Європейські країни–сусідки Росії закликали Євросоюз подвоїти витрати на оборону

21:00 30.01.2025

Європейський Союз повинен подвоїти свої витрати на оборону, оскільки він стикається з негайними потребами в інвестиціях. Так, Литва, Естонія, Латвія і Польща оцінюють термінові потреби в обороні щонайменше в 100 млрд євро. 

Про це пише Bloomberg, повідомляє Бізнес Цензор.

Країни вважають, що оборонні інвестиції мають спиратися на спільні запозичення.

Документ, підготовлений Литвою, Естонією, Латвією та Польщею, закликає ЄС використовувати спільні запозичення, дозволити Європейському інвестиційному банку витрачати кошти на основні потреби оборони та працювати з європейськими партнерами за межами блоку, очевидно, посилаючись на Велику Британію.

Країни посилаються на оцінки, згідно з якими поточні військові витрати держав-членів ЄС у 2024 році становлять близько 326 млрд євро.

У документі робиться висновок, що ця цифра повинна подвоїтися, якщо блок хоче досягти цільових витрат. щонайменше 3% валового внутрішнього продукту, а також бути готовими до "надзвичайних військових ситуацій".

Зараз ЄС готує нову оборонну стратегію, і лідери блоку мають неформально зустрітися у понеділок, 3 лютого, в Брюсселі, щоб висловити свої пропозиції.

Цей проєкт має бути представлений у березні, а ухвалити його планується до кінця року.

Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн раніше заявляла, що ЄС повинен інвестувати щонайменше 500 млрд євро протягом наступного десятиліття в оборону, але в документі, з яким ознайомилося видання Bloomberg, йдеться, що існують негайні потреби, які не можуть чекати до наступного бюджетного циклу в 2028 році.

У документі чотирьох країн застерігають, що Росія вже почала нарощувати свої військові сили та виробляє втричі більше артилерійських снарядів, ніж Європа та США разом узяті. Блок також стикається з іншими проблемами через залежність ланцюжка поставок від Пекіна та поглиблення зв'язків Москви з Китаєм, Іраном і Північною Кореєю.

Згідно з документом, вимоги ЄС включають щонайменше 50 млрд євро для збільшення виробництва артилерії та стратегічного накопичення.

Інші головні пріоритети мають включати європейський щит протиповітряної та протиракетної оборони, зміцнення кордонів блоку з Росією та Білоруссю, а також посилення його здатності переміщувати та розгортати сили.

Чотири країни також закликають ЄС не обмежувати свої закупівельні зусилля постачальниками всередині блоку, а схвалити необмежувальний підхід до співпраці оборонної промисловості за межами держав-членів. 

Раніше прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що якби інші країни Європи вкладалися в обороноздатність на рівні з Польщею, то це б у 10 разів перевищило витрати Росії на свою оборону.

Польща 2024 року купила нового озброєння та техніки для армії на $38,5 млрд (161 млрд злотих). Більша частина цієї суми – $26,9 млрд (110 млрд злотих) – пішла на закордонну промисловість. Таким чином витрати Польщі на закупівлю зброї та техніки стали рекордними.

На початку жовтня минулого року віцепремʼєр-міністр – міністр національної оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявляв, що Польща в 2025 році виділить на оборону рекордну суму – 186,6 млрд злотих (майже $48 млрд) або 4,7% ВВП країни.

Згодом єврокомісар із питань оборони і космосу Андрюс Кубілюс сказав, що хоче, щоб у наступному семирічному бюджеті Європейського Союзу на оборону було виділено близько 100 млрд євро. У нинішньому семирічному бюджеті Євросоюзу, що перевищує 1 трлн євро, на оборону виділено лише 10 млрд євро.

Перед тим стало відомо, що країни-члени Європейського Союзу наближаються до угоди про створення нового оборонного фонду в розмірі 1,5 млрд євро, який допоможе зміцнити промисловість у державах блоку та Україні протягом наступних трьох років.
 

Ще на цю тему