Росіяни залишаються в міжнародних наукових організаціях, дослідження яких використовують і для оборонки 

15:20 13.12.2024

Російські вчені продовжують брати участь у міжнародних наукових проєктах, отримуючи нові технології, корисні, серед іншого, у створенні зброї.

Російських та білоруських учених вигнали з Європейської організації з ядерних досліджень (CERN), однак “вчені” країни-агресора залишаються в міжнародних наукових організаціях, чиї дослідження використовують, зокрема, і для оборонки. 

Про це пише представник України в CERN Борис Гриньов у статті “Фальшивий нейтралітет російської науки”, пише ZN.ua.

Зокрема, йдеться про Об'єднаний інститут ядерних досліджень (ОІЯД) — міжнародний міжурядовий науковий центр у Дубні, Росія.

За словами Гриньова, починаючи з 2022 року, триває напружена робота, з метою переконати членів Ради CERN у тому, що співпраця з ОІЯД — небезпечна та недоцільна.

Зокрема, вчені ОІЯД та підприємства Дубни, з якими вони працюють, діляться своїми знаннями з країнами, які підтримують російську агресію проти України — Іраном та КНДР: особлива економічна зона Дубни підписала угоду про співпрацю з Іраном у 2023 році та прийняла північнокорейський міністерський візит у квітні 2024 року для розширення співробітництва.

У 1995 році Об'єднаний інститут ядерних досліджень заснував Дубненський державний університет, де вчені й інженери ОІЯД готують кадри не лише для військових підприємств у Дубні — з 2023 року діє спеціальна програма підготовки інженерів-електронників для Ірану.

Вчені Об'єднаного інституту ядерних досліджень працюють безпосередньо над проєктами з подвійним застосуванням, такими як, зокрема, розробка паливних елементів для БПЛА або методів нейтронної активації для виявлення дефектів в частинах ракет без їх демонтажу. 

Як наголошує Гриньов, зрозуміло, що ці проєкти суперечать статуту ОІЯД, у якому зазначається, що “результати досліджень, отримані в інституті, можуть бути використані лише з мирною метою на благо всього людства”.

Втім, проєкти інституту добре узгоджуються зі стратегією уряду Росії із науково-технічного розвитку, яка обговорювалася на засіданні Ради з науки та освіти Російської Федерації під головуванням російського диктатора Владіміра Путіна у червні 2024 року. 

За словами Гриньова, ОІЯД співпрацює з більш ніж 200 інститутами в РФ — 79 з яких перебувають під санкціями в Україні й інших країнах за підтримку російської війни.

До того ж, Об'єднаний інститут ядерних досліджень має кілька спільних підприємств з Федеральною службою безпеки РФ (ФСБ). Cпівробітники служби безпеки ОІЯД є співробітниками ФСБ. Навіть офіс профспілки інституту розташований у будівлі ФСБ у Дубні. Однак найбільше занепокоєння викликає те, що вчені ОІЯД, які працюють на підприємствах ФСБ, є членами великих міжнародних колаборацій, а це забезпечує їм безперешкодний доступ до наукових установ у всьому світі.

Зрештою, попри участь у науковому шпигунстві, Об'єднаний інститут ядерних досліджень заявляє про співпрацю з 990 науковими установами у більш ніж 70 країнах. Як пояснює Гриньов, цей доступ важливий, адже технологічні розробки — нe сильний бік РФ. Якщо раніше Росія використовувала наукове шпигунство з метою отримання нових технологій (як у випадку з Мангеттенським проєктом), то тепер вона робить це через участь у міжнародних наукових проєктах. 

Науково-дослідні інститути РФ традиційно мають потужну виробничу інфраструктуру, що, своєю чергою, дозволяє не лише проводити експериментальні дослідження за допомогою цих нових технологій, а ще й виготовляти обладнання, зокрема для російського ВПК.

Окрім доступу до CERN Об'єднаний інститут ядерних досліджень бере участь в експериментах у двох великих американських лабораторіях, а саме, в експериментах з нейтрино в Національній лабораторії FermiLAB поблизу Чикаго та експериментах на колайдері RICH у Брукхейвенській національній лабораторії біля Нью-Йорка. 

Ще ОІЯД є учасником експерименту з пошуку темної матерії Darkside у підземній Національній лабораторії Гран-Сассо в Італії, експерименту RICOCHET у Греноблі у Франції та проєкту коллайдера FAIR у Дармштадті у Німеччині. 

Крім того, інститут є частиною проєкту Worldwide LHC Computing Grid, який дозволяє ОІЯД та його партнерським інститутам (багато яких працюють над військовими розробками) виконувати обчислення, використовуючи наукову обчислювальну інфраструктуру, розташовану у наукових центрах у всьому світі.

Як пояснює автор, це все показує силу наукової пропаганди РФ: попри співпрацю з ФСБ та участь у військових проєктах, вчені з ОІЯД та через нього інших інститутів у Росії продовжують брати участь у міжнародних наукових проєктах, публікуватися у міжнародних журналах, подорожувати Європою та всім світом практично без будь-яких обмежень, що дає необмежені можливості для отримання нових технологій, корисних у створенні нової зброї для використання в Україні та за її межами. 

Зазначається, що ОІЯД поки не перебуває під санкціями в Україні. “Це має бути виправлено якнайшвидше”, - наголосив Гриньов.

Докладно про санкції можна дізнатися у Базі даних юридичних осіб, щодо яких запроваджено санкції України, Канади, Великобританії, ЄС та США у зв'язку з російською агресією проти України.

Ще на цю тему