ГУР розповіло важливу деталь знищення складу з комплектуючими для «Шахедів» у російський Алабузі

13:40 23.12.2024

У переліку знищених на складі у "Алабузі" комплектуючих до Shahed-136 вказано елементи для створення дронів із головками самонаведення.

Головне управління розвідки Міністерства оборони України сьогодні, 23 грудня, повідомило про успішне знищення складу із комплектуючими для виробництва у РФ дронів типу Shahed-136, пише DEFENSE EXPRESS.

Склад з деталями знаходився на території самої виключної економічної зони "Алабуга" у Татарстані, де й відбувається збирання "шахедів".

Що стало причиною пожежі, окрім самих успішних дій ГУР МОУ, не названо. Але зазначено, що на складі зберігались "65 фюзеляжів ударних дронів, а також двигуни, навігаційні системи, тепловізійні відеокамери для виготовлення 400 одиниць Shahed-136".

І вкрай важлива деталь цього повідомлення - про зберігання тепловізійних відеокамер, які мали б бути використані у виробництві Shahed-136. Справа в тому, що зазвичай "шахеди" на оснащені камерами, хоча певні експерименти у цьому напрямі були помічені ще у березні цього року.

Але ще з січня 2024 року, завдяки масштабному зливу секретної документації, відомо про проєкт варіації "шахеда" з індексом МС 236, який планувалось оснащуватись електрооптичною головкою самонаведення. Макет цього виробу засвітився 19 вересня цього року під час візиту російського диктатора Путіна на підприємство "Специальный Технологический Центр" у Санкт-Петербурзі.

Зазначається, що встановлення такої системи наведення "шахеда" дозволяє розширити його можливості, бо окрім удару по цілі із заздалегідь відомими координатами з'являється можливість донаведення дрона на ціль. Але для цього необхідно ще й забезпечити доволі широкий та стійкий до завад зв'язок з оператором.

У випадку використання "шахеда" для ударів по прифронтових цілях це ще можливо за рахунок радіозв'язку. А от для ударів по інфраструктурним об'єктам росіяни мають використовувати або 4G-модеми, або Starlink і один дрон з супутниковим зв'язком був збитий у вересні збитий у вересні.

Також додавання можливості отримання з "шахеда" відеозображення потенційно дозволяє вирішити питання протидії завадам для супутникової навігації та підміні координат. Зокрема оператор буде бачити місцевість під дроном та порівнювати її із координатами та зможе помітити підміну.

В теорії існує ще два варіанти використання таких камер - для автоматичної навігації, виявлення та ідентифікації цілей на основі "машинного зору", що також дозволяє підвищити точність і вже не вимагає зв'язку з оператором. А також для системи протидії українським зенітним FPV-дронам, як мінімум декілька систем з використанням камер на БПЛА у РФ вже тестували. Але для яких саме цілей у РФ для "Шахедів" хотіли використати тепловізійні камери вочевидь буде з'ясовано пізніше.
 

Ще на цю тему