Дебати у Європарламенті: ЄС прагне зробити санкції проти тіньового флоту Росії ефективнішими
Євросоюз наполегливо працює над тим, щоб санкції щодо тіньового флоту РФ були дієвішими, однак для цього необхідні зусилля усіх країн-членів. Водночас слід мінімізувати серйозний вплив танкерів, що продовжують незаконно перевозити російську нафту, на довкілля.
Про заходи, що їх вживає Європейська комісія для боротьби з тіньовим флотом Росії, доповів у Європарламенті комісар Дідьє Рейндерс, передає Укрінформ.
«Ми наполегливо працюємо над тим, щоб утримати вплив верхньої межі ціни на нафту та водночас протидіяти російському тіньовому флоту. Ризики для довкілля та безпеки на морі, які він створює, величезні. Але нам необхідно, щоб всі держави-члени надавали необхідну підтримку. Лише поєднання санкцій та безпеки на морі може гарантувати, що вся наша політика проти тіньового флоту буде повністю реалізована», - наголосив Рейндерс.
Він зазначив, що якби ЄС не вжив рішучих заходів, Росія перебувала б у значно кращому фінансовому становищі.
«Внаслідок санкцій російські податкові надходження від нафти скоротилися на 30 відсотків у 2023 році. Нам вдалося досягти балансу між власними потребами й необхідністю вивести з ладу російську військову машину», - відзначив єврокомісар.
Водночас постала проблема із незаконними скидами нафти, а також з тим, що судна вимикають системи навігаційного стеження. Є також великі сумніви щодо фінансової надійності страховиків цих кораблів.
«Ми стикаємося з ризиком того, що вартість можливих розливів нафти та інших екологічно значущих інцидентів не буде покрита і ляже несправедливим тягарем на держави. Для розв'язання проблем безпеки на морі та екологічних ризиків Комісія тісно співпрацює зі своїми державами-членами для узгоджених дій як в рамках Міжнародної морської організації, так і на рівні Африканського Союзу»,- зазначив він.
За словами Рейндерса, необхідно говорити з державами, під чиїм прапором перебувають ці судна, оскільки саме вони відповідальні за їхню придатність до навігації.
«Держави прапора повинні нести відповідальність, і ці судна не повинні більше уникати міжнародного регулювання. Наприклад, цього тижня посол ЄС з питань санкцій Девід О'Салліван відвідає Індію, і ця тема буде на порядку денному», - відзначив він.
Як відомо, що Росія купує старі танкери у судновласників, тому щоб зробити торгівлю більш прозорою, Європейський Союз запровадив правило повідомляти про продаж танкера будь-якій третій країні.
З прийняттям 14-го пакету санкцій проти Росії в червні 2024 року Європейський Союз отримав новий правовий інструмент для позначення конкретних суден, діяльність яких підтримує війну Росії проти України.
«Після внесення до відповідного списку суднам забороняється доступ до портів і шлюзів держав-членів ЄС, а також до широкого спектра послуг, пов'язаних з морським транспортом», - сказав Рейндерс.
На сьогодні у цьому списку 27 суден, в тому числі 17 танкерів, що перевозять російську нафту. Більшість з них працюють поблизу узбережжя країн-членів ЄС. Їхні власники постійно змінюють назви кораблів та прапори, щоб приховати їхню приналежність.
Раніше міністр закордонних справ України Андрій Сибіга закликав країни Європи боротися з «тіньовим флотом» РФ, який перевозить російську нафту.
Згідно з розслідуванням Yle, російський «тіньовий флот» транспортує нафту через Фінську затоку на танкерах, непридатних для виходу у море.
Ще на цю тему
- 02.05.2025 Дешевше 60 доларів: ціна на нафту пробила психологічну позначку
- 01.05.2025 Габон и Барбадос потребовали снять свои флаги с танкеров «теневого флота» РФ
- 01.05.2025 Минфин РФ в три раза повысил оценку дефицита бюджета РФ в 2025году из-за снижения нефтегазовых доходов
- 30.04.2025 Латвийский евродепутат призвал полностью ограничить движение танкеров «теневого флота» РФ
- 30.04.2025 Грецькі компанії повертаються до перевезень російської нафти, оскільки ціни впали нижче за $60
- 30.04.2025 Ціна на Brent падає до рекордного рівня з 2021 року
- 30.04.2025 У І кварталі російський «Новатек» отримав чистий збиток 35 млрд рублів
- 30.04.2025 Індія почала скупляти нафту США напередодні торгових переговорів
- 30.04.2025 Каспийский трубопроводный консорциум запустит поврежденную беспилотниками НПС «Кропоткинская» к концу мая
- 30.04.2025 Индия увеличила закупки нефти ESPO Blend в апреле с ослаблением спроса в Китае – источники
- 28.04.2025 Естонія звільнила затриманий у Балтійському морі нафтовий танкер Kiwala
- 28.04.2025 Естонія й надалі буде стримувати судна «тіньового флоту» РФ – глава МЗС Цахкна