Венеційська комісія оцінила скасування виборів президента в Румунії
Венеційська комісія Ради Європи вважає, що скасування результатів виборів президента Конституційним судом Румунії можливе тільки у надзвичайних ситуаціях та має ухвалюватись у прозорий спосіб.
Про це йдеться у терміновому звіті комісії від 27 січня, повідомляє Європейська правда.
Звіт Венеційської комісії був підготовлений на запит генерального секретаря Парламентської асамблеї Ради Європи. Він попросив правників визначити умови, за яких Конституційний суд у принципі має право анулювати результати виборів.
У звіті наголошується, що він не оцінює рішення Конституційного суду Румунії, а лише пропонує "порівняльний аналіз конституційного права та європейських і міжнародних стандартів".
Експерти "Венеційки" вказують, що у державах не існує єдиного підходу до питання скасування виборів, і Конституційний суд у принципі може ухвалити таке рішення – але лише "за виняткових обставин", при цьому рішення має бути справедливим, об'єктивним і ґрунтуватися на вагомих аргументах.
Звіт окремо наголошує, що головним критерієм скасування виборів має бути встановлення, чи було завдано "непоправної шкоди цілісності виборів", для чого важливі конкретні докази відповідних дій.
У Венеційській комісії звернули увагу на характер доказів, на основі яких було скасовано президентські вибори в Румунії, та визнали, що доведення порушень у передвиборчій кампанії онлайн "є особливо складним".
"Важливо ухвалювати достатньо обґрунтовані, прозорі рішення з таких питань. На думку Венеційської комісії, такі рішення мають точно вказувати на порушення та докази і не повинні ґрунтуватись виключно на засекречених розвідувальних даних… які не гарантуватимуть необхідної прозорості та підтверджуваності", – ідеться у висновках звіту.
Серед рекомендацій у звʼязку з цим "Венеційка" пропонує надавати повноваження на скасування виборів "найвищому виборчому органу", а конституційним судам – повноваження переглядати такі рішення.
Також вона закликає до врегулювання процедури скасування виборів і посилення правил щодо політичної агітації в інтернеті та її фінансування.
На початку грудня 2024 року Конституційний суд Румунії ухвалив безпрецедентне рішення перезапустити проведення президентських виборів через скандал довкола кампанії Келіна Джорджеску, антизахідного кандидата, який несподівано переміг у першому турі виборів президента Румунії, – повʼязали з кампанією іноземного втручання через TikTok.
Перший тур повторних президентських виборів у Румунії відбудеться 4 травня, а другий – 18 травня.
Ще на цю тему
- 15.04.2025 Кандидат румунських ультраправих лідирує у першому турі виборів – опитування
- 09.04.2025 Партія кандидатки у президенти Румунії, яка виходила у другий тур, підтримала іншого
- 08.04.2025 Кандидат у президенти Румунії прагне заборонити транзит українського зерна
- 31.03.2025 Ультраправий кандидат у президенти Румунії лідирує за лічені тижні до виборів
- 18.03.2025 Кандидат у президенти Румунії від ультраправих заперечує втручання РФ у вибори
- 15.03.2025 Лідеру ультраправих Румунії дозволили балотуватись в президенти
- 12.03.2025 У Румунії двоє ультраправих кандидатів вирішили іти в президенти після недопуску Джорджеску
- 10.03.2025 У Румунії скандальний Джорджеску піде до суду через недопуск до виборів президента
- 14.02.2025 На виборах у Румунії для дестабілізації задіяли «сплячі» акаунти у соцмережах - джерело в НАТО
- 03.02.2025 У Румунії партії остаточно визначилися зі спільним кандидатом на вибори президента
- 03.02.2025 Керівна коаліція Румунії остаточно висунула єдиного кандидата на виборах президента
- 22.01.2025 ЄСПЛ відхилив вимогу ультраправого кандидата у президенти Румунії, що оскаржує рішення КС