Російський ВПК ще в травні 2022 року налічував 1400 підприємств, а тепер там працює аж 4,5 мільйона осіб

18:20 07.04.2025

Або що треба розуміти про "промислову мобілізацію" країни-агресора у повномасштабній війні проти України

Як повідомляє Війсковий портал «DEFENSE EXPRESS»
Авторитетний аналітичний центр RUSI оприлюднив нову доповідь, яка присвячена питанню "промислової мобілізації" РФ у повномасштабній війні проти України. Текст цієї роботи також охоплює питання роботи оборонно-промислового комплексу України та держав Заходу.

Повний текст цієї доповіді можна прочитати ось за цим посиланням, ми звідти виділимо базові моменти, необхідні для розуміння картини. Почнемо із такого - станом на травень 2022 року російський ВПК налічував аж 1400 підприємств, переважно державної власності, а тепер чисельність персоналу рашистської "оборонки" складає аж 4,5 мільйона осіб.


Процес виробництва зенітних ракет 48Н6 до комплексів С-400 на потужностях рашистського ММЗ "Авангард", ілюстративне зображення з відкритих джерел

Ці цифри наочно демонструють, що Росія хоча і не створювала нову промислову базу для повномасштабної війни проти України, за рахунок вчасного ухвалення рішень по "переводу на воєнні рейки" існуючої промисловості рашисти зуміли "виграти час" та отримати ресурсну перевагу над цивілізованим світом.

В даному контексті по-своєму цікавим виглядає розподіл, що із згаданої вище кількості в 1400 підприємств оборонно-промислового комплексу РФ 75% відносяться безпосередньо до виробничих, інші 25% - до науково-дослідних.

Врятував суглоби за тиждень в домашніх умовах без дорогих ліків
Якщо ж розбирати систему управління державним сегментом російського ВПК, то там 977 підприємств (переважно із структури корпорації "Ростех") відносяться до сфери управління "Минпромторга РФ", 166 підприємств напряму підпорядковані Міноборони РФ, 80 підприємств належали корпорації "Роскосмос", та ще 43 підприємства входили до структури корпорації "Росатом".


Процес виробництва снарядів на потужностях російського ВПК, ілюстративне фото з відкритих джерел

Слід звернути увагу на наведений показник, що в проміжок з 2000 по 2022 рік РФ наростила свої оборонні затрати мінімум на 227%, що зокрема дозволило зберегти хоча би частину військово-промислової бази, яка дісталась "в спадок" від СРСР. Водночас країни Заходу скорочували свої військові затрати, тішачи себе думкою про те, що розмір економіки Росії значно менший за аналогічний показник навіть по Італії.

Якщо виходити із наведених у доповіді RUSI даних, то виходить, що військово-промисловий комплекс займає 25% із загалом 4000 державних підприємств РФ, що в свою чергу могло диктувати чисто "радянські" методи "батога та пряника" по переводу промисловості на воєнні рейки, які були ухвалені протягом березня-липня 2022 року.


Коротко нагадаємо, що саме це були за методи – кримінальне покарання за невиконання держзамовлення; заборона відмовлятись від контрактів по державним військовим замовленням; перехід на 12-годинний робочий день із 6-денним робочим тижнем; відмова від тендерних закупівель та державне регулювання цін на військову продукцію.


Конвеєр по виробництву рашистських Ми-17 в Казані, ілюстративне фото з відкритих джерел

Водночас, підприємства рашистської "оборонки" почали прискорено отримувати додаткове фінансування із держказни та/або пільгове кредитування від банків на рівні 6% річних (у той час як цивільний сектор кредитується аж під 18% річних). Крім того, в хід пішли формально "цивільні" програми російського уряду як джерела прихованого фінансування для ВПК.

Такі рішення знайшли свій конкретний прояв у наступний цифрах. Наприклад, за підсумками 2023 року держкорпорація "Ростех" наростила валовий дохід на третину або до 30 мільярдів доларів за рахунок виконання державного військового замовлення. Але при цьому чистий прибуток корпорації склав лише 2,68%.

За рахунок описаних вище заходів Кремль зміг отримати "виграш у часі" мінімум в 4 місяці, порівняно з цивілізованим світом. А це в свою чергу дало керівництву РФ впевненість у тому, що воно зможе перемогти у затяжній війні проти України.


Конвеєр по виробництву рашистських Су-35С на авіазаводі в Комсомолську-на-Амурі, ілюстративне фото з відкритих джерел

Ще на цю тему