Саакашвілі програв справу в ЄСПЛ проти Грузії

20:00 23.05.2024

Європейський суд із прав людини заявив про відсутність порушень у двох справах проти колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі, за якими у 2018 році його заочно було засуджено до шести років позбавлення волі, які він зараз відбуває у тюрмі.

Йдеться про вироки у справах про амністію у 2008 році високопоставлених співробітників МВС, засуджених у справі про смерть Сандро Гіргвліані, та побиття у 2005 році Саакашвілі колишнього депутата парламенту Валерія Гелашвілі. В обох провадженнях грузинський суд визнав Михайла Саакашвілі винним у зловживаннях та перевищенні посадових повноважень, пише ZN.ua.

У висновку по справі «Саакашвілі проти Грузії» в ЄСПЛ заявили, що під час розгляду цих справ не було порушень статті 6 (право на справедливий судовий розгляд / право на присутність і допит свідків) Європейської конвенції з прав людини щодо способу, та статті 7 (жодного покарання без закону) Європейської конвенції.

«За конкретних обставин справи пан Саакашвілі міг обґрунтовано передбачити, що використання свого права помилування для спотворення процесу правосуддя у справі про вбивство призведе до його кримінальної відповідальності за грузинським законодавством», - йдеться у висновку ЄСПЛ.

Суд також відхилив скарги Саакашвілі про наявність політичного мотиву під час початку кримінального переслідування щодо нього, оскільки обвинувачення проти Саакашвілі були серйозними та обґрунтованими.

Водночас в ЄСПЛ додали, що Саакашвілі ще може оскаржит рішення першої палати у Великій палаті Суду.

Європейський суд з прав людини відхилив уже кілька позовів Міхеіла Саакашвілі. В тому числі і проти України через буцімто порушення його прав через позбавлення українського громадянства й видворення.

Міхеїл Саакашвілі повернувся до Грузії у вересні 2021 року, хоча знав, що проти нього залишаються чинними два вироки суду. Відразу по поверненні його заарештували та відправили до тюрми. Натомість політик оголосив голодування.

Відтоді стан його здоров’я сильно погіршився, що викликало стурбованість як європейських політиків, так і української влади.
 

Ще на цю тему