Перемир’я в Чорному морі: чому «Россельхозбанк» такий важливий для Путіна
Кремль заявив, що продовження переговорного процесу зі Сполученими Штатами залежить від скасування санкцій проти російського "Россельхозбанка" та його повторного підключення до системи SWIFT.
Москва також прив’язує це питання до угоди, яка передбачає перемир'я в Чорному морі з Україною та можливість транспортування російського зерна й добрив, пише ZN.ua.
Економічний оглядач Ян Мєлкулов, якого цитує DW, пояснив, що "Россельхозбанк" є головним банком країни у сфері сільського господарства, і тому Кремль вимагає скасування санкцій для забезпечення фінансових розрахунків у цьому секторі.
"Россельхозбанк" входить до п'ятірки найбільших банків Росії та є основним кредитором аграрного сектору. Раніше його очолював Дмітрій Патрушев, син ексдиректора ФСБ Ніколая Патрушева, а у 2018 році його замінив Боріс Лістов, якого видання "Проект" називало знайомим і колишнім сусідом російського диктатора Владіміра Путіна у Санкт-Петербурзі.
Окрім "Россельхозбанка", Кремль також вимагає зняття санкцій з російських риболовецьких компаній та допуску їхньої продукції на міжнародні ринки. Як зазначає економічна аналітикиня Алєксандра Прокопєнко, значна частка в цьому секторі належить родині Франк, яка має зв’язки з російським бізнесменом Гєннадієм Тімчєнкам, наближеним до влади.
На думку економістів, вимоги Москви щодо повторного підключення "Россельхозбанка" до SWIFT є хибно адресованими, оскільки ця фінансова система перебуває під юрисдикцією Європейського Союзу, а не США. Водночас економічний вплив Вашингтона може відіграти роль у можливих рішеннях Брюсселя.
Попри заяви деяких депутатів російської Держдуми про можливе відновлення доступу банку до SWIFT уже в квітні, у Кремлі, схоже, не поділяють такого оптимізму. Прессекретар російського диктатора Дмітрій Пєсков після переговорів в Ер-Ріяді поскаржився, що ЄС не лише не поспішає знімати санкції, а й розглядає запровадження нових обмежень.
Раніше президент України Володимир Зеленський підтвердив, що Київ погодився не застосовувати військову силу в Чорному морі. Водночас Кремль заявив, що виконає угоду лише за умови скасування санкцій, зокрема щодо банківського сектору та експорту продовольства й добрив.
Також очільник Білого дому Дональд Трамп зазначив, що його адміністрація аналізує "5-6 умов", висунутих Росією, для реалізації тимчасового перемир'я в Чорному морі.
Натомість французький лідер Еммануель Макрон підкреслив, що Росія перетворила Чорне море на театр бойових дій, порушила закони судноплавства і заважає іншим країнам вести комерційну діяльність. Він наголосив, що агресор не може висувати умов, тому РФ буде під санкціями допоки не виведе свої війська з України.
Водночас, попри вимоги Москви послабити обмеження в обмін на часткове перемир'я, Європейський Союз розпочав роботу над 17-м пакетом санкцій проти Росії, проте процес "перебуває лише на початковій стадії".
Докладно з переліком російських підприємств під санкціями можна ознайомитись у Базі даних юридичних осіб, щодо яких запроваджено санкції України, ЄС, Канади, Великобританії та США у зв'язку з російською агресією проти України.
Ще на цю тему
- 29.03.2025 Зеленський розповів, хто може стежити за «перемирʼям» у Чорному морі
- 25.03.2025 Військово–морські сили України озвучили умову для перемир’я на морі
- 19.03.2025 Неїжпапа обговорив із генсеком Міжнародної морської організації безпеку морських перевезень
- 22.01.2025 Українська компанія запустила регулярний пором між Болгарією і Грузією
- 03.12.2024 Погрануправление ФСБ информирует о новых правилах прохода иностранных судов через терводы России
- 25.11.2024 Закриття Туреччиною проток завадило Росії захопити Одесу та Миколаїв – посол
- 30.10.2024 Через польський канал в обхід РФ від початку його відкриття пройшли вже майже 4 тисячі суден
- 30.10.2024 Хусити поновили кампанію проти цивільного судноплавства
- 30.10.2024 Україна співпрацює з Італією в межах проєкту Twinning для підвищення безпеки на морі
- 24.10.2024 План перемоги включає в себе розробку Морської стратегії
- 12.09.2024 Україна разом з партнерами буде розміновувати Чорне море
- 10.09.2024 Cили США знищили дві пускові установки хуситів, які загрожують суднам у Червоному морі