Рубіо спростував інформацію про поновлення програми з пошуку викрадених Росією українських дітей
Програма з пошуку викрадених Росією українських дітей закрита і більше не функціонує, її фінансування припинено.
Однак усі зібрані дані були надійно захищені та підготовлені для передачі відповідним органам. Офіційне повідомлення з цього приводу надіслано до Конгресу або буде надіслано найближчим часом.
Про це повідомив державний секретар США Марко Рубіо на пресконференції 28 березня, зазначивши, що інформація про відновлення діяльності програми є неправдивою, пише ZN.ua.
Держсекретар зазначив, що рішення про закриття програми було частиною загальної оптимізації витрат, але не пояснив, чи розглядали альтернативні джерела фінансування або можливості її продовження в іншій формі.
Слова держсекретаря вступили в деяке протиріччя з недавнім розпорядженням Адміністрації президента США про тимчасове відновлення фінансування програми. Стверджувалося, що фінансування діятиме шість тижнів, що дасть змогу програмі завершити передачу своєї бази даних у правоохоронні органи ЄС, зокрема EUROPOL, для подальшого переслідування винних у злочинах.
Ініціативу фінансував Держдепартамент США, а реалізовувала Гуманітарна дослідницька лабораторія Єльського університету.
Вона стала однією з тисяч програм, які було закрито за розпорядженням чиновника адміністрації Трампа Пітера Марокко та урядової структури DOGE Service, очолюваної мільярдером Ілоном Маском, що займається скороченням державних витрат.
Конгресмен Грег Лендзман, який закликав адміністрацію Трампа відновити програму, заявив: «Скасування цієї програми ніколи не повинно було статися, але я радий, що Держдепартамент змінив свою думку. Це показує, що двопартійний тиск змусив адміністрацію переглянути рішення, але цього все ще недостатньо».
Проблема викрадених українських дітей важлива в контексті дипломатичних зусиль адміністрації Трампа щодо завершення війни. Та й сам держсекретар зазначав, що це питання стане ключовим у переговорах щодо припинення війни.
Нагадаємо, йдеться про програму Conflict Observatory, яка за допомогою супутникових знімків, біометричних даних і цифрових криміналістичних інструментів відстежувала масову депортацію українських дітей на окуповані території.
Зібрані дані стали основою для низки кримінальних справ, зокрема, для історичного ордера Міжнародного кримінального суду на арешт Путіна, хоча нещодавно МКС перекваліфікував це як «воєнний злочин», а не «злочин проти людяності».
Раніше рішення адміністрації Трампа заблокувало передачу зібраних доказів до органів, які ведуть розслідування, включно з МКС.
Conflict Observatory відстежувала особи та місця перебування тисяч викрадених українських дітей, які, ймовірно, перебувають у Росії або на окупованих Росією територіях.
Ще на цю тему
- 01.04.2025 Українським військовим потрібні від США не гроші, а зброя для захисту - духовний радник Трампа
- 31.03.2025 Духовний радник Трампа пастор Бернс прибув з візитом до України
- 28.03.2025 Новий текст угоди з США про надра може суперечити наміру України вступити до ЄС
- 28.03.2025 У Трампа в угоді про надра вимагають від України повернути США всю допомогу з відсотками
- 26.03.2025 США домовились з РФ і Україною про заборону ударів у Чорному морі та по енергообʼєктах
- 24.03.2025 Американський зріджений газ допоможе посилити енергобезпеку України та Європи, - Тімченко
- 24.03.2025 ЗМІ: у Саудівській Аравії почалася зустріч делегацій США та Росії
- 20.03.2025 Зеленський анонсував нову зустріч команд України та США в Саудівській Аравії
- 20.03.2025 У США представили резолюцію про невизнання окупованих територій України російськими
- 20.03.2025 Зеленський: Україна і США обговорять у Саудівській Аравії технічні питання "перемирʼя"
- 18.03.2025 Рахункова палата провела аудит допомоги від США на $30 мільярдів - порушень немає
- 18.03.2025 Криголам «Ноосфера» прибув до української станції «Академік Вернадський»