторів безпілотників
- 25.09.2024 Діджиталізація суттєво змінить навчальний процес у закладах вищої освіти, - експерт
- 21.09.2024 Для українських школярів розробили інтегрований курс кримськотатарської мови й літератури
- 10.09.2024 Видавництво «Літера ЛТД», яке надрукувало підручники з картою України без Криму передрукує їх власним коштом
- 30.08.2024 Із 2 вересня учні 10-11 класів вивчатимуть "Захист України" у спеціально створених осередках,- Міносвіти
- 28.08.2024 З вересня 2025 року Міносвіти вимагатиме, щоб учні-ВПО ходили до місцевих шкіл, - Лісовий
- 20.08.2024 Фінляндія будує "зелену" школу на Київщині замість зруйнованих росіянами
- 16.08.2024 Виш з України вперше потрапив до титулованого світового рейтингу
- 10.08.2024 В Запорізькій області будують відразу 6 підземних шкіл
- 03.08.2024 В Україні започаткували курс аудіоуроків про історію Криму