У Києві демонтують пам’ятник під колишньою "Аркою дружби народів"
Фото: в Києві взялися задемонтаж пам’ятника під колишньою "Аркою дружби народів" (Віталій Носач, РБК-Україна)
У центрі Києва розпочали демонтаж композиції на честь Переяславської ради під аркою "Свободи українського народу" (колишня назва "Арка дружби народів").
Кореспондент РБК-Україна публікує фото та відео з місця подій.
Зазначимо, що за оцінками в КМДА, демонтаж пам'ятника може зайняти кілька днів, оскільки його конструкція доволі масивна. Вона складається з приблизно 20 елементів, що важать близько 6 000 - 7 000 кг.
До демонтажу пам'ятника вже сьогодні приступили комунальники. Перед цим фахівці попередньо провели вивчення конструкції, щоб зберегти її цілісність при демонтажі та не пошкодити її.
Очікується, що надалі монумент зберігатиметься в Державному музеї авіації України ім. О. К. Антонова.
Про пам'ятник, його зв'язок з колишньою "Аркою дружби народів" і декомунізацію
Нагадаємо, нещодавно Київська міська рада ухвалила рішення про перейменування "Арку дружби народів". Тепер вона має назву "Арка свободи українського народу". Ця скульптурна композиція була побудована в Києві на території Хрещатого парку та первісно складалася з арки та двох скульптурних груп під нею. Після чого вона зазнала змін.
Так, 24 листопада 2018 року на "Арці Дружби народів" українські художники та правозахисники відкрили інсталяцію "Тріщина дружби". Її присвятили питанню українських політв'язнів, зокрема режисерові Олегу Сенцову, який перебував у російському полоні понад п'ять років.
Денотували пізніше і центральну у композицію - монумент з фігурами двох робітників, які символізували "возз’єднання" України та Росії. Пам'ятник знесли в квітні 2022 року в зв'язку з широкомасштабним російським вторгненням в Україну.
Тепер же в Києві приступили до демонтажу іншої композиції - витягнутої по горизонталі гранітної стели з багатофігурною групою, у центрі якої гетьман Богдан Хмельницький та боярин Василь Бутурлін - московський посол. Ця група створена за мотивами Переяславської Ради 1654 року, одного з епізодів процесу оформлення українсько-московського військово-політичного союзу.
Додамо, що в квітні 2024 року Міністерство культури та інформаційної політики визнало колишню "Арку дружби народів" у Києві такою, що не підлягає занесенню до Держреєстру нерухомих пам’яток. Це означає, що монумент може бути демонтований за потреби.
Але перед цим у Департаменті культури КМДА повідомили, що саму Арку не демонтуватимуть, однак простір біля неї отримає нову концепцію.
Ще на цю тему
- 24.06.2024 На продаж виставили найбільший в Україні бронзовий пам’ятник Леніну. Стартова ціна - 10,5 млн гривень, - в.о. міського голови Запоріжжя Харченко
- 28.05.2024 В Симферополе снесли памятник генералу Григоренко, защищавшему крымских татар – замглавы Меджлиса
- 31.12.2021 У Грузії археологи знайшли монету XII століття
- 31.10.2019 В Одессе снесли барельеф "советского мясника", маршала Георгия Жукова
- 26.05.2017 При попытке продать гробницу со скелетом в Турции задержаны 12 «черных археологов»
- 23.02.2017 Уникальному памятнику археологии «Крымская Атлантида» грозит разрушение
- 16.09.2016 В Крыму вновь начали грабить археологические памятники
- 23.03.2016 Ежегодно в Приднестровье уничтожается около 150 памятников археологии / Фото
- 28.10.2015 Создан проект по возрождению одного из семи чудес света - Колосса Родосского / Видео
- 13.08.2015 В Бендерах восстановлен родник, которому более 500 лет
- 08.05.2015 Римскую мозаику в турецкой провинции повредили во время реставрации
- 16.12.2014 США вернули Турции похищенные артефакты