«Газпром нєфть» позбулася частини акцій найбільшої нафтової компанії Сербії, щоб обійти санкції США
Російська "Газпром нєфть" зменшила свою частку у сербській компанії "Нафтова індустрія Сербії" (NIS), щоб уникнути блокування її роботи через санкції США.
За даними Белградської фондової біржі BELEX, "Газпром нєфть" зменшила свою частку в NIS з 50% до 44,85%, водночас російський "Газпром" збільшив свою частку в сербській нафтовій компанії з 6,15% до 11,3%, пише Бізнес.Цензор з посиланням на Reuters.
Уряд Сербії володіє 29,87% акцій NIS, решта належить дрібним акціонерам.
Ці зміни означають, що "Газпром нафта" більше не має контрольної частки у NIS, яка керує єдиним у Сербії нафтопереробним заводом у Панчево, недалеко від столиці країни Белграда.
Після початку повномасштабної війни в Україні "Газпром нєфть" вже передала частину своїх акцій NIS "Газпрому", щоб знизити ризики для компанії через санкції ЄС.
Наразі невідомо, чи задовольнить схожа схема владу США. Уряд Сербії вже попросив відкласти набуття чинності санкцій проти NIS на 90 днів, щоб знайти "стійке рішення, яке призведе до скасування санкцій".
"Ми продовжуємо переговори як зі Сполученими Штатами, так і з Росією, щоб знайти рішення", – заявила міністерка енергетики Сербії Дубравка Джедович Ханданович 26 лютого.
Як повідомлялося, 10 січня США запровадили санкції проти нафтового сектору Росії та дали "Газпром нєфті" 45 днів, щоб зменшити свою частку у NIS менше контрольної. Цей термін спливає у четвер.
Як повідомлялося, 10 січня цього року Управління з контролю за іноземними активами (OFAC) Міністерства фінансів США оголосило про запровадження нових санкцій проти "тіньового" флоту танкерів, який дозволяє Росії експортувати нафти в обхід запроваджених країнами "Великої сімки" обмежень.
NIS є найбільшою енергокомпанією Сербії, вона займається розвідкою, видобуванням, а також переробкою нафти та природного газу. Крім того, вона відповідає за забезпечення країни паливом. Зокрема, NIS належить НПЗ у Панчевому під Белградом та мережа з більш ніж 400 АЗС. За дев'ять місяців 2024 року компанія переробила 2,5 млн тонн нафти, її чистий прибуток склав $74 млн.
Міністр енергетики Сербії Дубравка Джедович наголошувала, що санкції проти NIS можуть спричинити колапс, оскільки тоді Болгарія, ймовірно, заборонить транзит російського газу до Сербії. Крім того, оператор адріатичного нафтопроводу Хорватії JANAF може припинити постачання сировини з терміналу на острові Крк, що забезпечує НПЗ у Панчевому після введення обмежень щодо російської нафти.
Після початку війни в Україні "Газпром нафта" вже передала частину своєї частки в NIS "Газпрому", щоб знизити ризики. За даними джерел російських ЗМІ, Белград обговорює можливість подальшого зменшення присутності російських акціонерів з 2022 року, претендентами на купівлю акцій NIS є сербська влада та угорська нафтогазова компанія MOL.
Докладно з переліком російських підприємств під санкціями можна ознайомитись у Базі даних юридичних осіб, щодо яких запроваджено санкції України, ЄС, Канади, Великобританії та США у зв'язку з російською агресією проти України.
Ще на цю тему
- 02.04.2025 «Теневой флот» РФ несет серьезную экологическую угрозу для всего ЕС – евродепутат
- 02.04.2025 В Европарламенте призывают G7 снизить потолок цены на российскую нефть
- 31.03.2025 Танкеры «теневого флота» России использовали фальшивые страховые сертификаты для прохода через воды стран НАТО в Балтийском море
- 29.03.2025 Німеччина офіційно конфіскувала танкер і 100 тисяч тонн нафти з РФ
- 25.03.2025 Reuters: Банк Росії попередив про ризик довгого обвалу цін на нафту, як перед розпадом СРСР
- 21.03.2025 ЗМІ: Німеччина конфіскувала танкер Росії разом із нафтою на 40 млн євро
- 17.03.2025 Туреччина закупила пробну партію бразильської нафти
- 15.03.2025 Греческие танкеры и дубайские фирмы помогают нефти РФ обходить санкции
- 13.03.2025 КТК увеличил прокачку нефти в феврале на 24% к январю – Рейтер
- 11.03.2025 МЗС пояснили, чому Євросоюз досі не запровадив санкції проти російського «тіньового» флоту
- 07.03.2025 Казахстан в марте планирует сократить прокачку нефти через инфраструктуру КТК
- 05.03.2025 Нидерландский евродепутат призвал задействовать все доступные возможности для борьбы с «теневым флотом» РФ