НАТО закликає ЄС і Туреччину покращити відносини – FT
У НАТО закликали ЄС і Туреччину поліпшити свої відносини на тлі політики президента США Дональда Трампа щодо своїх союзників і його погроз скасувати гарантії безпеки для європейських країн.
Про це йдеться у публікації Financial Times, повідомляє Європейська правда.
Як зазначено, генсек НАТО Марк Рютте приватно закликав лідерів ЄС активізувати взаємодію з президентом Реджепом Таїпом Ердоганом після багатьох років напружених стосунків.
Це відбувається в той час, коли Брюссель вивчає способи розширення співробітництва з Туреччиною та іншими сусідами, що не входять до ЄС, у рамках масштабного розширення європейського оборонного потенціалу.
Видання нагадує, що міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан на початку цього місяця відвідав зустріч головних військових держав Європи в Лондоні, щоб обговорити підтримку України та ширші питання оборони.
За словами трьох джерел, це відбулося після звернення Рютте на приватному обіді з лідерами ЄС у лютому, де він наголосив на важливості розширення співпраці з Туреччиною та закликав присутніх взаємодіяти з Анкарою, щоб це спрацювало.
У січні генсек НАТО в ході виступу у Європарламенті підкреслив, що "залучення союзників, які не входять до ЄС, до участі в оборонно-промисловій діяльності ЄС" є "життєво важливим для безпеки Європи".
"Усе змінюється. У певний момент часу вам потрібно вирішити, кого б ви хотіли бачити у своїй команді, незалежно від будь-яких проблем, які у вас можуть виникнути", – сказав один високопосадовець ЄС щодо відносин із Туреччиною.
Водночас він додав, що Анкарі доведеться "розібратися зі своєю двозначністю щодо Росії".
Туреччина не приєдналася до ЄС та інших західних союзників у запровадженні прямих санкцій проти Москви у відповідь на її повномасштабне вторгнення в Україну і зберегла міцні економічні та енергетичні зв'язки з Росією.
Туреччина формально є кандидатом на вступ до ЄС, але цей процес вже давно перебуває в стадії стагнації. Євросоюз призупинив різні канали діалогу, в тому числі пов'язані з безпекою і обороною, частково через сплеск напруженості у відносинах Туреччини з Грецією.
Нещодавно турецький міністр Фідан заявляв, що Туреччина готова приєднатися до будь-якої нової архітектури європейської безпеки, якщо НАТО розвалиться.
Перед тим Міністерство оборони Туреччини заявило, що країна готова розгорнути війська в Україні "в разі необхідності" для забезпечення миру.
Раніше ЗМІ вже писали, що Туреччина у розмовах з представниками України та Росії вказала на відкритість до ідеї розміщення своїх військових на українській території як частини миротворчих сил.
Нагадаємо, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган запропонував допомогу Європі та оголосив про бажання Анкари стати повноправним членом Європейського союзу.
“Ми хочемо розвивати наші відносини з Європейським Союзом на основі спільних інтересів, взаємної поваги та перспективи, зосередженої на меті повного членства”, – наголосив лідер Туреччини, додавши, що Туреччина для ЄС – це “останній шанс”
Ще на цю тему
- 04.04.2025 В Брюсселе проходит встреча Экономического диалога высокого уровня между Турцией и ЕС
- 02.04.2025 Турция и ЕС возобновляют экономический диалог на высоком уровне
- 25.03.2025 Арешт лідера турецької опозиції руйнує шанси країни на інтеграцію з ЄС – МЗС Німеччини
- 11.03.2025 Туреччина пропонує допомогу Європі: що хоче натомість
- 05.03.2025 Туреччина проти створення альтернативи НАТО в ЄС
- 28.01.2025 Туреччина пропонує Європі допомогти замінити російський газ
- 17.12.2024 ЄС виділяє Туреччині ще мільярд євро на сирійських біженців
- 17.12.2024 Товарооборот между Турцией и ЕС достиг $216 млрд
- 05.04.2024 Туреччина призупинила дію Договору про звичайні збройні сили в Європі
- 12.01.2024 Еврокомиссия ввела пошлины на импортируемую из Турции и Китая сталь для судостроения
- 09.11.2023 Туреччина звинуватила ЄС у несправедливості та упередженості щодо заявки на вступ
- 09.11.2023 Туреччина продовжує віддалятися від ЄС – Єврокомісія