Угорщина не зможе заблокувати: ЄС підготував план відмови від нафти і газу з Росії
Європейська комісія оголосить детальну стратегію щодо поетапної відмови від імпорту російської нафти і газу 6 травня. Публікація цього плану відкладалася вже двічі.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Reuters.
ЄС пообіцяв відмовитися від російського викопного палива до 2027 року у відповідь на вторгнення Москви в Україну у 2022 році, однак "дорожньої карти" того, як це зробити, поки що не було.
Джерела в ЄС повідомили агентству Reuters, що затримки з підготовкою плану були частково спричинені невизначеністю із запланованими президентом США Дональдом Трампом тарифами, оскільки торгівля енергоносіями може стати фактором торговельних перемовин між ЄС і США.
Хоча поставки російського трубопровідного газу різко скоротилися з 2022 року, ЄС торік збільшив імпорт російського скрапленого природного газу (СПГ), і 2024 року блок, як і раніше, отримував 19% від загального обсягу постачань газу і СПГ з Росії.
На відміну від нафти, ЄС не ввів санкції на імпорт російського газу. Повна відмова від російського газу означатиме збільшення закупівель ЄС у постачальників, включно зі США.
ЄС заявив, що розгляне можливість закупівлі більшої кількості СПГ у США, а Трамп заявив, що продаж більшої кількості енергоносіїв до Європи стане ключовим напрямком зусиль його адміністрації щодо усунення торгового дефіциту з ЄС.
Американський СПГ допоміг закрити російський дефіцит поставок до Європи під час енергетичної кризи 2022 року. Минулого року США були третім за величиною постачальником газу в Європу після Росії та провідного постачальника Норвегії.
План ЄС
План включатиме варіанти скорочення імпорту російських енергоносіїв. За інформацією джерел Bloomberg, Європейська комісія, можливо, порекомендує використовувати торгові інструменти, як-от квоти або тарифи.
Хоча санкції проти російського газу теоретично були б найсильнішим правовим інструментом для припинення імпорту, ЄС досі не пропонував такий захід, оскільки він не отримав би необхідної одностайної підтримки на тлі опозиції з боку Угорщини та Словаччини. Тарифи, однак, можуть бути ухвалені кваліфікованою більшістю.
"Російський трубопровідний газ буде складно повернути в Європу з огляду на політичну протидію, а також юридичні та технічні проблеми", - сказав Джеймс Водделл, керівник європейського газового напряму та глобального ЗПГ у консалтинговій компанії Energy Aspects Ltd.
Трубопровідний газ з Росії тепер покриває менше 5% потреб Європи після того, як більшість основних маршрутів були перекриті
Ще на цю тему
- 17.04.2025 Чехія стала повністю незалежною від російської нафти
- 17.04.2025 Французький суд дозволив примусове стягнення з Росії на користь Нафтогазу $5 мільярдів
- 16.04.2025 У Бельгії назвали «ілюзією» розмови щодо відновлення енергетичних зв’язків із РФ
- 15.04.2025 Війни в Україні недостатньо: в ЄС шукають спосіб розірвати газові контракти з Москвою
- 31.03.2025 Газпром збільшить постачання газу до Словаччини через «Турецький потік»
- 31.03.2025 У партії Шольца відкидають відновлення поставок газу з РФ навіть після закінчення війни
- 17.03.2025 ЄС не вводить санкцій проти російського СПГ через відсутність угоди з США
- 10.03.2025 ЄС продовжить відмову від російського газу, - голова Єврокомісії
- 03.03.2025 Соратник Путіна просуває угоду про перезапуск «Північного потоку-2» за підтримки США – FT
- 01.03.2025 «Газпром» рекордно збільшив експорт газу до Європи через Туреччину після втрати транзиту через Україну
- 21.02.2025 У Єврокомісії розповіли, яку частку газу ЄС досі купує у Росії
- 10.02.2025 Путін виділив Придністров'ю кредит на купівлю газу