Україна стала першою країною, де застосують механізм «спеціального моніторингу» ЮНЕСКО

09:40 12.12.2024

До Будинку Державної промисловості у Харкові, який 8 листопада 2024 року був сильно пошкоджений внаслідок чергової атаки з боку Російської Федерації, в екстреному порядку буде застосований механізм "спеціального моніторингу" ЮНЕСКО.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Міністерство культури та стратегічних комунікацій.

Потужний вибух у Будинку Держпрому, що стався внаслідок російської атаки у сьомому під’їзді на рівні третього поверху, спричинив обвал перекриття третього та другого поверхів, а також частини фасаду та даху. Вибухова хвиля також пошкодила конструкції інших під’їздів. Відповідно до рішення Комітету від 7 вересня 2023 року будівля "Держпрому" перебуває у Міжнародному списку культурних цінностей під посиленим захистом.


Під час першого дня роботи 19-го засідання Комітету ЮНЕСКО із захисту культурних цінностей у випадку збройного конфлікту, члени Комітету підтримали рішення про організацію місії "спеціального моніторингу" до міста Харкова. Таким чином Україна стане першою країною, де буде застосовано цей механізм. Це дозволить належним чином зафіксувати пошкодження об’єкта, скоординувати заходи з відновлення пам’ятки та мати докази для подальшого притягнення до відповідальності російських воєнних злочинців.


Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький, коментуючи рішення, зазначив, що у той час як Росія продовжує цілеспрямовані атаки на об’єкти культурної спадщини, нехтуючи нормами міжнародного гуманітарного права, Україна посилює роботу із застосування механізмів ЮНЕСКО для максимального захисту та збереження культурних цінностей в умовах війни.

Міністр висловив впевненість, що результати роботи місії "спеціального моніторингу" допоможуть зафіксувати руйнування та направити висновки до Міжнародного кримінального суду.

Ще на цю тему